PC toplama

Merhaba şöyle bir sistem toplamayı düşünüyorum, görüş ve önerilerinize açığım.

Intel Core i9 12900K,
ASUS GeForce TUF RTX 3090 TIGAMING 24GB GDDR6X 384Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı,
MSI PRO Z690-A Intel Z690 Soket 1700DDR5 6400MHz (OC) M.2 Anakart,
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z5SİYAH DDR5 6400MHz CL32 1.4V Dual Kit Ram,
CORSAIR 1TB MP600 PRO NVMe M.2 SSD(7000MB Okuma /5500MB Yazma),
Toshiba 3.5" 2TB P300 SATA 3.0 128MBÖnbellek 5400 Rpm Harddisk,
THERMALTAKE VIEW 51 TEMPERED GLASS 2x200mm ARGB FANLI MidT ATX BEYAZ KASA,
THERMALTAKE Toughliquid280 2x140mm Toughfanlı ARGB Sıvı Soğutucu,
THERMALTAKE TOUGHPOWERGRAND 80+ PLATINUM 1200W FULL MODÜLER GÜÇKAYNAĞI

5400rpm disk yakışmamış.

WD Blue serisi falan 7200rpm olmalı. Duruma göre 2x1tb ile Raid0 yapmayı tavsiye edebilirim hız ihtiyacı varsa (ben yıllardır bu şekilde kullanıyorum)

Bütçe varsa depo amaçlı hdd yerine direkt sata3 ssd (550mb/s okuma yazmalı) almak daha iyi olabilirdi tabii.
  • nhk ni youkosu  (26.09.22 23:58:47 ~ 23:59:53)
@nhk sistemde zaten ssd var hızlı erişim gerektiren şeyleri(işletim sistemi oyun vs.) orada kullanırsın gidip diziyi filmi fotoğrafı vs. daha hızlı hddye veya ssdye depolamanın bi anlamı yok(ha hdd sesini duymak istemiyorum mekanik parça mümkün olduğunca az olsun dersen o geçerli sayılabilir belki) önemli olan kapasite. takılacağın son şeylerden biri bence o. hızlı erişebileceği depolama ihtiyacı ileride artarsa da kolayca bi ssd daha ekleyebilir ileride, aldığı gibi kalmak zorunda değil sistem sonuçta. ayrıca raid 0 yapıp bir disk arıza çıkarırsa tüm veriyi kaybetmek? mass storage olarak kullanacağın mekanik diskte? raid0 sana ne kazandıracak performans mı? hayır... çünkü önemli olan sequential read/write değil. raid0 hdd sisteminin günümüzde en ufak bir anlamı yok. performans istiyorsan ssd alırsın depolama için hdd alıyorsan da raidi yedekleme için kullanırsın seq. hızı arttırıp pratikte hiçbir şey kazanmayıp veri kaybetme riskini ikiye katlamak için değil.

12900k ve rtx3090 ti'a ayırabileceğin bütçe varken kapasiteler biraz düşük gibi geldi bana. tabi ileride yükseltmek mümkün ama ciddi bir problem değil. soğutma performansı daha iyi olacak mesh ağırlıklı bir kasa düşünebilirsin en önemli ve fark yaratacak şey bu gibi herhalde eğer yeni nesil cpu/gpu beklemeyi düşünmüyorsan. kullanım amacına göre amd de düşünebilirsin

bir de daha iyi psu almayı düşünebilirsin, anlık spikelarda sistem aniden kapanabiliyor 3090ti gibi kartlarla eğer psu yetersizde. burada low priority listesine alınmış mesela thoughpower grand platinum linustechtips.com
  • konetsu  (27.09.22 00:13:13 ~ 00:25:44)
@konetsu, bu sistemi alan birinin belki ihtiyacı vardır diye yazdım. Benim bol ve hızlıca diske ihtiyacım vardı çünkü çok büyük video dosyalarıyla çalışıyorum standart hdd'nin okuma hızı yetmiyor ama 2x olunca yetiyor. Anlık erişim vs. için ssd daha iyi tabii ama 2tb ssd almak hala pahalı işte. Neyse bu durum kişiden kişiye değişir, birçok kişi için haklısın.

  • nhk ni youkosu  (27.09.22 00:47:47)
2 TB HDD çok riskli bana kalırsa hele ki önemli verileri depolama ya da yedekleme amaçlı kullanilacaksa. Bir Toshiba bir de Seagate hdd'deki verilerim gitti böyle. Garanti kapsamında arizlar, değiştirdiler ama verileri kurtaramadim. Genel performansa etkisi ne olur bilemiyorum ama eğer anakart destekliyorsa 4x500 ya da anakart desteklemiyorsa/performansı olumsuz etkileme ihtimali oluşacaksa harici adaptorlerle kullanmak daha güvenli geliyor bana.

O ekran kartına da 2x32 ram daha dengeli olur sanki.
  • encokbenisevinnolur  (27.09.22 01:47:04)
@nhk çok spesifik bir seviyede kalmışsın :D 2 diskin yetip 1 diskin yetmeyeceği nokta tam... çok büyük derken 4k hdr raw video filan değil sanırım. o durumda 2 hdd de yetmez. şuan gerçekten büyük olan video dosyalarında ssd neredeyse şart gibi veya özellikle veriler önemliyse ayrı nas kurulur mekanik disklerle onda da birden fazla diskin arıza çıkarması durumunda bile veri kaybı yaşatmayacak raid seçenekleri tercih edilir raid 0 kullanılmaz.

burada ram ve depolama kapasitesi sistemin gücüne kıyasla zaten diğer cevapta belirttiğim gibi düşük, ama oyun için yeterli. zaten özellikle ramde density artınca oc potansiyeli düşüyor genelde veya 2 yerine 4 modül kit kullanınca... sistemin temel amacının oyun olduğu 99% belli gibi görünüyor bence. multi-thread performansında da amd'nin bariz avantajı olduğunu düşünürsek intel tercihi de yine oyun ağırlıklı diye bağırıyor. bu durumda 2 diskle raid0 kullanmanın avantaj yaratacağı bir durum muhtemelen yok. diğer dediğimi değiştireyim ama :D "raid0 hdd sisteminin günümüzde en ufak bir anlamı yok" değil de "raid0 hdd sisteminin günümüzde çok spesifik durumlar dışında en ufak bir anlamı yok" olsun.
  • konetsu  (27.09.22 11:56:46)
Öncelikle teşekkürler arkadaşlar.
@konetsu psu konusunda bütçem biraz sınırda o nedenle 1200watt yazdım. Kasayı, COOLER MASTER HAF 500 TG MESH ARGB 1x120cm 2x200cm FANLI MidT ATX olarak değiştireceğim.
1TBx2 adet harici disk alacağım.
  • arcali  (27.09.22 18:24:14)
oyun icin mi bu sistem?

  • zalbarath  (27.09.22 19:44:27)