İftiracı kadınlar

Son zamanlarda erkeklere iftira atan kadınların çoğaldığını gözlemliyorum sosyal medyada ve yazılı görsel medyada kadınlar çok fazla ön plana çıkarıldı ve "kadın mağduriyeti" algısı oluşturuldu mesela TCK'da "kadın cinayeti" gibi bir ifade gecmemesne rağmen medyada bu konu sürekli propoganda yapılıyor konumuza dönersek sizce kötü niyetli iftiracı kadınların amacı ne olabilir? Özellikle medya manipülasyonunun aksine cinsel suçların ezici çoğunluğu iftiradan oluşuyor ne yazık ki ispatlamak zor bir durum ve kötü niyetli kadınlar bunu silah olarak kullanıyor.

bence karaktersizlik. eger dedigin gibi bir artis soz konusuysa ve ulkemizde bu oran diger ulkelerden fazlaysa ulkedeki kadin kalitesinin yerlerde oldugunu gosterir.

  • buenosdias  (26.09.22 16:45:04)
Ben hiç denk gelmedim nasıl bir şey o iftira? Yani iftira atıp videoya çekip bunu mu yayınlıyorlar? Neden böyle bir şey yapsınlar ki mantıksız sanki hem de suç yani.

  • Gradient_tabanlı_mor  (26.09.22 17:46:36)
Var böyle kadınlar. Gradient_tabanlı_mor, kadıköyde dayak yiyen diş hekimini okuyun.

  • Kahvedesu  (26.09.22 18:00:42)
amaçları dünya barışı.. te allam ya ne olabilir iftira atan insanların amacı? ne duymak istiyorsunuz? kadınların hepsi böyle, allah belalarını versin, akp her şeyi düzeltti bi kadınları düzeltemedi falan gibi bir şeyler mi? yallah redpill ağlama duvarına...

iftira atan kadın da var erkek de var. bunlar var diye kadın cinayetleri yok mu oluyor? erkek şiddeti yalan mı oluyor? neyi göstermeye çalışıyorsunuz ki? asıl sizin amacınız ne yani? sosyal medyada gözlemliyormuş... e tanımıyorsunuz o zaman, nereden biliyorsunuz kim kime iftira atıyor? siz kimsiniz ki kim doğru kim yanlış söylüyor 'gözlemleyerek' anlıyorsunuz? kim ne yaşıyor nereden biliyorsunuz? siz çoğaldı deyince çoğalmış mı oluyor? hadi diyelim çoğalmış olsun eee? kadına yönelik şiddet tavan yapmışken bu gerçekle "sizin gözlemlerinize göre çoğalmış olan iftiracı kadınları" karşı karşıya getirerek siz ne amaçlıyorsunuz? kaldı ki sorunuza kendi cevabınızı da vermişsiniz. belli ki bir süredir burada sürdürdüğünüz aptalca propagandayı bi de buradan tutuşturma niyetindesiniz. troll müsünüz ne haltsınız anlamadım da saçma sapan şeyler konuşup duruyorsunuz. ciddiye alıp cevap da vermek istemiyor kimse ama anlamıyorsunuz.
  • summer timetable  (26.09.22 18:16:35)
kimi insan amaçlarına uygun kullanmak istiyor olabilir tabi, ne yazık ki sokakta bir kadın rastgele birine "beni taciz etti bu" dese otomatikman inanıyoruz (tabii okuduğumuz izlediğimiz haberlerin ve ülkemizdeki erkek popülasyonunuz ortalama kalitesinin farkında olmanın da etkisi oluyor)

birde @summer timetable gibi tepkiler verildiğinden bu konular doğru düzgün de konuşulamıyor, biraz daha uzasa seni de potansiyel tacizci falan ilan edebilirler ha..
  • edaddy  (26.09.22 18:24:35)
Biraz mantik kullanmak lazim.

Iki tane ornek uzerinden genelleme yapilmaz, teori olusturulmaz. Sosyal medyada daha cok gormen arttigi anlamina gelmez - sadece senin sosyal medyanin gormek istedigin kisimlarini daha cok tukettigin anlamina gelir. O mantikla medyada/sosyal medyada cikan cocuk tacizcileri haberlerinde de ozne hep erkekler... Birisi gelip erkekler niye boylesiniz ya diye baslik acsa ne kadar sacma olur degil mi? Ayni sey.
  • hot potato  (26.09.22 18:29:23 ~ 18:30:01)
müslüman nüfusun yoğunluğundan kaynaklanıyor. orta doğu böyledir, yalancısı çok olur.

  • coldegezenkutupayisi  (26.09.22 18:45:25)
Cinsel suçların ezici çoğunluğu iftiralardan mı oluşuyor? Yav benim 70 yaşındaki obez anneannem merdivenlerden çıkarken genç bir adam tarafından fiziksel tacize uğraması sonucu düşüp hasta olup bir de üzerine günlerce dışarıya çıkamama korkusuna kapılmıştı.

Madem öyle hayvana, bebeğe, eşyaya tecavüz edenler kim? Küçük bir azınlık mı?
  • ruhen hastayim ben  (26.09.22 19:24:28)
Güzel ülkemiz süper ülkemiz sürekli ileri giden hiç geri gitmeyen hiçbir sorunu olmayan ülkemizi aşağı çekmek için bunlar...

Gene elde hiçbir veri olmadan çıkarımlar. Şu cümleye bir adet veri bulmanizi cok isterim;
"cinsel suçların ezici çoğunluğu iftiradan oluşuyor". Öeah.
Aynen abi cinsel suç falan yok Türkiye'de. Mükemmel ülkemizi bozmak isteyen hainler böyle yapıyor hep.
  • logisticsmanager  (26.09.22 19:37:09)
Evet böyle kadınlar var ve sayıları az değil problem kadınlarda değil sistem buna izin veriyor normalde mağdurun iddiasını ispatlaması gerekirken kadın ve çocuk mağdur olduğu durumlarda beyan esas alınıyor ve sanıktan masum olduğunu ispatlaması isteniyor. Hatta bu iftira durumlarında pişman olup da iftira attıklarını itiraf edenlerin beyanlarıda "baskıyla ifadesi değiştirilmmiş olabilir" denilerek geçersiz sayılıyor.

Konuyla ilgili şöyle bir şey buldum:mehmetbatak.av.tr

Bu arada hukukla uğraşanlar bilir cinsel suçlardan hüküm giyenlerin büyük çoğunluğu iftira sebebiyle ceza alıyor hatta TCK 103 ten hüküm giyenlerin büyük kısmıda çocuk yaşta geleneksel evlilik yaptıkları için şikayetçi olmadan kamu davalarıyla mahkum olan kişiler (kesinlikle çocuk yaşta evliliği tasvip etmiyorum ama durum bu)

summer timetable herkes senin gibi düşünmek zorunda değil senin gibi düşünmediği için insanları "troll" ilan edemezsin ayrıca yorumunu şahsi yap beğenmiyorsan fikrini yazabilirsin ettiğin hakaretleri sana geri iade ediyorum.

Elbette "kadın cinayeti" diye bir şey yok insan cinayeti var ve Türk hukukunda "kadın cinayeti" diye bir tanım yer almamasına rağmen mahkemeler maktul kadın ve cani erkekse TCK 81 yerine TCK 82'yi uyguluyorlar böyle adaletsizlik var. Bir diğer konu kadın kadını öldürürse, öldürülen kadın doguluysa, siginmaciysa veya başörtülü ise bu durum medyada "kadın cinayeti" olarak servis edilmiyor demek ki mesele biraz ideolojik!

Gözlemenin ötesinde bu durum dava dosyalarından bir çıkarımdır zirs burada bir haksızlık hukuksuzluk adaletsizlik var ayrıca bu haksız durumu yaratanda beğenmediğin hükümet zira bu suçların kapsamını genislettiler infaz hukukunun değiştirdiler.

Siz hiç namusu hakkında iftira atan erkek gördünüz mü veya gerçekten bir kadın tarafından tacize, tecavüze uğrasa bile bir erkeğin mağdur olarak ciddiye alınabileceğini mi düşünüyorsunuz insanlar aynı tepkiyi mi verirler?

"Kadına şiddet"in arttığına dair bir veri var mı elinizde? Yoksa medyada çıkan haber sayısına göre mi bu kanaate vardınız? "Kadına şiddet" veya "doktora şiddet" gibi ifadelerin hukuk normlarında bir karşılığı yok şiddet insanadır her meslek grubunadır.

Mesela bir erkek bir kadına sevdiğini, hoşlandığını ifade eden bir mesaj yazsa kadın bunu kabul etmese "cinsel taciz" suçuna giriyor ama bunun tam tersi olsa "cinsel taciz" olarak kabuk edilmiyor bu adalet mi? Fikirlerim size saçma gelebilir sizinde fikirleriniz bana çocukça ve bilgisizce geliyor okumak yorum yazmak zorunda değilsiniz.

coldegezenkutupayisi, veriler aksi yönde. Ayrıca dinin yasakladığı şeyleri dine bağlamanız abesle iştigal.

mor bembombom, bu konuda bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorum özellikle cinsel suçlarda dosya içeriklerini bilseniz bana hak verirsiniz ama ülkemizde ne yazık ki sesi çok çıkan haklı sanılıyor bir kadın bağırıp çağırıp ağlayıp toplumu çok güzel manipüle edebiliyor ve bu yetenek çoğu zaman kötü anlamda kullanılıyor. Trol olmamak için herkes tek tip mi düşünmesi lazım? Sizin gibi dusunmeyenleri ne hakla trol ilan ediyorsunuz beni tanımıyorsunuz bile.

ruhen hastayim ben, istisnalar kaideyi bozmaz bu yazdıklarınız elbette var fakat çok istisnai bir durum bu tür suclardan ceza alan hükümlülerin büyük çoğunluğu iftira kurbanı eğer hukukla biraz ilgilenirseniz dava dosyalarını falan bilirseniz bana hak verirsiniz
  • beemaker  (26.09.22 21:38:58)
Aslında sorun temelde şu: bu konuda hakim görüşün/söylemin dışına çıkan (bakın çıkan diyorum, karşıt bile demiyorum) herhangi birine karşı müthiş bir sansurleme ve sindirme mekanizması yaygınlaşmış durumda.

Cevaben yazılanlara şöyle bir göz gezdirdigimde de bunu görüyorum. Attığın başlığı şahsen kullanmazdim, aynısını erkekler diye de kullanmazdim ama ne kullandığın başlık ne de söylediklerinin "Nee sen kadına şiddeti nasıl inkar edersin" tarzı bir yaklaşım gerektirecek bir içeriği ya da kastı olmadığı anlaşılıyor.

Demek istediğim, sansür vs derken, bu konuda çok yoğun kitlesel bir sembolik/kavramsal şiddet sözkonusu. O yüzden konuşamıyorsun bile. Ağzını açtığın anda "Nee sen tecavuzculeri mi savunuyorsun" veya "troll" vs dislayici aşağılayıcı tabirler boca oluyor kafanıza zaten.

Cevaplardan birinde örnek verilmiş, Kadıköy'de dayak yiyen diş hekimi diye, habere daha önce rastlamamistim açtım okudum. Sizin bu başlıkta aldığınız karşılık orada o adamı anlamadan dinlemeden linç edenlerin verdiği tepkiyle bu açıdan aynı. Belki sadece hukuken suç teşkil etmeyen bir biçimde buradaki. Hoş o adamı dovenler de ceza almış mıdır emin değilim.

Sorunuza geleyim. Bence bu hukukun bug'i. Uçuk bir örnek olabilir ama fight clubta Edward Norton'un karakteri patronuna bir benzerini yapıyordu. Birkaç yalancı şahit ve/veya biraz manipülasyonla kontrolü elinize alabileceginizi düşündürüyor.

İşin şu tarafı da var. Hakim konumundaki kişiler de karar merci olan başkaları da bu sembolik/kavramsal şiddete maruz kalıyor. Karar verirken enselerinde "lan şimdi durum bu ama gazetelere de kadın düşmanı diye malzeme olmayalım" baskısını hissetme ihtimalleri dahi hukuk/adalet adına büyük bir hayal kırıklığı.
  • encokbenisevinnolur  (26.09.22 23:52:56)
encokbenisevinnolur, ne yazdığımı anlayan az sayıda kişiden birisiniz tebrik ederim. Bizim millete sorsan Türkiye'de adalet olmadığını iddia ederler ama adaletsizliğe gelince de adaletsizliği savunurlar anlamak mümkün değil! Hukukta belli başlı ilkeler vardır silahların eşitliği ilkesi vardır masumiyet karinesi vardır ülkemizde ne yazık ki cinsel suçlardan yargılananların veya hüküm giyenlerin büyük kısmı iftira kurbanı bu konu maalesef medyaya yansımadığı gibi medya aksi yönde taraflı yayın yaparak bu cinayete ortak oluyor. "Kadına şiddet" veya "kadın cinayeti" uyduruk kavramlardır ceza kanunlarında yer almaz yalnızca medyanın manipülatif tanımlarıdır cinayet veya şiddet insana karşı olur

Evet konumuz tam olarak bu ortada hukukun bir açığı (bug) var ve bu açık kötü niyetli kadınlar tarafından istenildiği gibi kullanılıyor bu durumu savunanlar yarın sizin veya bir yakınınızın başına gelmeyecegi ne malum? Kadıköy'de iftiraya uğrayan diş hekimi kamera kaydı ve şahit sayesinde kurtuldu bir de statü sahibi biri olduğu için medyaya yansıdı ya kamera kaydı ve şahit olmasaydı? Bakın bu çok ciddi bir konu bu yüzden mahkum edilen hayatı karartılan bir doktor, polis memuru, öğretmen, din adamı var.

Örnek bir haber: www.posta.com.tr
  • beemaker  (29.09.22 23:32:56)