Musa Anter davası zaman aşımına uğradı ne demek?

olay şu: www.youtube.com

ben bu zaman aşımı olayını tam anlamadım. herkes "işte zaman aşımı dolunca suç işlememiş gibi oluyorsun." falan diyor ama mevzuatı okudum yine tam bir şey anlamadım. hukuk kavramlarından ben zaten hiçbir şey anlamıyorum. arapça-fransızca ne kadar kavram varsa sokmuşlar.

şimdi bir adam çıksa, anter'i ben öldürdüm dese. hatta video kaydı, hatta kan izi bilmem ne... bir sürü delille suçu ispat edilse. bu adam ceza almayacak mı? mesela ceza almasa dahi sabıkalı bile sayılmayacak mı?

Polis ve adliye bu dava ile ilgili artik emek harcamayacak. Evet birisi itiraf ederse tekrar ele alinir.

  • halk  (25.09.22 19:38:41)
Pesin not, hukukcu degilim. Ceza hukukunda iki tur zaman asimi var diye hatirliyorum. Dava zaman asimi ve ceza zaman asimi. Davanin zaman asimina ugramasi demek devletin bu davadan vazgecmesi, artik is emek ayirmayacagi anlamina geliyor. Ote yandan bu suca iliskin ceza zaman asimina ugramadi henuz. Onun da belli sureleri var ve daha uzun sureler. Onlar da dolunca suclu itiraf etse bile ceza infaz edilemiyor. Bu iki zaman asimi tam da bahsettiginiz durumlari cozmek icin var heralde. Dava zaman asimi dolsa da ceza zaman asimi devam ederken bir sekilde suclu ortaya cikarsa cezasini ceker, cunku yargi yolu acilabilir. Ama ceza zaman asimi da dolunca devlet diyor ki toplum bunu unutmustur, bu cezanin infazinin kimseye faydasi yok artik :/

  • summer timetable  (25.09.22 19:53:31)