Barkodunu tarayarak bir ürünün orijinalliğini teyit etmek

Arkadaşlar merhaba,

Telefonumda barkod okuma uygulamadı yüklü. Klasik markette vb yerlere alışveriş yaptığımız ürünlerin üzerindeki dikdörtgen barkodları okuyor.

Ama ben bu uygulama ile ürünün orijinal olup olmadığını nasıl sorgulayabileceğimi bilmiyorum.

Mesela dün orijinalliklerinden emin olmadığım üç ürün aldım. Bu ürünlerin barkodlarını bu uygulama ile tarattım. Barkodları okudu ve bu barkodları google'da arat ya da amazon'da arat vb gibi seçenekler çıktı. Google'da arattığımda gerçekten benim aldığım ürünle ilgili farklı sayfalar çıktı google'da.

Ben bu ürünle barkod okuttuğumda neden bana ürünün orijinal olup olmadığına dair, ya da üretim şekline, içeriğine vb dair bilgi vermiyor bu uygulama?

Ürünün sahtesini yapan adam ambalajındaki barkodunu değiştirmez ki. Çok mantıklı bir yöntem değil.

  • cek  (24.09.22 15:51:50)
Anlayamazsınız.

  • hayirsiz  (24.09.22 16:14:17)
barkod uygulaması neyin orijinal, neyin çakma olduğunu nerden bilsin? hadi bildi diyelim, bir tane orijinal ürün barkodunu binlerce aynı ürüne yapıştırsan nasıl anlayacak? çok nadir bir kaç üründe, ürünü sitelerine doğrulatıp sorgulatabilme seçeneği var ama o da bin üründe 3-5 tanedir

  • avatar is back  (24.09.22 18:17:05)
Arkadaşlar tamam eyvallah, kod uygulaması orijinalliği nasıl bilsin diyorsunuz da o zaman bu uygulamanın amacı ne?
Hayır yani qr kod okutmuyorum normal satılan bir ürünün üzerindeki satış barkodunu okutuyorum.
Bu uygulamaların mantığı, varoluş sebebi ne? Yani çok afedersiniz de ne halta yarıyorlar tam olarak?
  • anaphylacticshock  (24.09.22 18:25:54 ~ 18:26:24)
parfümlerde ya da kozmetik ürünlerinde ekstra bir kod oluyor. orijinal mi üretim tarihi nedir vesaire anlaşılabiliyor fakat barkod üretim yeri, şirket adı ve seri numarası gibi bilgiler içeriyor. buradaki genel bilgiler de kolaylıkla kopyalanabilir. Hatta siz bile kolaylıkla barkod oluşturabilirsiniz.

  • sparkle kiddle  (24.09.22 18:52:28)
barkod reader'ı esnaflar ya da market çalışanları da indirip kullanabiliyor ya da ürünün bilgilerine ulaşmak isteyen kişiler indirip bakabilir. esnaf ya da market çalışanı değilsen, uygulamayı indirip inatla faydasını beklemenin çok mantıklı bir tarafı yok. barkod dediğin modern bir etiket sonuçta, içine fiyat bilgisi isim koyup geçiyorsun.

bir de bazı uygulamalar var, barkod'u sallıyorum migros'ta okutunca ürünün adı ve fiyat bilgisine ulaşabilirse, internette alternatiflerinin fiyatını önüne döküyor. budur yani bu kadar, barkod okuyucudan süper güç beklememek lazım
  • avatar is back  (24.09.22 19:15:04)
Sizin bahsettiğiniz barkod değil karekod. Önce bunun amacını öğrenmeniz gerek barkod yada karekod birer bilgi sıkıştırma yöntemidir. Bu sayede okunmak istenen bilgi paketleyip okuyucu tarafından okunması sağlanır. Düz uzun bir yazıyı kare kodla çok daha basit ve kuşa bir şekilde ifade edip okuyucu tarafından okunur hale getirirsiniz. En büyük özelliği bilgiyi sikistirmaktir. Yoksa ürünlerin üzerindeki karekodlarin ürünün orijinaligi ile hiçbir alakası yoktur

  • sonhakan  (25.09.22 12:35:29)