zen pırlanta dandik mi, ucuz mu pahalı mı?

www.zenpirlanta.com

mesela bu 6 binden düşmüş sözde ama 0.32 safir 0.02 pırlantalı altın kolye yazmış, 0,02 pırlanta kaç tl ki normalde bunun altın gibi fiks bi değeri var mı?
bu işten anlayan varsa bu kazık mı mesela?
6 bine satmıslar sonucta daha once bu alınır mı

Taşların boyutu düştükçe fiyatları da dramatik bir şekilde düşer. Burada farkettiyseniz taş falan yok. 0.02 karat üç tane elmas var, 0.3 karat safir var ki safir çok değerli bir taş değil en azından elmas kadar değil. Onun dışında elmas için konuşursak rengi, berraklığı ve kesimi fiyatı etkileyen unsurlar ama bu kadar küçük olunca taşlar genelde çok bir önemi kalmıyor.

  • synthetic a priori  (22.09.22 00:04:15)
yani 3 bin etmez mi?

  • kurcalamabozarsin  (22.09.22 00:05:51)
0,30 karat tektaş 14 bin lira mesela Zen'de. Boyut/ağırlık dışında saflık ve renk kriteri vardı esas onlar kalitesini belirliyor ama o bile pırlantayı pek değerli yapmıyor diyorlardı. Altın gibi değil. 14 bine alsan yarın satsan para etmiyor galiba.

Markalı bir yer 3 bin yazmışsa (tasarım vs. hariç) bunun değeri 2 bin civarı bişeydir bence. Yüzüklerde mağazanın 6000 dediğine yerel kuyumcular 4000 gibi fiyatlar veriyordu çünkü.
  • nhk ni youkosu  (22.09.22 01:20:02 ~ 01:20:48)
Zen gereksiz pahalı, yerel kuyumculardan sertifikalı çok daha ucuza alabilirsiniz

  • mirty  (22.09.22 07:21:14)
sektör zaten kar marjı yüksek bir sektör. indirimli halinden de kar edecek o adamlar.
yani 6binken sattığını düşün, öyle bir kar. ama adam üretiyor. yani 1 e alıp işliyor, 5e satıyor ama sen o taşlara o fiyatlara ulaşamazsın zaten.

zen ve adı duyulmuş diğer firmalar güvenilirdir. satış sonrasında bakımından tut değişim gibi işlerde yardımcı olurlar.

direkt gidip sertifikalı bir taş alabilirsin ama güvendiğin bir yer değilse pasaportun kimliğin bile sahtesinin olduğunu düşünürsek anlamıyorsan cam parçası bile satabilirler.
  • tenyalar bagirsakta yasar bagirmasakta  (22.09.22 09:59:14)
yerel kuyumcularda 750-1000 lira arasına alabilirsin böyle bir kolyeyi.

  • paudi  (22.09.22 10:03:21)
0,32 pırlanta değil sadece 0,02 karat pırlanta var.

  • nuisance  (22.09.22 10:11:02)
yerel kuyumculara da güvenemiyorsun ki, orada degerını hiç bilemiyorum.

arkadaslar cok tesekkurler ama son kere soruyorum, anladım zen pahalı ama bu 6 bınden 3 bıne dusmus dedıklerınızle beraber bu ındırımle beraber yıne mı pahalı?
  • kurcalamabozarsin  (22.09.22 11:39:29 ~ 11:40:26)
bence fiyatı uygun. ama mesele alınacak kişi beğenir mi. ben tasarımını beğenmedim.

not: erkeğim.
  • drako  (22.09.22 11:44:01)
Normalde Zen'den çok daha uyguna alışveriş yaptığım Cağaloğlu kuyumcuları var ama baktığım zaman 3bin TL piyasanın ortalamasının altında gibi göründü bana. Verecek gücün varsa pahalı ucuz takılma al gitsin hocam.

  • uvcray  (22.09.22 12:25:17)