emlakcidan danismanlik hizmeti almak

arkadaslar ev veya dukkan almak icin bir emlakci ile anlassak, adma mesela gidip baksa, bana detayli bir rapor verse, ne bileyim pazarligi falan yapsa, bana rapor sunsa baktigi 5-10 tane ev icerisinden, son karari tabii ki ben verecegim de merak ettigim boyle bir hizmeti sunuyorlar mi? yani danismanlik olarak verdikleri hizmet bu mu? ucretleri sabit midir yoksa mal degeri uzerinden komisyon olarak mi olur bu sekilde bir hizmet karsiliginda?

Evet bu hizmet sunuluyor özellikle kurumsal emlak şirketlerinde (Tüyap, Remax, coldwell banker vs gibi) ücretleri konusunda bilgim yok ama sokak arası emlakçılarda henüz standart oturmadığı için teknik konularda yeteri kadar nitelikli olduklarını düşünmüyorum

  • beemaker  (15.09.22 14:51:48)
Yapması gereken zaten o.

Öyle yapanı var mıdır bilmiyorum.

Ama benim bugüne kadar karşıma çıkanların hepsi, 'Tamam abi' deyip elindeki evi kilitlemeye, elinde konut yoksa, 'araştıracağım abi' deyip Sahibinden.com'a bakıp, istediklerine uygunların listesini yapıp, emlakçılarıyla komisyonu paylaşma üzerine arayıp 'Buldum abi' diye hiç görmedikleri evi bana göstermeye kalktılar.

Bir meslek grubunu karalamak istemem ama benim karşıma (en az 50 tanesiyle muhatap oldum) hep şark kurnazları çıktı. Seni memnun edilmesi gereken müşteri olarak görmüyor. Komisyon ödeyecek biri geldi, en erken nasıl alırım o parayı derdindeler.

Kurumsalları da, sokak arası ofis açmaya gücü yetmeyen, ya da açmak istemeyen bireylerin isme komisyonlarının bir kısmını ödedikleri bir çatı altında toplandıkları yer olarak düşün. Zaten o çatı altında bireysel olarak çalışırlar, fortföyleri kendilerine aittir. Kurum disiplini nispeten mi desem elbette mi desem bilemedim ama vardır.
  • Mirket  (15.09.22 14:55:37 ~ 15:14:03)
çok buna benzer olmasa da remax'taki temsilci bana baya yardımcı olmuştu. tabi ciddi alıcıydım ve sonunda aldım da. kendisine iç ve dış özellik olarak nasıl bir ev istediğimi anlatmıştım o da seçenekleri sunmuştu. pazarlık konusunda da destek oluyorlar neticede satışta ekmek yiyecekler. herhangi bir danışmanlık ücreti almadılar ama böyle özel rapor sunma vs durumunda hizmet bedeli isteyebilirler.

  • lazpalle  (15.09.22 15:09:52 ~ 15:10:19)
ben şöyle bir tecrübe yaşamıştım.
emlakçıya sahibinden.com da ev gösteriyordum, bana araştırıyordu önceden sonra pazarlıkta yaptı adıma. yani ben pazarlık beceremem güzel olmuştu.

  • yeahbutso  (15.09.22 18:41:13)