Toki çıkma olasılığı?

Gördüğüm kadarıyla en karşıt akp'li gencolar bile toki için başvurmayı düşünüyor.
Bu durumda İstanbul için çıkma olasılığı piyango çıkma olasılığı kadar var mıdır?

Başvuru sayısı bölü 50.000 yaparsak ihtimali buluruz herhalde, kaç kişi başvuracak bilmiyoruz.

Ama diğer illere göre çıkma ihtimali daha düşük tabi, ha şu da var diğer illerdeki ev sayısı daha düşük.
  • John Bloor  (14.09.22 13:46:56)
nesine.com'da eşya piyangosu var. araba-motor falan veriyorlar. onlardan bile düşük ihtimal.

bugün burdaki konuyla ilgili duyuru sayısından bile pay biçebilirsin. milyonlarca başvuru olur.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (14.09.22 14:27:02)
Piyango kadar da düşük değildir herhalde.
AKP'yi destekleyip desteklememekle bir ilgisi olacağını da düşünmüyorum başvuruların. Devlet ucuza ev satıyor, isteyen her Türk vatandaşı başvurmalı. Eğer zararına satıyorsa zaten bunun parası hepimizden çıkacak.

Başvuracağım diyen her 10 kişiden 8'inin üşengeçlik ve nasıl yapılacağını bilememek sebebiyle başvurmayacağını düşünüyorum ben. Bu durumda şansınız iyice fazla.
  • michael_knight  (14.09.22 15:33:50)
çıksa bile kaç senede tamamlanacak, şehrin hangi ücra bölgesinde olacak ve ne zaman kendini amorti etmeye başlayacak ? 5 sene hiçbir beklentim olmadan para öderin diyorsanız alınabilir bir risk.

  • orpheus  (14.09.22 15:43:29)
Konuyu neden particiliğe bağlıyorsunuz çok tuhaf! TOKİ bir kamu kurumudur herhangi bir siyasi partinin kurumu değildir ayrıca çıkma ihtimali gayet yüksek 50 bin konuta 200 bin başvuru olduğunu düşünün mesela bu dönem çıkmasa bile bir daha ki dönem çıkar bazıları kendince risklerden bahsetmiş bu kafayı anlamak mümkün değil ne riski varmış bedavadan biraz pahalı fiyata devlet tesvikle konut veriyor daha ne olsun üstelik bu fiyatlar ertesi sene katlayacak her açıdan mantıklı şehrin merkezinde olmayacak elbette şehir merkezinde bos arsa mı var :)

  • beemaker  (14.09.22 16:08:54)
Ne riski var diyenler TOKİ’nin instagram postları altında 2011de müjdelenen büyük konut projesinin bile hala başlamadığını söyleyen mağdurların yorumlarını okuyabilir.

Ha proje hayata geçmez, ev teslim edilmediği sürece de ödemeler başlamadığı için maddi olarak bir zararın olmayabilir. Ama buna da sıfır risk diyemeyiz.

Ayrıca 6 ayda bir zamlanacak 240 vadeli evlerden bahsediyoruz ve zam oranı meçhul. Al sana risk.
  • elorelia  (14.09.22 16:58:04)
Başvurulardan kişi başı 500 TL alıyorlar bu cepte. Başvuru sayısına göre paranın büyüklüğünü yakında göreceğiz.
Talihlilerin ödediği taksite 6 ayda bir memur maaşı zammı oranında zam yapıyorlar bu iki
Dolayısıyla her sene evin totalde ödeyeceğiniz fiyatı artıyor bu üç
20 sene ödeyeceğin toplam tutarı enflasyon ve dolayısıyla memur maaşına yapılan zamma göre sen hesap et.

Edit: bu 500 TL'ler kurada adı çıkmayanlara iade ediliyormuş. Onu düzelteyim.
  • uvcray  (14.09.22 22:26:35 ~ 22:31:20)
tc'sinin sonu 0 olanlar başvurabiliyordu bugün ve sadece onların başvuruları toplamı şu an 900bini geçmiş durumda :) akp karşıtlığı ya da destekleyiciğiliyle alakası ne anlamadım ama köşede 70-80bini peşin olan ve evi olmayan herkes başvuruyor normal olarak. totalde 7-8 milyondan fazla başvuru olur diye düşünüyorum.

  • avatar is back  (14.09.22 22:31:51)
Böyle küçük risk ihtimalleri hesaplanıyorsa yolda yürürken başınıza meteor düşme olasılığıda var veya satın aldığınız ev ertesi gün depremde yıkılabilir hükümet zorunlu inşaat sigortası getirdi artık müteahhitler inşaata başlayıp çeşitli sebeplerden bitiremeseler dahi sigorta sayesinde inşaat devam ediyor kaldı ki bu proje zaten devlet projesi devlet garantili eger muhtemel bir sebepten dolayı inşaat gecikirse tazminat ödenir 240 ay oldukça makul bir süre daha ne olsun bir söz vardır ucuz malın müşterisi hep şikayet eder devlet bu projeyi bedava verse hatta üstüne ödeme yapsa yine şikayet edenler olur maalesef. Zam oranı meçhul değil belirtilen oranda zam yapılıyor yani memur maaşlarına yapılan oranda bu durumda değişen fazla bir şey olmuyor oldukça makul bir finansman her açıdan karlı bir yatirim ayrıca 10 yıl sonra evin değeri belki 10 kat artmış olacak bu ödemeleri çok bulanlar mortgage faizlerine baksın bu sistem her açıdan cazip

  • beemaker  (15.09.22 01:15:54)