Sizce çay hangi demlikte (porselen, cam, metal) demlenmeli?

Çayın tadını harikalaştırmak için hangi üst demlik kullanılmalı sizce?

Ben cam demliğin hepsinden daha iyi tat verdiğimi düşünüyorum mesela. Sizce?

1. cayin kalitesi
2. kullanilan su ve derecesi vs
3. pisirme yontemi(semaverde mi ocak mi kettle mi)
4. koyulan kap etki ediyor bence.

oyumu celikten yana kullanacagim. porselende hic ozel bir keyif kalmadi aklimda
  • ala09  (13.09.22 21:59:50 ~ 22:46:50)
Eskiden çay paketlerinin üzerinde 'En iyi neticeyi porselen demlikle alırsınız.' şeklinde bir cümle yazardı.

Artık yazmıyor mu?
  • Mirket  (13.09.22 22:24:43)
porselen

  • freebird5406_2  (13.09.22 22:28:37)
Tabiki porselen

  • etna  (13.09.22 23:14:21)
aluminyum veya bakir olmasin yeter
cayin tadini harikalastirmak icin guzel cay almak lazim. market caylari benim beklentilerimi karsilamiyor

  • nibba  (13.09.22 23:23:45)
Ben porselen demlik dışındaki delikte yapılan çaydan tat alamıyorum. Bir de kettleda kaynatilan su ile direkt demleyince çay yine kötü oluyor, suyu mutlaka ocakta caydanlikta tekrar kaynatır altını kapatip 1 2 dk dinlendirdikten sonra bu suyu porselen demlige aktarır, suyun üzerine çayı ekler kendiliğinden çökmesini beklerim.

  • slndbbkdglm  (14.09.22 00:08:20)
heryerde herkes porselen diyor ama bence bu tamamen ingilizlerin uydurduğu ve ingiliz hayranlarının destekleyip çığ misali büyüyerek yaygın bir kanıya dönüşen saçmalık. bir sürü çay ve bir sü materyal denedim. en iyisi bakır. fikir de yürüteyim. hani bazı otantik kahvelere gidersiniz buram burak çay kokar ya. tadı da mis gibi olur ya. işte onun sebebi, kayanayan suyun yarattığı buharın çay kokusuyla harmanlayarak tüm odayı kaplaması. overall da tüm bu koku, buhar, atmosfer vs.. beyin ve damağınızı etkiliyor. çayın kalitesini üst noktaya çıkaran şey buhar bence. buhar da en iyi bakır yada çelikte olur. porselen ise tamamen görüntü ve seramonisiyle cezbeden romantiklerin uydurduğu bir saçmalık. çayın tadına katkısı sıfır BENCE. biliyorum çok radikal bir çıkış oldu ve çoğu kişi eleştirecek ama bu fikir yürütmemi çürütecek biri varsa ve lütfen bilimsel verilerle gelsin. porselenin daha iyi olduğunu bilimsel olarak kanıtlayan bir araştırma, tez vs.. var mı?

  • buenosdias  (14.09.22 01:06:53 ~ 01:10:26)
Çaya önem veririm benim sıralamam şöyle

1 porselen
2 cam
3 çelik
  • hedep  (14.09.22 02:28:53)
Biz en sevdiğimiz tadı şöyle yakalıyoruz çok çay içtiğim için detaylıca yazıyorum;

1- 4/3 oranında normal 4/1 oranında tomurcuklu çay, ağız tadına göre değiştiği için marka yazmıyorum. Bu oranı karıştırıp cam kavanozda karanlık ortamda saklıyoruz.
2- Her demliğe 3-4 adet karanfil
3- Çayın yanmaması için su kaynadıktan sonra biraz soğumasını bekleyip o şekilde demliyoruz
4- Şahsen demlikte en iyi tadı camdan aldık
  • mirty  (14.09.22 08:53:41)
Çayın ortaklaşa harika kabul edilen bir tadı yok ki ama...

Benim bayıla bayıla içtiğim çaya burun kıvırıp, dönüp bakmayacağım çiğ tatlı, açık çayı işte böyle olacak diye içenler var. Ya da çay demliğini özellikle kireç tutturup kireçli suyla içmeyi sevenler bile var. Başka şekilde olduğunda beğenmiyorlar. Bunlar istisna da değil, çayın nasıl olması gerektiğiyle ilgili çok fazla fikir var.

Benim için en güzel çay çelik demlikte, çayın demliğe sudan önce değil, suyla birlikte, önceden yıkanmadan eklendiği ve uzun süre demlendiği hali.

Porselen demlik de güzel bir seçenek, ama ben onu siyah çay dışındaki çaylar için tercih ediyorum genelde.
  • akhenaten  (14.09.22 09:19:35)