Google maps sehirlerarasi yolculuk süresini nasıl bir ortlama hiza gore hes

Atıyorum otobanda genel olarak 120 civari hizda gidecekmisson gibi mi hesapliyor?
Veya ben atıyorum 100kmh hizi gecmemeyi planliyorsan normalde google mapsin 8 saat dedigi yolculugu kac saat surecek gibi düşünmeliyim mesela?
Seyir hızıma gore hesaplayan bir uygulama var mi ben atiyorum 110 dolaylarında gitsem ne kadar surer diye?

baktığın andaki araçların o yollarda kaçla gittiğine göre hesaplıyor. sabit bir hıza göre değil. arka tarafta çalışan bir sürü sistem var. o yoldaki araçlarda bulunan kullanıcılardan data topluyor, hızı hesaplıyor, ordan da süreyi buluyor.

  • mr.goodcat  (10.09.22 19:51:39)
Gidilecek yolun o anki trafik akışına göre hesaplıyor. Trafik yoğunluğunu hesaplarken o yolda giden cep telefonlarından gelen sinyali kullanıyor diye biliyorum. Örneğin Yandex Türkiye'deki GSM operatörlerinden biriyle anlaşmalı. Baz istasyonlarının telefonlara gönderdiği sinyallerden o telefonun o yoldaki hızına ulaşıyor. Telefonun anlaşmalı GSM olup olmadığı da önemli değil. Örneğin Vodafone baz istasyonu Turkcell hatta sinyal yolluyor. Turkcell bunu reddediyor. Bu sinyal alışverişi de hızı hesaplamaya yetiyor.

Hızı bulduk. O yolun hız sınırı da belli. Örneğin TEM otoyolunun hız sınırı 130. Burada sinyalini aldığı araç 80 ile gidiyorsa yol sarı oluyor. 20 ile gidiyorsa kırmızı oluyor. duruyorsa iyice bordo oluyor. Sayıları uydurdum. Belli bir yüzdeye göre değişiyordur. Tahmini varış süresini de o rotadaki trafik akışı hızlarına göre hesaplıyor.

Alttaki soruna gelecek olursak, senin 130'luk yolda 110'la gitmen tahmini varış süresinden daha geç varacağını gösterir. Ancak TVS zaten dinamik bir şey. Sürekli kendini güncelliyor. Ama atıyorum, yola çıkarken 5 saat gösteriyordu. Söylediğin gibi düşük hızda gidersen 5,5 saat sürer mesela. Bunu anlık hızına göre tahmin edebilecek bir uygulama yok. Çünkü TVS senin hızına göre değil, yolun trafik akış hızına göre hesaplanıyor. Bu tip uygulamaların senin 'gelecekte' yine düşük hızda gidip gitmeyeceğini bilemez. Bunu da hesaba katmaz zaten. Yani uygulamalar 'bu adam 130'luk yolda 110 ile gidiyor, o zaman TVS 5,5 saate çıkmalı' demez. Daha çok gerçekte geçen 1 dakika uygulamada 1 dakika 5 saniye geçer gibi düşün. yani 1 dakika 5 saniyede bir TVS 1 dakika azalır senin hızından ötürü.
  • himmet dayi  (10.09.22 19:56:42)
@himmet
Yani aslinda soru su:
Normal trafik şartlarında otoban yolculuğu, yol tamamen acik, hizini kesmen gereken bir durum yok.
Bu durumda hiz siniri 130 diyelim, 130 civarlarinda gidecegini mi varsayiyor?

Yani trafigin etkisiz eleman olduğu senaryo uzerinden soruyorum, yol tamamen acik hiz siniri dışında sebi yavaslatacak bir durum yok. Atıyorum tem tamamen acik iken benim 130 dolaylsrinda gidecegimi mi varsayiyor?
Sehir ici yollar, trafik ışıklari, trafik yogunlugu va bunlar yok trwfiskiz acik otoban yolculuğu diyelim.
  • stavro  (11.09.22 14:43:32)
O dediğin kısmen doğru. Yolun tamamen açık olduğunu Yandex şöyle anlayabiliyor: Sinyal alışverişi yapılan telefonun o yoldaki hızı 120-130 ise o zaman trafik yoğunluğu yok diyor. Tabii bunu tek telefon üzerinden yapmıyor. Biri 110'la gidiyordur, yanından geçen 150 ile gidiyordur. Böyle bir durumda yoğunluk olmadığını anlıyordur diye düşünüyorum. Yolun o bölümünün hızını 130 olarak alır bu durumda. Yolda mesela hiç araç yoksa oradan trafik bilgisi gelmez. Bazı yollar Yandex'te gri görünüyor. Bu renk trafik akış bilgisinin olmadığını gösteriyor. O durumda da yolun hız sınırını alıyordur muhtemelen.

Uzun yoldaki TVS isabeti daha doğru zaten. Şehir içine girince lambalardan, trafik yoğunluğundan falan söylediği sürenin çok üstüne çıkabiliyor ama şehir içinde de 40 dakika yolculuk yapıyorsun. Lambalar yüzünden sürse sürse 50 dakika sürer. O Aslında %25 sapma var ama kimse 10 dakikaya takılmıyor.
  • himmet dayi  (11.09.22 15:14:58)