8-5 işten arta kalan zamanda uygulama geliştirip zengin olmak hayal mi ?

Hafta içi 8-5 , hafta sonu çalışmadığım işten arta kalan zamanlarda kodlama yapıp uygulama geliştirmek ya da web sitesi tasarlamak ya da tema tasarlamak ve bu faaliyetlerden para kazanmak hatta zaman geçtikçe sadece bu işi yapmak ütopya mıdır?

çalışarak zengin olamazsın.

  • nuisance  (06.09.22 17:13:03)
türkiye şartlarında bu sistem ancak 8-9 kişi birleşirse mümkün olabilir. o da türkiye'de imkansız.

bizim grup olarak lidersiz hareket edebilme yeteneğimiz yok. parasız ortamlarda da biri lider olunca herkes lider olmak istiyor.
  • duyurukullanıcısı  (06.09.22 17:54:11)
hocam sen de onlardan biri misin bilmiyorum fakat millet yazilimcilik revacta oldugu icin kolay ve getirisi yuksek bir is zannediyor. mesela sen su an salt yazilim olarak bakiyorsun ama duyuruda bahsettigin isleri yapmak icin farkli diller ve frameworkler kullanman gerekiyor. bu ise gireceksen ne yapacagini belirlemen lazim oncelikle. yani mesela uygulama gelistirmek ama hangi platform? windows, unix, android, ios? diger saydiklarin da kendi icinde kategorilere ayriliyor

basliga el cevab: microsoft, apple gibi devlesecek bir sirket kuramazsan hayal
soruya el cevab: hayir utopya degildir ve calisarak her sey yapilabilir
  • nibba  (06.09.22 18:29:03)
@nibba

Yok hocam farklı diller olduklarını biliyorum. Mobil alanda ilerlemek istiyorum , Java daha çok hoşuma gidiyor. Bilgisayar Programcılığı bitirdim. Açıkçası şu an büyük kararsızlık içerisindeyim kpss mi çalışayım yoksa özel sektöre mı gireyim.

Özelde 8-5 iş bulamam, kendi alanımda bile iş bulmam çok zor. Soruyu olur da kamuda bir iş bulduğumu varsayarak sordum.
  • sassot  (06.09.22 18:33:01)
bence ütopya değil ama etrafta okuduğun 3 başarı hikayesi için, 33 tane başarısızlık hikayesi var. dikkat etmek lazım. o kadar da "ışıltılı" bir şey değil.

  • co2s2  (06.09.22 18:39:47)
olur tabi neden olmasin. denemekten bir sey kaybetmezsiniz bence. once bir baslayin, sonra hayal mi degil mi anlasilir.

  • 65 derece  (06.09.22 18:39:57)
Hayal bence. Ben tam zamanlı yazılım geliştiriyorum ama zengin olamıyorum, akşam 2 saat yapıp nasıl olcaksın?

  • plutongezegendegilmi  (06.09.22 18:42:22)
Ben bizzat mobil uygulama geliştiricisi olarak 8 saat çalışıp zengin olamıyorum. Sen 2 saat uygulama geliştirerek zengin olursan helal olsun derim :))

  • Gradient_tabanlı_mor  (07.09.22 09:56:47 ~ 09:58:00)
yazılımcı mısın?
eğer yaılımcıysan mümkün.

eğer yazılımcı değilsen, günde 3-4 saat çalışarak yazılım öğrenmen 3 yıl sürer.
  • whatdreamsnevercome  (07.09.22 10:13:16)
Şans, sunduğun içerik, pazarlama bütçen gibi durumlara göre değişir bu. Ama öncelikle sorduğunuz şey çalışmak değil aslında girişimcilik...

Çünkü çalışarak başka insanların verdiği işleri tamamlar, bunun karşılığında bir ücret alırsınız. Eğer bir işin varsa, yapacağın yazılım işleri senin ek gelirin olur. bu da maddi durumuna katkı sağlar doğrudur.

Ama bahsettiğiniz konu bir ürün veya hizmet geliştirmek. yani aslında iş dışında kendi girişimimi kurabilir miyim diyorsunuz. Bu bir uygulama olabilir. Bir web tasarım hizmeti sunmak olabilir. İşte bu noktada yukarda bahsettiğim şans, pazarlama, çevre, sermaye gibi konular giriyor.

Oyun şirketlerinde çalışan bir arkadaşım, iş değiştirirken 2-3 haftalık bir ara vermişti. O arada keyfine bir iskambil oyunu yaptı basitinden. Öyle indirildi ki oyun, mutfak masrafımı karşılıyor demişti.

Bir başka tanıdığım bir kozmetik firmasında kurumsal imaj departmanında çalışırken arabasını sattı. Onunla bilge adam gibi bir yerde kurs aldı. En son italya'da web geliştirici olarak çalışıyordu ankara anlaşmasıyla sanırım gitti şirket kurarak.

Ama.... Bu 2 hikayenin yanında 10 tane de böyle başarısız hikaye biliyorum. Yani mesela yukarda da yazılmış, kendi çalıştığım firmada çok iyi yazılımcılar var onlara kalsa yazılım işi bitmiş mesela. Abi niye freelance ya da kendi projende çalışmıyorsun diyorsun. Denemiş, para yakmış, ya da proje sandığından büyük bir noktaya gitmiş tamamlayamamış vs... O yüzden yılmış adam.

Yani bu şekilde para kazanmak için bu arada illa kendinin çalışmasına da gerek yok. Girişimcilik böyle bir şey zaten doğru kaynakları bir araya getirip işler hale getirmek.

Yani şöyle adamlar da biliyorum, sıfır kodlama bilgisi ama çok iyi pazarlama becerisi ve adam yönetimi... Kendine bir "web geliştirme" şirketi kuruyor. Müşteri buldukça 3rd party adamlar toplayıp ya da arkadaş çevresinden buldukları insanlarla iyi kötü proje çıkarıp para kazanıyor. Ama bunlar da milyonda bir yani.

Ya da kafanda bir uygulama fikri vardır. bu işi yapan bir firmayla anlaşır uygulamayı çalışır hale getirirsin. bir de pazarlamacı tutar bu uygulamayı kitlelere ulaştırmaya çalışırsın. Bu da sermaye gerektirir.

Yani 8-5 işin yanında böyle işler yaparak para kazanan çok insan var. En doğru formülü şartlarına ve imkanlarına göre sen bulacaksın:)
  • anten  (07.09.22 10:26:13 ~ 12:00:11)
Gradient_tabanlı_mor+1

bu işi tam zamanlı yapanlar zengin olamıyorken yazılıma yeni başlayacak olan birisinin günde birkaç saat çalışarak zengin olması hayal gibi.

yazılım dünyasına dışarıdan bakanlar bütün yazılımcıları zengin sanıyor ve bu meslek pompalanıyor. ama gerçekte yazılımcıların çoğu standart beyaz yaka çalışanlarla benzer maaşlar alıyor. burada da piramit şekli var. sadece piramitin tepesinde ve üst katlarındakiler iyi para kazanıyor, ama herkes sadece onları görüyor.
  • nickini degistiren yazar  (07.09.22 10:31:56)