romantik nasıl olunur? napmak lazım öküze anlatır gibi anlatın.

evli 1 çocuk babasıyım. eşimde arada romantik ol diyor. 40lı yaşlara merdiven dayamış biri olarak bu oduna şu romantiklik nasıl olunuyor anlatın.

arada bir cicek al.
arada bir disari cikart.
beklenmedik anlarda op, kokla, gozlerine bak.
onemli gunleri hatirla, hazirlik yap.
elbise, telefon, canta vs.. arizalari varsa ondan habersiz tamir ettir yada yenile.

karim olsaydi oyle yapardim heralde.
  • buenosdias  (05.09.22 17:40:25)
Yani öyle şeyler gördük ki, ben asgari birkaç şey yazmak istiyorum.

Sokakta yürürken/internette gezinirken “şu kadın ne tatlıymış/güzelmiş” demeyiverin.
Yaşanan anı güzelleştirmeseniz de olur ama bari her boku eleştirip anı piç etmeyin.

Bir de hediye alma, yemeğe çıkarma olaylarını söylemiyorum çünkü bunlar bir tek erkeğin görevi değil. Kadından da böyle şeyler geliyorsa karşılıklı jestler yapmak çok güzel.
  • ruhen hastayim ben  (05.09.22 17:58:19)
Yemek hazırlayın. Güzel Bi masa, sarap ve mum ambiyans katar.

  • faredenkorkankedi  (05.09.22 18:02:02)
Sevdiği bir tatlı ve güzel bir şiir ile beraber paket yapıp verirdim. Beraber romantik filmler izlerdim.

  • stejerners  (05.09.22 18:18:53 ~ 18:28:11)
ellerini avuç içinize alın öpün koklayın, sarılın saçlarını koklayın. bolca sarılın temas edin. ama bir bebeğe bir çiçeğe dokunur gibi nazik ve usulca yapın bunları.

  • delicevat  (05.09.22 18:20:22)
Ben de romantik değilim. Bu yaştan romantik olmaya çalışsam, komik kaçardı. En yapılabiliri: buenosdias, faredenkorkankedi demiş.

  • Kahvedesu  (05.09.22 18:32:27)
Konser bileti, sinema bileti gibi şeylerle ona süpriz yapabilirsiniz. Sevdiği bir yiyeceği almak, iş yerine habersizce çiçek göndermek

  • esinikaybetmiscorap  (05.09.22 19:04:16)
hiç beklemediği anda sokakta elini tutun, beklemediği anlarda seni seviyorum deyiverin, gözlerinin içine güzel bakın, hiç bir neden yokken iyi ki seninleyim diye hatırlatın, kadınlar için söz pırlantadır (herkes için değil tabii).

  • take stay  (05.09.22 19:27:13)
iltifat romantizmin %80i falandır. gerisi de yazılanlar.
köprüyü geçene kadar iltifat ediyoruz genellikle o yüzden bir boşluğa düşüyor kadınlar.

  • bass solo take one  (05.09.22 19:35:56 ~ 19:36:45)
bence bu romantizm olayinin en temel noktasi, partnere zaman/ilgi ayirmak.

ama bunu "isten dondum, aksam bi saat tv basinda takildik, sonra isleri halledip yatip uyuduk" seklinde yapinca iliskiler tekrara dusuyor ve sikicilasabliyor. onun yerine, sadece birbirinize odaklanacaginiz (cocukla zor olabilir, daha o level'a gelmedim ben :)), birbirinizle iletisim kuracaginiz ozel bir zaman yaratmaniz yeter.

bunu nasil yapacaginiz size kalmis, esinizi en iyi siz taniyorsunuz. ister bir hobiyi paylasin, ister yeni bir seyi beraber deneyin, ister yuruyuse cikin. Onemli olan, o an sadece partnerinizle olmak bence.

buradaki bazi tavsiyeler (cicek, siir, konser) vs. kimi insanin hosuna gider kiminin gitmez. o yuzden kokorecciye goturun gibi bir sey demeyecegim. ama su yukarida yazdigim sey benim icin cok onemli, hem sevdigim insanlara yapmaya calisiyorum hem de bana yapildiginda cok mutlu oluyorum.
  • reavelyn  (05.09.22 20:35:22)
Romantik değilsen, romantik olmaya çalışma. Dozunu tutturamazsın.
Zaten de onlarda genel bir yetinmeme huyu vardır.
3 kez çiçek alırsan dördüncü kez almamış olman konu edilir.
3 kez özel günü hatırlarsan 4 üncüyü unutma hakkın yoktur.
Gelmişin 30 lu yaşların sonuna, bundan sonra değişiklik yapmamanda fayda var.
Ama illa da yapacağım diyorsan, senden hiç beklemediği ama yaparsan mutlu olacağı KÜÇÜK şeyler bul. Ama sadece bir defa yap.
Mesela çok yorulduğu bir gün, 'Bugün çok yoruldun, gel ayaklarına masaj yapayım.' de, al ayaklarını kucağına masaj yap. Ama dediğim gibi. İkincisi olmasın.
  • Mirket  (05.09.22 20:54:17 ~ 20:55:31)
Eşinizle birbirinizin sevgi dilini (love language) öğrenin. Birbirinizi buna göre sevin. Herkes aynı şeyleri romantik bulmuyor çünkü. Bence birbirinizi bu şekilde keşfetme çabaları bile romantik ^^

  • inawen  (05.09.22 20:55:06)
Arada rutinden çıkmak da faydalı.
Hayat akışınızı bilmediğim için kendimizden örnek veriyorum, dizi + çay alışkanlığınız varsa, bir akşam da kahve Bailey's önerin. Eşiniz bulaşık/çamaşır makinesini boşaltacak ama üşeniyorsa, siz yapıverin (doğru yerlere koymak kaydıyla, yoksa ters teper). Ne bileyim araç kullanıyorsa deposunu dolduruverin, ertesi güne para cekmeyi unutmuşsa üşenmeyip akşam gidip cekiverin, sen uğraşma diye yaptım deyin, ama başına da kakmadan, tatlı tatlı.

Hayatı kolaylaştıran ve rutinin dışına minicik de olsa çıkan düşünceli jestler, bence daha anlamlı.
  • cedilla  (06.09.22 10:38:13)
cedilla, inawen ve reavelyn +1
romantiklik illa ozel gunlerde cicek almak, mum isiginda yemek falan degil bence. zaman ve ilgi, sevildigini hissettirmek onemli.
dusunun eve geldiniz, ilk ne yapiyorsunuz? esinizi mi opuyorsunuz, gulumseyerek sariliyor musunuz yoksa gunden sikayet ederek mi? eve geldiginizde esinize sarilin ve opun mesela, ozledim diyin, umarim gunun guzel gecmistir ile baslayip sonra kendi sikayetinizi dile getirin.
hic sebebsiz cicek alin alacaksaniz.
ilgi gosterin. birbirinizin hayatini kolaylastirmaya calisin.

arada romantik ol diyorsa esiniz, belki biraz sevildigini hissetmeye ihtiyaci olabilir. sevildigini hissettirin. televizyon izlerken elini tutun, basinizi omzuna, dizine yaslayin, sevdiginiz soyleyin. illa yemege cikartmaniza gerek yok.
  • 65 derece  (06.09.22 11:00:37)
Bu konu ne zaman açılsa yazar John Gray'in ted konuşması aklıma geliyor. Bir göz atın derim:
(git: www.youtube.com

Gary Chapman'da beş sevgi dili kitabında, sevgiyi göstermenin yolları olarak bunları tanımlıyordu:
- Takdir ve Onay sözleri
- Fiziksel temas
- Hizmet davranışları (ona özel bir şey yapmak)
- Kaliteli zaman
- Hediye vermek

bunlardan kendi karakterinize uygun varyasyonlar yaratabilirsiniz.
  • elvan abeyiylegezse  (06.09.22 12:48:31)