Keko rap nasıl bu kadar popüler oldu?

Her yerde keko rap çalıyor, konserleri de full çekiyor.

Türkiye'de müzik boşluğu vardı da keko rap onu mu doldurdu?

Yeminle bu soruyu sormayı düşünüyordum son 4-5 gündür. Ben de anlamıyorum. Mahallede toplanıp rap yaptığını düşünerek saçma sözcükler grubunu bir araya getiren ayak takımı nasıl bu kadar popüler oldu birden anlamadım. Saman Alevi gibiler ama. Biri gidiyor biri geliyor.

  • dakota  (04.09.22 00:21:37)
Benim gözlemim ve fikrime göre, yeni nesil gerçekten farklı bir nesil, olumlu olumsuz bir sürü tarafları vardır tabi ama sonuçta değişim normal,
Şimdi bana göre bu keko rap konusu tek başına ortaya çıkan bir olgu değil, öncesinde online keko dizileri falan da vardı ve tiktoktaki varoş içerikler ve aslında KISA anında tüketilen içerikler gibi geliyor mevzu bana, yani 30-40 sn izle bitir geç kültürü oluştu, keko rap konusunda gözlemlediğim kadarıyla sürekli yeni şarkı çıkıyor yani hızlı bir şekilde tüketilip yeni şarkıya geçiliyor, tabi günlük olarak sürekli dinleyebilirler önceden çıkan şarkıları ama sürekli yeni şarkı ile kültürü canlı tutuyorlar, öyle düzgün grup/şarkıcı 3-5 senede bir albüm çıkaracak da 10 tane şarkı dinleyeceğiz gibi bir olay yok. Keko rap hızlı tüketim kültürüne uyan bir müzik türü oldu, bunun yanında şarkı üretmek zor değil, belli ritimler ve autotune ile işler halloluyor, sözler zaten rastgele kelimeler seviyesinde kimisinde, ajansların/yapımcıların şarkı yayınlama platformlarında bu şarkıları üst sıralara çıkarıp listelere sokmasıyla beraber bu kültür oluştu bence.
Keko rap tanımı güzel bir tanım ama yani müzik kültürü de değişti işte bir boşluk olduğundan değil de yeni nesil araçlar ile direkt yeni nesile önüne sunuldu ve hızlı tüketim kültürüne çok güzel uydu, yani boşluk hızlı tüketim kültürüne uyan müzikti, dolduruldu.

Bu arada tabi sadece yeni nesil dinlemiyor bu müzikleri, 35 yaş altı ortalama - ortalama altı çoğu insan dinliyor genel olarak arabesk seven ama hani keko rap yeni nesilden besleniyor genel itibari ile.
Tahminime göre 1-2 tane şarkıcı aralarından sıyrılıp kendini geliştirip piyasada kalır çoğu elenir.
  • atom karincanin torunu  (04.09.22 00:33:32 ~ 00:34:24)
talep var ki arz ediliyor
yani birileri bunu dinlemek istiyor
bir de artik insanlar boom bap hiphoptan sIkIldI, trap'e dogru bir yonelim gelisti
amerika'da durum daha fena. oradaki keko rapciler hayvan gibi para kaldirip iced out chainlerle rolls royce'larla geziyor
ha young thug, travis scott, migos gibi hak eden trap'ciler yok mu, var
bizdekiler gariban en azindan :D
  • nibba  (04.09.22 00:34:22)
@akt +1

TikTok nesli demek istiyorum ben yaş ve doğum tarihlerinden bağımsız olarak. Burada hiçbir yaratıcılığı olmayan birbirinin kopyası vasat ve varoş içerikler var. Çok ama çok ufak farklar var pardon.

Bunlar ve hızlı tüketim, her şeyin içinin boşaltılıp anlamsız hale gelmesi birleşince buna yetişebilen tek şey sesine auto tune yapabilen keko arabesk rapçiler. Bu varoşluk da geçer ama hangisi geçmedi ki?
  • nawar  (04.09.22 02:27:05)
Tüketim kültürü, niteliksiz eğitim, nitelikli kültürel eğitimin yok oluşu, varoşlaşma (düşük gelir, şehir merkezinden uzaklaşma), yüksek kültür diyebileceğimiz tarzlara ve sanatçılara yatırım yapmayan ülkenin sanat açısından çöle dönmesine eşlik eden kültürel yozlaşma... Dolayısıyla kekoluktaki artış.

  • prole  (04.09.22 02:53:16)
Rap hiphop zaten varoş kültürü bu şekilde olması normal

  • beemaker  (04.09.22 03:38:26)
kacirdigin nokta dunyanin tamaminda populer muzik keko bir hakimiyet altinda. son 15 senedir en azindan. turkiyeye de sicramasi kacinilmazdi.

  • hot potato  (04.09.22 03:48:36)
Keko-rap denilen şey 10 seneki formundan farklı, küresel olarak t-rap kasıp kavuruyor piyasayı, bunlar yerli imitasyonları. Neden küreselde bu kadar popüler? Hızlı tüketimle alakalı olduğunu düşünüyorum, z kuşağı sosyal medya aracılığı ile her şeyi hızlı tüketir oldu (gerçi sonraki kuşaklara da zıpladı bu durum da), müzik de nasibini aldı..
ortalama bir t-rap altyapısı 1 sene Ableton, Logic vb. DAW ile uğraşan biri tarafından müzik teorisi altyapısı bile bilinmeden 1 haftada çıkartılır, hızlı üretime ve tüketime müsait, güfte hak getire zaten.

  • wiekannich  (04.09.22 11:53:03)
degisen dunya, sosyal medyanin getirdigi en fazla kisiye hitap edip parayi vuralim da kalitesi ne olursa olsun anlayisi ve dogal olarak her seyin hayvan gibi hizlica tuketilmesi.

  • baldur2  (04.09.22 11:54:34)
yeni nesil arabesk

  • duyurukullanıcısı  (04.09.22 12:06:32)
dünya genelinde var olan bir akım, bize de yansıdı işte.

  • roket adam  (04.09.22 13:06:19)