hukuk okusam bu açıdan istediğimi bulabilir miyim

"ıvır zıvır şeylerin hukuk nezdinde karşılığını bulmaca" diye isimlendirebileceğim garip bir "hobim" var. işleyiş nasıl oluyor bilmediğim halde örneğin hakaret davalarında yargıtay kararları tarzı şeyler okuyorum. ne bileyim ya da iş kanunu ile ilgili şeyler. hoşuma gidiyor.

mesela demin de şöyle bir şey aklıma gelmişti:
www.eksiduyuru.com

sırf bu türden meraklarımı tatmin etmek için hukuk okumak işime yarar mı? bitirince avukatlık yapmayacağım ya da hakimlik savcılık sınavına falan girmeyeceğim. yoksa yine zaten işin içinde olmadığım için şimdi olabileceği kadar mı kalır bu konularda akıl yürütmelerimin sınırları?

Tabii ki yarar. Akıl yürütmenin sınırlarını gerçekten bölümü hakkını vererek okursan tahmin edemeyeceğin ölçütlerde genişletebilirsin. Eğer soru ve sorunların peşinden gidersen, tabiri caizse iz sürücülük yaparsan, esasen muhakeme yeteneğini inanılmaz artıran bir bölüm hukuk.

Akıl yürütmenin sınırlarını genişletmen için bahsettiğin bağlamda "işin" içinde olman gerekmiyor; birçok akademisyen sahada aktif olmamalarına karşın çoğu avukattan daha duru ve sistemli bir zihinle hukuki meselelere yaklaşırlar. Avukatlar, hakimler ve savcılar güya işin içinde ancak birçoğu hukuk nosyonu sahibi olmadığı için sezgisel yollara ve deneme yanılma yöntemine başvurararak iş görüyor. İstisnalar tabii ki mevcut.
  • yari cahil  (31.08.22 16:30:47)
Yalnız pratik başka bisiy teori başka bisiy. Okulda daha çok teori doktrin veya hukuk mantigi falan öğreniliyor. Pratik dersleri olsa bile pratik ancak pratik yaparak gelişiyor. Bi de yani hukuk iş kanunu ne biliyim aile hukuku veya ceza kanunu gibi şeylerle kısıtlı diyil. O anayasa roma hukuku idare vs gibi dersleri de görmek gerekecek.hani o kadar çileye değer mi hukukçuluk yapılmayacak ise.bilmem. okuyun tabi de. Ben olsam okumazdim hobi icin:)

  • faredenkorkankedi  (31.08.22 18:44:27)
ortam varsa avukat bir arkadaş edinmek ve arada kahve içmek de benzer bir etki yaratabilir. benim iki arkadaşım var her buluşmamızda güncel olaylardan muhabbet açarım, kadir şeker, scotty vs. otura kalka hafif de olsa bir vizyon kazanılabilir derim. cevabı da onların bende kazandırdığı bilince dayanarak verdim biraz hatta.

  • WithWorth  (31.08.22 19:38:59 ~ 19:40:06)
"merak ettigin bir konu oldugu icin universitesini okumak" ilginc bir konsept. 4 sene tum derslere gidip tum okumalari yapacak kadar vaktin var mi? yoksa full time kendini vermeyeceksen bahsettigin hukuk felsefesini kavrama esigi gerceklesmeyecek. bunu yapmadan da mezun olursun tabi de, netiecede amacim diploma degil diyorsun.

  • hot potato  (31.08.22 20:09:59 ~ 23:42:54)
tabi ki olur. bu çok güzel bir şey. öğrenme arzusunun böyle yüksek olması iyi bir şey hukukçuluk için. üstelik basit şeyler hoşuna gidiyorsa hukuk deniz derya bir bölüm. sistem çok kötü ama avukatlık yapmayacağım diyorsun. bu da çok iyi çünkü sisteme girmediğin müddetçe bıkmazsın da

  • paintov  (31.08.22 23:27:43)