türk-islam devletleri birbirine saldırmışlar mı ?

şu "harp tarihi" kanalını izliyorum da.
www.youtube.com

"türk-'sünni islam' devletlerin tarih boyunca çatışmamışlardır" diyebilir miyiz ?
istisnaları var mı ?

mesela selçuklular da sünni-türk, gazneliler de sünni-türk değil mi ?
nasıl savaşıyorlar ?

bir de karahanlılar da türk-müslüman değil mi ? onlarla da selçuklular savaşıyorlar ?

Çok var. Yani dinle ilgisi yok ki, bi kaynağı iki taraf da istiyorsa savaşır. O an çıkarı uyuyorsa farklı dinden müttefik de olur.

Misal Ankara savaşında Yıldırım'ın yanında Sırp kralı var, karşısında Timur.
  • plutongezegendegilmi  (27.08.22 16:19:30)
ankara savaşı var işte mis gibi örnek.

  • gurur  (27.08.22 17:06:52)
merhabalar, 16 büyük türk devleti büyük oranda başka bir türk devleti tarafından yıkılmıştır. babürlüler gibi bir iki istisna var.
sünni türk islam devletleri çatışmamıştır diye bir argüman yanlışa en yakın argümandır. bununla ilgili bin tane örnek sıralayabilirim.
mesela bizansa karşı savaşsın diye kendine destek verilip sonra dönüp sırplarla türk beyliklerini ezip anadolu türk birliğini sağlayan osmanlı. sonrasında da timur osmanlıyı ezdi tabi timur kendi keyfine gelmedi, deveden büyük fil var. onun öncesinde akkoyunlu karakoyunlu mücadelesi var. cengiz hanın müslüman torunları birbirleriyle epey savaşıyor farklı devletler işte altınorda falan. osmanlı memluk mücadelesi var ki o dönem memluklerin toprağı elbette büyük oranda çöl olsa da osmanlının iki katıydı. hint sultanlıkları da birbirleriyle epey savaşmıştır. yani öyle biz din kardeşiyiz mezhep kardeşiyiz birbirimizle savaşmayalım diye bir şey yok, bu adamlar birbirlerini gözünü kırpmadan öldürürlerdi.
  • ckisc  (27.08.22 18:42:07)
sözünü etmişken söyleyeyim cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız esasen 16 anadolu beyliğini sembolize ediyordu. kenan evren döneminde 16 imparatorluğa dönüştürüldü ki bu listenin orijinali 1969'da haritacı bir tip tarafından öne sürülmüştü ve Nihal Atsız bu listenin "çakma" olduğunu iddia etmişti.

  • ckisc  (27.08.22 18:45:10)