Biz uyurken odayı dağıtan köpek

Selamlar, aslında bir eğitmenle anlaştım, yakında başlayacağız ama burada da sormak istiyorum.

10 gün önce 8-9 aylık bir labrqdor sahiplendik. Tüm huyları güzel aslında ama tek bir huyu kötü:
Biz yatarken onu odasına koyuyoruz, kapısı açık ama kapısında çit var çıkamıyor.

İlk günler eşyalar fazla ortada diye parçaladı.
Ama artık ekmeğini taşfan cıkarıp bulup öyle parçalıyor.

Oda gerçekten her sabah bi şekilde savaş alanına dönüşüyor. Yatağını flaan deviriyor ediyor.

Bu tip bir davranışı törpülemek mümkün müdür? Çünkü biz uyurken bunu yapıyorsa, evde bırakıp 3-5 saat alışverişe nasıl gidicez nasıl alışacak? Ne önerirsiniz?

Aynısını kedi ile yaşıyorduk. Yatmadan önce oynatıp yorup sonra da yanımıza alıyoruz. Muhtemelen canı sıkılıyor ve yanınıza gelmek istiyor. Yanınıza alın. Bir şey olmaz.

  • prole  (27.08.22 07:46:00)
Yanımıza alamayız yoksa olmadığımız her senaryoda etrafı dağıtır ve uyuyacağı bölgeyi de benimseyip sevmeli

  • tchuck  (27.08.22 08:30:07)
mesela şey oluyo. "ben burayı dağıtınca benimle ilgileniyolar" düşüncesi. yorun iyice ve yanınıza alın evet. yani bu bir obje değil orada kalsın vs. siz ona adapte olacaksınız, sonra o size adapte olacak. 8-9 aylık bir bebekten bahsediyoruz. ikiniz de öğreneceksiniz.

  • allineed  (27.08.22 08:58:33)
Çok fazla sebep var;
Yeteri kadar enerji harcanmadığı için hiperaktif durumda oluyordur. Hiperaktif de olabilir ama onun kararini siz veremezsiniz profesyonel biri lazım.

Séparation anxiety dediğimiz olaydan oluyor olabilir.

Ya da bahsedilen diğer şeyler.

Belli teknikler var ama en basiti köpeğinizin yeteri kadar enerjisini harcadigindan emin olmaniz. Bundan emin olduktan sonra digerlerine geçebilirsiniz.

Köpeğiniz yaniniza almamaniz en mantıklısı.
  • logisticsmanager  (27.08.22 09:58:50)
Sizin ergen show yapiyor. Bu yasta normal. Dagitacagi ne varsa ortadan kaldirin. Aliskanlik edinmemesi icin cok onemli bu.

Bir sey bulamayinca duvari kemirmisligi var benimkinin. Tek kalinca asiri strese giriyorlar. Evdeyken, ogle vakti de onu odasinda tek birakin, 5-10 dakika sonra acin kapisini. Bunu devamli tekrarlayin. Sonuc olarak, sinirlari sizin belirlediginizi ogrenmesi gerekiyor. Kong tipi seyler alip strese girdiginde agzini mesgul edecek bir oyuncak bulun. Dondurun kongu. En azindan 10-15 dakikasini rahatlayarak kongun icindeki seyi cikartmaya calisarak harcayacak.

Aksam iyice bir yormak gerekiyor, uzun bir yürüyüs yapin. Evde de oyun yoluyla kafasini yorun. Bizimki sakladigimiz seyleri bulmaya bayiliyor. Her esyanin adini ogrettik. Telefonumu, anahtarimi kaybedince onlari aratiyorum mesela :-)

Ayrica 3-5 saat birakip gitmeden once sadece 5-10 dakika birakip gideceksiniz. 3 saate ulasmak belki aylarinizi alacak.
  • buf-e kür  (27.08.22 11:18:15 ~ 11:20:21)
labrador ve goldenlar enerjileri tükenmeyen hayvanlar.
zaten şu anda ergenlikte.
ayrıca bunu sadece size tepki olarak değil, tamamen can sıkıntısı ve yaramazlıktan da yapıyor muhtemelen.
yaşı nedeniyle tamamen normal.

yukarıda yazılanlar gibi gün içinde ciddi şekilde egzersiz yaptırırsanız, uzun yürüyüşlere çıkartıp bol bol oyun oynatırsanız belki biraz azalır ama şu anda genç olduğu için bunlar bile inanın bir yere kadar etki edebilir, öyle bir enerjileri var.

bu arada bence de yanınıza alın +1
yani en azından kendi yatağınıza almasanız bile odanıza bir yatak koyun ve bari o yatakta uyusun.
yanınıza alırsanız sizin olmadığınız her senaryoda etrafı dağıtmaz, sizin evde olup onu sınırlandırmanızla evde olmamanız aynı şey değil.
uyuyacağı bölge sizin yanınız olsun zaten, kendini daha çok güvende hisseder.

yalnız bırakırken biraz izole etmeye alıştırmaya çalışabilirsiniz ufak ufak.
yani beş dakika boyunca odasına koyup dışarı çıkarsınız mesela.
böyle böyle alışır, siz yokken sınırlı alanda kalır.
ama uyurken buna gerek yok, yalnız kalma eğitimiyle alakası yok bunun.
  • blatta hiberna  (27.08.22 11:30:50 ~ 11:32:15)
bu arada normalde; sabah 6.30-8,
6.30-8

arası çıkartıyorum.
en iyisi 10-11 gibi bir daha yapmak lazım
  • tchuck  (27.08.22 11:50:46)