Enflasyon muhasebesi şu an kullanıloyor mu

Yani kapta raporlara baktıgınızda çoğu şirkette geçen hazirana oranla deli karlılıklr görünüyor. Enflasyon artınca tabi hepsinin tablosu düzeldi. Enflasyon muhasebesi kullanıldıgında bu deli karlara ne olacak?

17-18 sene öncesinden beri sadece kuyumcular yapıyor diye biliyorum.

  • liberal  (22.08.22 14:17:50)
2023 sonuna kadar yasak.

  • mutlu yillar sana  (22.08.22 15:29:44)
Ifrs ve TFRS’ye göre geçmek zorunda. Yasala göre 31.12.2023’te geçilecek. Şirketlerin 2 defteri ve finansalları olur, yasal ve ifrs.

Enflasyon muhasebesinde her ay 100 lira kar edilsin, ikinci ay 100 ve ilk ayın endeksi 90 toplam 190, üçüncü ay ilk ay 80, ikinci ay 90 üçüncü ay 100, toplam 270 kar olur. Aslında kaydi olarak 300 kar vardı. Böyle devam eder. Ocak karı yıl sonunda 100’den 50’ye bile düşebilir. Yıllık 1200 kar belki de 700-800 olur. Sermaye hesabında dağıtılmamış karlarda da endeksleme yapılır. Şirket cücük kadar kalabilir.
  • gabe h coud  (22.08.22 17:08:44)
Normalde bu sene geçilmesi lazımdı ancak hükümet erteledi.

Sebebi de dediğiniz gibi deli gibi karlar = çok vergi. Enflasyon muhasebesi olsa, herkes zararda gözükecekti.

.
  • kartallar yuksek ucar  (22.08.22 17:36:32)
Vergi usul kanununa göre oluşturulan finansal tablolar ile bağımsız denetime tabi kurumların ufrsye göre oluşturdukları mali tablolar birbirinden farklıdır. vuk’a göre enflasyon düzeltmesi yapılması şartlara bağlıdır. Ufrsye göre oluşturulan bilançolarda ise daha esnek değerleme ölçüleri belirlendiğinden hakkında tarihi maliyetle değerleneceğine dair standart bulunmayan iktisadi kıymetler için enflasyon muhasebesi her halükarda uygulanabilir.

Yani kap’ta yayımlanan bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki tutarlar ilgili standartların elverdiği şekilde enflasyondan arındırılmış şekilde gösterilir. Yukarıdaki arkadaşların bahsettiği erteleme olayı vuk’taki enflasyon düzeltmesi. Vuk ile ufrs arasında birçok fark var. Örneğin vuka göre senetsiz alacaklar ve borçlar için reeskont hesaplanamaz ama ufrsye göre senetsiz alacak ve borçlar için de reeskont hesaplanabilir.
  • mevsimler  (22.08.22 20:18:16)
Ifrs tablolar muhtemelen yılsonundaki finansallarını buna göre yapacaktırlar, denetim firmaları hazırlanmaya başladı çünkü. Finans şirketleri ise bu durumdan karlı çıkamayacaklar gibi.

  • esinikaybetmiscorap  (23.08.22 00:58:13)