Yeni dell laptop aldım, bilgisayar kurtları nolur bir bakın

Merhabalar,
Dün vatan bilgisayardan dell insprion 5 3411 laptop aldım.
Ve size 3 sorum var lütfen yardımcı olun.
1- Açıbca windows 11den windonw 10 geçiş için ayarlar>system>kurtarma
bölümünde "geri yükleme" seçeneğine tıklayıp hızlıca down date yapılabiliyormuş.
Bende o tıklanacak yer yok.
Meğer 10 gün geri döndürmeye hakkın varmış, geçerse başka yöntemle döndürülüyormuş.
Soru: bu sekme biye bende yok? Önümde açılışını yaptılar bilgisayarın.
Acaba önceden satılmış olup ğzerinden 10 gün geçmiş olabilir mi?
Yabancı bir forumda da okudum ki, yeni bilgisayarlarda 10 gün olayı yokmuş,
doğrudan uzun yöntemin yapılması gerekirmiş. Sizce önceden sarılıp, format atılıp
tekrar bana kakalanmış olabilir mi?

2- 2021 yılı bir model. Seri numarasını dell'den sorgulattım.
Garanti bilgisi şöyle:

Başlama tarihi Kasım 2021 - bitiş tarihi ocak 2024.
Oysaki ben dün aldım. Ağustoe 2024'te bitmesi gerekmez mi?

Belki dell kasım 2021'de vatan'a sattı, o tarihten nihai müşteriye kadar satıldığıdan itibaren 2 yıl oluyordur.

Sonuç olarak kasım 2021'de vatan'a gelip, 3 ay sonra ocak 2022'de satılıp böylece garantisi ocak 2024
Olmuş olabilir mi? Yani ocalta satılmış aslında?

3- bilgisayarı açınca 15 kalem güncelleme oldu ve 40 dakika sürdü.
Kasım 2021'den beri bu kadar güncelleme gelmiş olabilir?

4- Daha ilk güncellemeyi yaptığında aşırı ısınma ve zangır zangır fan çalıştı sonuna kadar, dakikalarca.
Daha güncellemede olursa, photoshop yükleyince nolur hiç bilmiyorum.
Üstelik bu amaçla alacağımı belirttim...

Sonuç olarak midem bulandı ve yenissiyle değiştirmelerini
İstiyorum hatta iade etmek...ne yapmalıyım? Özellikle garanti mevzusu elimi güçlendirecek gibi...0

mağazadan aldığın ürünü sorun yoksa iade edemezsin. keşke internetten alsaydın

1- bu muhtemelen windows 10dan 11e geçenler içindir. seninki direkt 11 yüklü geldiği için geri dönüş yoktur. 11 kullan nolcak ki?

2- normalde garanti 2 yıl olur. senin verdiğin tarihler 2 yıldan fazla yapıyor. bunu bir vatana ya da delle sor. belki sistemleri farklıdır.

3- güncelleme olması normal. ne kadar süredir kapalı kaldığını bilmiyoruz.

4. ilk kullanımlarda güncellemelerde fan çalışması normal. çok da güçlü olmayan bir windows pc almışsın, normal.
  • jelly bear  (21.08.22 12:27:28)
2-garanti süresi dell'in sisteminde tedarikçiden çıkış süresini baz almış. Dell ile görüşüp fatura beyanı ile süreyi güncelleyebilir sin.

3- güncelleme olması normal.
  • kaiserr76  (21.08.22 12:56:31)