Light cola varken niye zero cikti?

Yani zeroyu light colaya tercih etme sebebi nedir? Coca-Cola light da sekersiz sifir kalori değil mi? Ustelik zeronun tadi da normal cola gibi degil.

Coca- Cola light ürünümüzde aspartam ve asesulfam potasyum, Coca-Cola Zero'da ise bunlara ek olarak sukraloz kullanılmaktadır.

fark bu. bu fark da tat farkına sebep oluyor. zero bana daha güzel geliyor.
marka stratejisi bi de. light daha çok diyet kola gibi duruyor. zero ise şekersiz cola gibi. insanların seçeneği olsun diye üretilmiş bence. bi de insanlar farklı olanı sever.
  • jelly bear  (15.08.22 19:47:56)
zero açıkça "normal/şekerli" kola tadının karşılığı. yani tam olmasa da ona en yakın tat.
ama direkt o tadı sevmeyenler light ile devamke.
sadece light varkenki zamanları hatırlıyorum, sağlığına dikkat eden insanlar bile tadını sevmediği için tercih etmiyordu.
  • patronaj1  (15.08.22 19:49:16)
Tamamen pazarlama amaçlı, Coca-Cola Light ve Diet Coke markaları içinde "diyet" ve "hafif" kelimelerini taşıdığı için oldukça feminen bulunmuş ve düşük kalorili asitli içecek arayışındaki erkeklerin ilgi alanına bu yüzden hiç girmemiştir.

Coca-Cola da bunun üzerine aynı ürünü Zero olarak daha maskülen bir isimle yeniden çıkarmış, erkeklerin de tüketeceği bir ürün olarak çabucak başarıya ulaşmıştır. Yalnız burada küçük bir sorun olmuş ve Zero ismi Coca Cola isminin de önüne geçmeye başlamıştır. Mesela insanlar içecek sipariş ederken yalnızca "Zero" demeye başladılar. Coca Cola da kendi markası yeniden bol bol telaffuz edilsin diye bu markayı hemen kullanımdan kaldırıp "Coca-Cola Şekersiz" olarak yeniden isimlendirmiştir.
  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (15.08.22 19:54:47)
Coca-cola zero ilk çıktığında reklamlarındaki tanıtımı, sloganları, rengi hep alışılageldik erkeklik normlarına uygun yapıldı. Zero çıkmadan önce erkeklerin light kola içmesi hatta çoğu ürünün light versiyonunu kullanmsı esprilere konu olurdu, böyle de leş zamanlardı işte :D

Aynı alışılageldik erkeklik teması aysun kayacı'lı pepsi max için de yapıldı.

Light kola reklamları hafiflik, sağlık üzerine ve kadın merkezliyken pepsi max ve cola zero bir o kadar erkek merkezli başladı.

Büyük ihtimal erkekleri bu ürünlere çekmek pazarlama planlarının bütününü oluşturmasa da önemli bir parçasıydı.
  • akhenaten  (15.08.22 19:59:30)
Normal sekerli kola tadinin karşılığı denmis ama Zero normal kolanin tadinin karsiligi olmaya en uzak olan sey. Cok bariz, net, asikar bir tat farki var.

Hatta ilk basta cocacola zeroyu aynı tat diye pazarlamaya çalıştı ama millet bariz tat farkini ayırt ettigi icin bu pazarlama taktiginden vazgecil ister şekersiz, ister orijinal tat (yabi düz cocacola) diye pazarlanaya basladi. Yani orijinal tatla alakasi olmadigini Coca-Cola bile kabul etti.

Aksine light cola normal kolaya daha yakın bir tatta.
  • stavro  (15.08.22 20:03:21)
Hanımla hep zero içiyorduk yıllardır. Markette kalmamış light aldık. O gün bugündür light içiyoruz. Daha az tatlı, daha güzel buluyoruz.

  • joker hakki  (15.08.22 22:55:02)