İdeal yağ oranı kaç olmalı?

Ortalama bir insan olmak için yağ oranı kaç olmalı? İnternette %18-25 arası, saatimde ise %10-19 arası yazıyor. Kendime %22 hedefi koysam ortalama bir vücuda sahip olur muyum? Şu an %29. Cimsiyet erkek.

İkinci soru su içmek yağ yaktırır mı? Evet ise günde kaç litre su içilmeli?

Yağ oranı önemli değil kas oranı önemli, misal 60 kiloda %10'la gayet dandik bir vücudun olabilir skinny bir adam olursun ama 80 kiloda %10 yağ oranında iyi bir vücudun olabilir. Yani ne kadar kütlen var o önemli daha çok.

Diyet yapıp kalori açığı vermekten başka hiçbir şey yağ yaktırmaz.
  • Kaleci Saçlı Forvet  (13.08.22 01:01:10 ~ 01:07:43)
@ Kaleci Saçlı Forvet 'in söylediklerine görsel bir örnek.
Bir fotoğraf koyayım.
%10-12 falan olmalı yağ oranı. Six pact'ler görünüyor. Adonis kası ortada.
Ama hiç cazip bir vücut değil.

image.shutterstock.com
  • Mirket  (13.08.22 15:21:26)
fikir vermesi açısından şu tabloya bakabilirsin veya "men fat percentage" diye aratıp benzer fotoğraflar görebilirsin: www.bftfitnessfactory.com

ortalamada kadın ve erkekler için farklıdır. kadınlar daha yağlı olmak zorunda, erkekler kadar düşüremiyorlar. erkeklerde ise 20-39 yaş aralığı için amerikan klinik beslenme dergisi ideal yağ oranını yüzde 8 ile 19 arasında belirlemiş. ideal değil de sağlıklı diyeyim.

estetik kaygısını bir kenara bırakırsak %22'de muhtemelen evet ortalama bir vücuda sahip olursun, "standart düz adam" aşağı yukarı o civarda olur. aynada güzel bir görüntü istiyorsan bunun daha altına düşmen ve aynı zamanda kas kütlesini arttırman gerekebilir ama.

yağ yakmak öyle su içerek yapılabilecek bir şey değil maalesef, sadece bir kilo yağ için belki bir ay hatta daha fazla uğraşmak gerekebilir. en kestirme yol abartmamak kaydıyla kalori açığı yaratmak, protein/sağlıklı yağ ağırlıklı beslenip karbonhidratı azaltmak. kısacası sağlıklı, düzgün bir diyet. bol su içmek tabii ki dolaylı olarak metabolizmayı ve hormonları etkileyecektir, diğer şeyler doğru yapıldığı takdirde fayda sağlar ama tek başına sadece su içti diye kimsenin 29'dan 22'ye inebileceğini sanmıyorum, onun için daha köklü değişiklikler gerekir.
  • der meister  (13.08.22 16:08:28)