check up, doktora gitmek

merhaba millet, şimdi en son ne zaman hastaneye gittiğimi hatırlamıyorum hastane fobisi var diyebilirim(7-8 sene önce gittim). hastane ortamına girer girmez tansiyonum düşüyor. ölmeden bir check up yaptırayım diyorum. aslında check up yaptırmanın içeriğinin de ne olduğu konusunda bir fikrim yok.
şimdi bana en yakın hasatane araştırma hastanesi ve emekli sandığı güvencem var, gidip bana check up yapın mı diyeyim? evvel olarak araştırma hastanesinde böyle şeyleri yaparlar mı?

özel sorun olarak ciddi uyku sorunlarım var, bunun için ne diyeyim, bir de sende anemi var deyip durur millet, bunun için hangi bölüme gitmem gerekir.

özel hastaneye de gidebilirim özel hastanede daha mı rahat olur?

başka aklıma gelen bir şey yok ama tavsiye alabilirim.

uyku sorunu için öncelikle bir psikiatrla görüş bunu devlettede halledeblrsn fakat sanmıyorum check up devlette yapılsın özel hastanelerin paketleri var yaşa ve kişiye göre hazırlanmış onlarla görüşün derim

  • gokch3  (18.06.10 05:31:46)
check-up özel bir sorun için değil de genel vücut taraması için düşünmelisiniz. potansiyel hastalıklara karşı erken teşhis konulması açısından faydalıdır. ücretleri 250 tl'den başlayıp 2000 tl civarına çıkabilmektedir.

genel hatları ile bir check-up içerisinde genel muayene, kan analizi, idrar analizi, ekg/efor testleri, akciğer grafisi, batın bölgesi muayenesi şeklindedir. ancak hastanelerin bu check-up paketlerini sigorta şirketlerine göre farklı detaylarda sunması mümkündür.

uyku sorununuz için uyku hastalıkları uzmanlarına görünmenizi tavsiye edebilirim.
  • altinci nesil caylak  (18.06.10 08:29:48)
check up merkezi oluyor hastanelerin, oraya gidip randevu aalcaksiniz ve zaten size tum sikayetlerinizi soracaklar, bana kac yastikla yattigima kadar her detayi sormuslardi. orada belirteceksiniz uyku sorunum var, kansizlik oldugunu dusunuyorum vs gibi. onlar da check up listesine ilgili testleri ekleyecekler. ben ankaradaki bir universite hastanesine yaptiriyorum, check up hastalari sira beklemiyor zaten. ozel hastaneye cuzdanini birakman gerekebiliyor.

  • kayranin kedisi  (18.06.10 08:32:43)
bildiğim kadarıyla check up ı karşılamıyor sgk.
o yüzden önce paşa paşa dahiliye randevusu alın, kan testi gerektirecek bir kaç genel rahatsızlıktan bahsedin. iyi hissetmiyorum, yorgunum vs. zaten kan değerlerine falan bakılır. uyku probleminizi de söylersiniz. çıkan ilk sonuçlara göre dahiliye dr u zaten diğer birimlere yönlendirir diye düşünüyorum.

ama yok genel check up dersen ankara güven hastanesinden yeni fiyat aldım 620 lira sıkışmış.
  • mahnita  (18.06.10 10:50:26)
Benimde devlet derken demek istediğim, check up ta hangi testleri yaptırıyorlarsa onara teker teker başvurabiliyor muyuz, haberlerde çıkıyor baştan sona kontrol ediyorlar falan gibi..
Özele de gitsem yardıcı olurlar galiba(dahiliyeye git şumuayeneyi ol gibisinden.
Peki araştırma hastanesine doğrudan muayene olma şansmız var mı?
Birde benm uyku sorunum kronik, hayatımın hiç bir devresinde uykum düzenli değildi.
  • hoot  (18.06.10 13:50:47)