Ev mi araba mı?

Merhaba arkadaşlar,

Biz bu senenin nisan ayında istanbula paramız yetmediği için büyük bi borca girip istanbula yakın küçük bir ilden sıfır binada 2+1 bi ev aldık. Daha önceden de ne evimiz vardı ne de arabamız. İstanbulda kirada oturuyoruz ve oturduğumuz bölgede 15-16 yıllık bir apartmanda 2+1 bi daire gördük.
Önümüzdeki aylarda elime bir miktar para geçecek (çok bir şey değil yaklaşık olarak 150-200 bin civarı)
Sorum şudur ki siz olsanız yeni alınan evi satıp, kiradan çıkıp kendi evinize mi geçerdiniz yoksa ufak bir araç mı alırdınız ayağınızı yerden kesmesi için? (iki opsiyonda da yine kredi çekip borca giriyoruz. Satılacak olan evle yeni ilgilendiğimiz ev arası 400-500 fark var. Araç için de malum 150 bine araç yok yine bir 200-300 kredi çekmek gerekir aşağı yukarı)

Not: Bulunduğumuz bölgede araba da ciddi bi ihtiyaç

Ne yapmalı nasıl yapmalı, siz ne düşünürdünüz?
Herkese teşekkür ederim şimdiden :)

Not2: istanbulda deprem riskinden dolayı 16-17 senelik bina olayı düşündürdü beni biraz açıkçası

Araba çünkü araba bir ihtiyaç. Arabayı yükseltiyim mi deseniz ev derdim.

  • Mcfly  (05.08.22 20:11:21)
kendi oturacağım evi alırdım. yaşamayacağım ildeki evi napayım kirada oturuyorsam. ev sahipleri ile uğraşılmaz.

  • himmet dayi  (05.08.22 20:28:16)
Ev, cunku arabanin degeri doviz bazinda 10-15 senede sifirlanacak, ev en kotu doviz bazinda yerinde sayacak.

Ulasimi toplu tasima ile hallederim bir sure daha. Yok araca ihtiyacim var diyorsaniz bir tane kulustur alir idare ederim. Evi halletmeden 400-500 araca basmak mantikli degil.
  • cooperr  (05.08.22 20:30:56)
küçük ilçede ki evden gelen kiranız ile şimdi ödediğiniz kira arasında ne kadar fark var. dandik bir araba + ev daha mantıklı geldi bana

  • belkider  (05.08.22 20:55:32)
Abi çok param var bi yere bağlı kalmak istemiyorum bir gün orda beş gün burda şeklinde bi yaşam tarzın yoksa önce ev sonra araba ya da önce ev ve ayağımı yerden kessin arabası, sonra doğru düzgün bi araba.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (05.08.22 21:00:59)
kesinlikle ev.

mevcutta kiracı riskiniz var, iki evin arasındaki fiyatın daha da fazla açılma riski var.
siz kiracınıza zam yapamazsınız ama size zammı yaparlar, kiracınız ödemez v.s. bir sürü dert. ayrıca kendi evinde oturmanın psikolojik rahatlığı başka.

araçlarda ileride ötv matrah v.s. düzenlemesi olursa tekrar alım fırsatı olur.
yukarıda yazıldığı gibi aracın bir ekonomik ömrü var. hadi 15 sene olmasın 25 senede o araç artık hurda olacak, ev ise güzel bir tadilatla tekrar sıfır.
  • nuisance  (05.08.22 22:03:35)
Ev alır, kiradan kurtulurum kesinlikle.
Mümkünse kiraya verdigim parayı da hala veriyormuş gibi düşünüp altina yatiririm duzenli.

  • stavro  (05.08.22 22:28:45)