İş görüşmesinde şu denir mi

Uzun süredir tasarım, satın alma, satış gibi ofiste çalışabileceğim işlere ilgi duyuyorum. Görüşmede ben ofis insanıyım desem nasıl karşılanır? Bu bölümler için önerileriniz neler? Ne gibi sorular sorulur? Nasıl hazırlanabilirim? Teşekkür ederim.

hangi pozisyon için iş görüşmesi yaptığınız önemli.

kendi sektörümden örnek vereyim.

sahada çalışan bir uzman ekip var. onlar sahada gezip raporlama yapıyorlar.

bir de bu uzmanların hazırladığı raporları kontrol eden bir masa başı ekibi var. bu kişiler de zamanında sahada uzman olarak çalışmış ancak daha tecrübeli insanlar. bu sebeple kontrol bölümündeler.

şimdi sen mesela bizim sektörde saha ekibi ilanına başvuru yapıp, ben aslında kongtrol ekibi istiyorum dersen red yersin.

ha eğer başvurduğun bölüm zaten masabaşı ise ve sen işin saha kısmını zaten senelerce yapmışsan tabi ki bu söylediklerinden dem vurulur.
  • teritori  (02.08.22 13:48:56)
üç konu da bambaşka konular. Ben bu şekilde gelen birine hiçbir alana vakıf olmadığını düşünerek çok dikkat etmezim.

Tasarım ayrı bir konu grafik tasarım mı endüstriyel tasarım mı mesela?
Bunlar bile ayrı disiplinler.

Tasarımla ilgili işlere öncelikle çok iyi iş örnekleriyle gitmeniz lazım. Daha önce yaptığınız tasarımlar vs.

diğer alanları bilmiyorum.
  • anten  (02.08.22 13:49:30)
satış çok ofis işi değil, satış destek ofis işi.

  • benaslinda  (02.08.22 13:51:24)
@anten, makine mühendisiyim. AutoCAD, SolidWorks falan. Teknik çizim.

Alakasız olduğunun ben de farkındayım. Ortak noktaları ofis ağırlıklı olabilmeleri.
  • dissendium  (02.08.22 13:56:10)
Daha önce ofiste masa başı tecrübeniz olmadıysa bence bu şekilde güçlü bir cümle kurmayın. Ofis işi aslında içine girince sıkıcı gelen bir şey olduğu için, senin işi bilmeden söylediğini düşürüler.

Ofiste daha verimli çalışacağını düşündüğünü söyleyebilirsin. deneyip görmek istediğini vs söyleyebilirsin. Durağan bir yapım vardır, odaklanma problemim yok, bilgisayar başında uzun saatler kalkmadan, sıkılmadan, odağımı kaybetmeden kalabilirim, üniversitede de benzer ortamlarda uzun süreler çalıştım vs diyebilirsin.

Başvurduğun pozisyonun hem ofis versiyonu hem saha versiyonu varsa bu söylediğim şeyler uygun olur. Ama başvurduğun pozisyonun zaten sahada bir versiyonu yoksa o zaman önceğinin ofis işine geçmek olduğunu değil, hangi pozisyona başvuruyorsan o alanda deneyim kazanmak olduğunu vurgulamalısın. Ofise geçmek için o alana başvurduğunu çok da çaktırma. Zaten alanın kendisini seviyormuşsun, denemek istiyormuşsun gibi yap.
  • zimbirik  (02.08.22 14:10:02)
Kariyerinde şimdiye kadar hep sahada olup operasyonel işler yapmış birinin "ben ofis insanıyım" cümlesinin görüşmeyi yapanlar tarafından nasıl anlaşılacağını yazıyorum: "Ben zor çalışma şartlarında çalışmaya gelemedim, o yüzden masa başı işe geçmek istiyorum."

Bu da şu kapıya çıkar; yarın öbür gün masa başı iş de olsa stresli bir süreçten geçince buradan da sıkılacak. Zor şartlara uyum gösteremeyecek.

Bu söylediğin olumsuz bir şey. İş görüşmesinde söylenmez.
  • himmet dayi  (02.08.22 14:39:53)
söylemesen daha iyi. satış ofiste olmaz +1, müşteri hizmetleri ofiste olur. satın alma ofiste.

görüşmede ofis insanıyım demesen daha iyi. birden fazla seçenek de sunma. şunlar şunlar olur dersen negatif düşünülür. ne iş olsa yaparımcı insanı almak istemezler.

o alandaki bir konuda çok ilgili olduğunu, kariyerini bu yönde ilerletmek istediğini söyle. başka bir konuda olumsuz şeyler söyleme. işindeki memnuniyetsizliği anlatma. olumsuz değil hep olumlu konuş. satın alma, planlama gibi analitik becerilerimi kullanabileceğim, şirketin belkemiği olan alanda devam etmek istiyorum, yaptığım işin şirket için kritik önemde olması benim için de çok değerli.

ben karşı tarafta olsam, öncelikle bir bölümde kısa süreli başlangıç seviyesinde çalışmak isteyip istemeyeceğini sorarım. ona göre tepkini ölçerim.

satın alma departmanından önce 6 ay maaşının yarısına müşteri hizmetlerinde çalışmak ister misin? derim. bunu denemek için bile sorabilirler. tecrüben yok zaten başlangıç seviyesisin anladığım kadarıyla.
  • gabe h coud  (02.08.22 18:19:30 ~ 18:20:12)
@gabe h coud, üretim ve kalite tecrübem var. Bahsettiğim alanlarda tecrübem yok ama genel olarak bilgim var.

  • dissendium  (02.08.22 19:05:32)
Genelde muhasebe , satın alma , satış , kalite , tasarım bölümleri ofiste oluyor tabi şirket kurumsal olup yeterli eleman çalıştırıyorsa.
Ofis işlerinde iyiyim bilgisayarda şunları bunları kullanıyorum demeyi planlıyorum eğer olumsuz özellik sorarsa pratik el yeteneği gerektiren saha - üretim işlerinde biraz geç öğreniyorum diyebilirim.

  • kararsızataletfilozofu  (02.08.22 20:30:07)