arkadasin kına gecesi ve maddi durumlar

merhabalar,

su an ogrenciyim ve calismiyorum, yuksek lisans yapiyorum, ek islerle vs gelirim 2.800 tl civari aylik.

yakin bir arkadasim agustos ayinda kina gecesi yapacak, dugunu yurtdisinda yapacak. kina samsun'da ve su an ucak biletleri yaklasik 1800 tl :( (git gide de artiyor) gunubirlik gitmiyorum, bir kac gun onceden de gittigimda orada yeme icme, kalacak yer vs cok garip bi fiyat cikacak bana.

cok yakin arkadasim ve bu olaylar bir kere olur diyerek gitmek de istiyorum aslinda, ama cok pahali, bunun icin borca falan girmem gerekir. siz olsaniz ne yapardiniz?

bu arada bu senaryoda arkadasima hediye takmam vs mumkun degil, o da benim dugunumde takmamisti gerci, maddi zorluk yasiyordu takmasini istememis ona geri vermistim, sanirim orada problem olmaz. ama ucaga o kadar para vermesem gram alacagim gibi.

kına Samsun’da, düğün yurtdışında olacak. Düğün için biletler daha ucuz ama vizeyle beraber -ki vize çıkacak mı belli değil- 4 bin TL ediyor, uçak+vize. Yurtdışına gitmem zor maalesef, bu sıralar Avrupa vizeleri reddediyor sürekli, cesaret edemiyorum.

yurtdışı bileti mi 1800 tl? çok iyiymiş. yakın bir yer herhalde. kara yoluyla gitmen mümkün olur mu? otobüs, otostop, blablacar gibi bir şey olabilir.

  • gabe h coud  (18.07.22 23:30:15)
Bunu arkadaşına açıkça izah edip düğünden sonra bi ev hediyesi yolla, kınaya da çiçek vs olabilir ve istesem de gelemiyorum de
Yakın arkadaş ise ayıplamaz

  • photo85  (18.07.22 23:35:26)
bir saniye düşünmem. bir daha böyle fırsat nerede gelecek? en fazla 10k krediye girersiniz ama belki birini tanırsınız. hiç atraksiyon olmasa dahi; yurtdışı görürsünüz.

para > yurtdışı diyorsanız şayet photo85 in yaptığım yorum +1
  • baldan kaymak  (18.07.22 23:53:34)
yurtdışı ve merak ettiğin bir yerse git bence. altın takmasan da olur bi ton masraf yapıyorsun sonuçta.

  • roket adam  (19.07.22 00:04:21 ~ 00:04:55)
Cevaplarınız için teşekkürler, başlığı yanlış atmışım, kına Samsun’da, düğün Avrupa’da olacak. Samsun bileti git gel yaklaşık 1800 TL-benim gideceğim tarihler-

Yurtdışında vize masrafı olmasa gidebilirdim evet :(
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (19.07.22 00:10:05)
Samsun’a blablacar yap. Buradan da duyuru aç. 200-300 e halledersin.

  • gabe h coud  (19.07.22 00:17:36)
Ben de blablacar demeye gelmiştim. O tarihte eminim Samsun'a gidecek birileri illaki olacaktır. Hem ekonomik olur hem de bir Samsun havası almaya gidersiniz. :)) Şimdiden gram altını hazırlayın derim. ;) Malum her şeye çok zam geliyor.

  • stejerners  (19.07.22 00:38:22)
Samsun'a düğüne çağrıldım. gitmedim. bi çeyrek taktım onlar gelince. daha makul böyle.

  • baylarbayi  (19.07.22 01:31:29)
içinden geliyorsa bişiyler takarsın, düğüne gitmezsin, elimden bu kadar geliyor dersin, buna kırılacak arkadaş, arkadaşın değildir.

  • selam  (19.07.22 10:31:58)
Arkadaşın gramı değil seni görmek ister düğünde. Bence otobüsle de olsa gidebilirsin.

  • zimbirik  (19.07.22 11:14:48)
benim de bi arkadaşımın düğünü böyle oldu şehir dışında, düğüne gittim hiç bir şey takmadım epey masraf ettiğim için. anlayışlı olunmalı bence bu konuda, bir ton para çünkü cidden.

  • roket adam  (19.07.22 12:19:19)
simdi oncelikle birkac varsayim var burada:

"ama o yakin arkadas" - arkadasin evlendikten sonra diger evli ciftlerle takilmaya baslayacak ve yakin arkadas falan pek olmayacaksiniz zaten. takilma yani ona.
"bu olaylar bir kere olur" istatistiksel olarak bu evliligi bosanma ile sonuclamasi ihtimali yuksek.
"krediye girersin" oha diyorum bu en kotusu. boyle ota b*ka kredi cek yazanlarin ya finansal okur yazarliklari dusuk ya da ailelerinden para aliyorlar. normal insan yapmaz. neyse, kredi falan cekme tabii ki, ozellikle issiz halinle.

genel dusuncem yurtdisinda yasamayip yurtdisinda dugun yapmak kadar sonradan gorme bir sey yok. bence en fazla sadece kinaya git samsuna ve baska bir sey yapma. dugun sozkousu bile olmamali. arkadasin normal zekaya sahip bir insansa zaten tutup yurtdisinda dugun yapinca bircok kisinin gelemeyecegini hesaba katmistir.
  • hot potato  (19.07.22 15:50:09 ~ 16:01:37)
Kardeşimin düğünü yurtdışına oldu. En yakın arkadaşları geldi, konaklamaları vs. her şeyi kendileri ödedi. Takılarını da takıp gittiler. Kardeşim de aynısını onlar için yaptı. Hepsi çalışan insanlar.

Çalışmıyorsanız, kendinizi o kadar borcun altına sokmanıza gerek yok. Ben de çalışmadığım zaman gitmedim de, bir şey de takmadım. O masraf benim kirama bedeldi.
  • geçerkenugradım  (19.07.22 16:00:15)