mesajla hakaret

sözlükten birine küfür ettim. dava açıcam falan diyor. birkaç sorum var.

1- internet aboneliği kardeşimin üstüne. doğal olarak ip adresinden ona mı ulaşırlar? kimin yazdığını nereden bilecekler? sonuçta o internetten kaç kiş bağlanıyor. ona kalsın istemiyorum.

2- ceza alırsam sorun değil. seve seve öderim. ancak sicile işlenir mi hakaret suçu?

3- başka şehirdedir büyük ihtimalle bu durumda mahkeme nasıl oluyor? hangi şehirde olur?

4- dava açılırsa kaç haftada bana gelir. ne kadar zaman sonra bir şey gelmezse açılmadı diyebilirim?

edit : sorun olacak yerleri sildim.

Olay anında hangi ip ile çıkış-giriş yaptıysan ona ulaşırlar. Yani atıyorum black mamba hesabı x tarihinde şu ip'den çıkış yapmıştır denildiğinde çıkış yapılan ip ile sözlüğe giriş yapılan ip karşılaştırılır ip kime aitse ona ulaşırlar.

Yani sabıka kaydı gibi bir şey olmaz tabii, misal bi işe başvurduğu "bunun başından şöyle bir olay geçmiş" gibi bir durum yaşamazsın.

Hangi mahkemeye başvurulursa oraya gidersin.

İlk madde hariç diğerleri konusunda emin değilim.
  • Kaleci Saçlı Forvet  (12.07.22 14:13:34)
1- Tespit edilir. Zaten önce kardeşini alır polis o söyler ben yapmadım kardeşim yaptı diye.

2- İşlenmez diye bir durum yok. Hakaret suçtur ama sabıkan yoksa hagb verilir para ödemezsin. 5 yıl suç işlemezsen silinir. Bu 5 yıl boyunca sicil kaydında çıkmaz ama mahkemeler bu kaydı görebilir. Daha önce sabıkan varsa para cezası alırsın ve bu sabıkana işler.

3- Onun bulunduğu yer asliye ceza mahkemesi. Senin adresinin bulunduğu mahkemeye talimat yazarlar. Oraya gitmene gerek yok.

4- Hafta biraz iyimser olmuş. 6 ay içinde gelir eğer gelirse. Önümüz adli tatil, senin süreç işlese de yavaş işler eylül e kadar zaten.
  • infernalcadre  (12.07.22 15:16:39)
ben küfür etmediğim halde gerçekten kolpacı birisine kolpacı dediğim için ifadeye çağrıldım. hatta geçenlerde duyurusunu açmıştım. şikayet dilekçesine bakma imkanım olmuştu.

nick, hesabın bağlı olduğu mail, isim soyisim, ip adresi ve port herşey görünüyordu.

internet benim üstüme olduğu için benim adım görünüyordu. muhtemelen sizin kardeşinize ulaşılır telefonla. ifadeye çağrılır. ifadeye çağrıldığında birlikte gidin ve durumu anlatın.

uzlaşmaya giderseniz işlenmiyor diye biliyorum.

benim olay 2020'de şikayet edilmiş ama 2022'de geldi. belli olmuyor pek ne zaman geleceği.
  • false pretension  (12.07.22 15:21:36 ~ 15:22:48)
@infernal benim bulunduğum mahkemeye talimat yazarlarsa farklı şehirlerdeyken mahkeme nasıl olacak? o oradan, ben buradan mı devam edicez?

  • black mamba  (12.07.22 15:25:01)
@black mahkemeye illa birlikte çıkacaksınız diye bişey yok. Zaten basit bir suç, bir kere ifaden alınsın yeter. Nasıl olacak dersen, asıl mahkeme senin bulunduğun yer asliye cezaya talimat yazacak. Orası da seni çağıracak ama bu mahkeme, dükkanı idare eden yan dükkan esnafı gibi olacak. Karşındaki hakim ifadeni alıp gönderecek (belki hakimi bile görmezsin katip alır geçer) Sonra o ifade asıl mahkemeye gönderilir. Asıl mahkeme hakimi talimat mahkemesindeki ifadene göre karar verir. Yok ben illa asıl mahkeme hakimini görmek istiyorum, görmezsem dayanamam dersen asıl mahkemeye duruşma gününde gidersin.

  • infernalcadre  (12.07.22 15:53:16)