YouTube üzerinden tehdit

Fake bir hesabım var. Yorumlarda tartıştığım bir şahıs, IMEI numaram üzerinden adresime ulaşacağı yönünde beni tehdit etti. Umrumda değil tabiki.

Peki bu mümkün mü? Hani şöyle düşünüyorum, birçok hanım kullanıcı var, ve bir sürü de sapık var, o zaman herkes herkesin adresini bulurdu.

Ya da şöyle sorayım. YouTube'de yorum yapan bir kullanıcının kimlik bilgilerine, adresine; legal ya da illegal yollardan ulaşmanın yolları nelerdir?

Sanırım legal olan yolu savcılığa baş vurmaktır. Ayrıca savcının emri olmadan polis bu konuda eş/dost ayağına bazı kişilere bu şekilde yardımcı olabilir mi?

Böyle durumlarda aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, havlayan köpek ısırmaz. Ne yaşadınız, hanginiz haklı bilmiyorum. Atasözünü sadece ifade ettiği anlam için söyledim; yani bunu yapacak kişi söyleyip önlem almanıza müsade etmez, yapar. Sadece sizi huzursuz etmeye çalışmış.

Bir yorum üzerinden kimsenin sizin imei numaranızı bulamayacağı bir yana, eğer böyle bir şey yaparsa öncelikle sizin bu kişiyi dava etme hakkınız olur ve haklı olursunuz. Haliyle hepsi boş laf.

Yasal kısmı için de "Bana hakaret ettin, seni dava edeceğim" muhabbeti çok dönmeye başladı. Çoğunlukla hakaret sayılmayan şeyler için bile kullanılıyor, çünkü olay sadece huzursuzluk vermek. Hakaret suçuyla ilgili mevzuatı gözden geçirmekte fayda var, hem hakaret suçu işlememek için bu gerekli, hem de hakkınız olan ölçüde ne konuşacağınızı bilmek için.

Diğer taraftan imei numaranızı bilen bir kişi bazı uygulamalardan konum tespiti yapabiliyor evet. Yani imei numarasının bir youtube yorumundan öğrenilmesi mümkün olmasa gerekir diye düşünüyorum, eğer böyle olsa sizin dediğiniz gibi sadece kadınlar değil, herkes tehlikede olurdı. Ancak hali hazırda imei numaranızı bilen kişi bunu yapabilir. O yüzden sağda solda yazmayın bunu nasılsa bir şey olmaz diye.
  • akhenaten  (25.06.22 08:37:01)
Savcılık bile amerikan menşeli çoğu firmadan ip adresi alamıyor. Küfür hakaret gibi durumlarda. Boş tehdit sadece.

  • Departure  (25.06.22 10:17:46)