[]

Person of Interest'te kimi durduracaklarını neye göre seçiyorlar?

Makinenin seçiminden bahsetmiyorum. Yanılmıyorsam ilk bölümde New York'ta günlük 9 kişinin cinayete kurban gittiği söylenmişti. Dizide bir kişiyi kurtarmaları tahmini olarak 2-3 gün sürüyor. Bu demek oluyor ki her 27 kişiden 1 kişiyi kurtarabiliyorlar. O bir kişiyi Finch neye göre seçiyor?
 
Makine zaten devlet için çalışıyor. Devletin ilgilenmediği irrevelent gördüklerini finch hallediyor.


  • westblack  (11.06.22 09:52:54) 
Aynı soru benim de aklıma gelmişti. Bu konuya değindiklerini hatırlamıyorum. Ama Makine'nin kullandığı karmaşık algoritma belki tehdidin yakınlığını, mutlaklığını vs ölçüt kabul ederek bir sıralama yapıp en uygun kişiyi belirliyordur. Bu durum bile konuya açıklık getirmez gerçi. Çünkü 1 kişiyi kurtarırken diğerlerine kayıtsız kalıyorlar demektir. Bu da olayın ruhunu biraz zayıflatan bir yaklaşım.


  • puyule  (11.06.22 13:16:24) 
Spoiler
Ek olarak bir zaman sonra makine başka bir ekiple daha çalışmaya başlıyor mesela. Finch'in haberi olmadan. Daha önce Finch'in kurtardığı insanlardan oluşan bir ekip vardı mesela.
  • westblack  (11.06.22 14:32:57) 
İki ihtimal var.

1-) Premeditated (önceden planlanmış) olanları seçiyordu diye hatırlıyorum ben, çünkü suçların tamamı önceden planlı olmuyor, gelişigüzel gelişen suçlar da var.

2-) Makine sadece Finch ile çalışmıyor.
  • hayirsiz  (11.06.22 14:54:27 ~ 14:54:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.