internet hızımdaki sorunun kaynağını nasıl tespit edebilirim?

servis sağlayıcı aşağıdaki şekilde yorumlamış:

kontrollerin tamamlandığı zaman diliminde
Mevcut Hızı 83982 Kbps 8191 Kbps
Kapasite Hızı 95524 Kbps 22854 Kbps

şu an tekrar kontrol sağladığımızda
İndirme (Download) Yükleme (Upload)
Kapasite Hızı 76428 Kbps 22106 Kbps
Mevcut Hız 66162 Kbps 8191 Kbps - değerlerin aşırı değiştiği görülmektedir, modem ile alakalı veya adaptör ile alakalı kontrol sağlatmanız tavsiye edilmektedir.

kablolar yeni zaten. modem de yeni aslında (tenda v12 kullanıyorum)

router üzerindeki tüm ethernet portlarını deneyerek test yaptınız mı? bazen portları değiştirmek hızı etkileyebiliyor.

şurdaki testte ne çıkıyor hızınız? www.nperf.com
  • false pretension  (11.06.22 00:15:39)
test rakamları gerçekle uyumlu (yavaş) ethernet port açmadım açılacak bir menü de yok. yeni port mu eklemem gerekir?

  • yeahbutso  (11.06.22 00:47:05)
Arkadastan ya da letgodan modem alarak.
Genelde %90 kendilerinden kaynaklaniyor. 20 yildir tonla isp kullandim 1 kere modemden cikti sorun.

  • divit  (11.06.22 01:15:51)
router arkasında bilgisayarı bağladığın kablonun portunu değiş. routerının arkasında 4 tane sarı ethernet portu olacak. onları değişerek hız testi yap.

  • false pretension  (11.06.22 02:23:25)
Benzer durumu turknette bende yasiyordum.

Hatti destekledigi maksimum hizi alamiyordum. 75-80 araliginda hizi sabitliyorlardi.

Musteri hizmetleri Ile konustugumda hattinizda kopmalar yasanmamasi ve sorunsuz bir sekilde internet erisebilmeniz icin bunu yapiyoruz. Demislerdi.

Hizmet aldigin firma Ile gorusup bunu sorun nedenini sorabilirsin.

Bir cok farkli modem denemis biri olarak tp link modemler diger modemler gore daha fazla hizveriyordu. Varsa elinde test amacli deneyebilirsin.
  • kaiserr76  (11.06.22 08:53:40)
Vdsl çok nazlı maalesef. Tamamen emin olmak güç. Arkadaşların söylediği gibi modemden olabilir, evin elektrik tesisatından bile olabilir (akımda oynaklıklar varsa), size ait olmayan Telekom’un kablolarında korozyon vardır, ondan da olabilir. Bina içinde ve/veya bakır kablolar yakınında elektriksel parazit vardır, ondan da ulaşılabilir hız değişebilir. Kabloların ek yerleri yüzünden de olabilir.

Size ait olan kabloları test etmek için en güzel yöntem telekomdan binaya gelen kablonun ucuna gidip daireye giden kısımı ayırıp modemi doğrudan telekomdan gelen kabloya takarak çalıştırmak. Böylece bina içinde sorun var mı yok mu yoksa sorun Telekom’da mı anlarsınız. Fakat bunun için kabloların geldiği yere elektrik götürmeniz, ayırdığınız kablonun ucuna jack atmanız falan lazım.
  • orient blue  (11.06.22 09:58:02)