Kedinin kum kabı dışına kaka yapması

11 yaşında ankara kedisi. Kendisi sadece bana düşkün, bekarken sahiplenmiştim. Eşime de alışkın ama alışkın olmaktan çok tahammül ediyor diyebilirim. Şimdi bir de ellerinizden öper, 11 aylık kızım var. Kızıma hamile kalınca kedimizde kum kabının dışına kaka yapma huyu başladı. Ne denediysem de kar etmedi. 2. Kum kabını koydum, kumun markasını değiştirdim, daha sık temizledim, daha az temizledim. En son kum kabının evdeki yerini de değiştirdim. Bu hafta biraz içine yaptı, kabı temizledim, yine dışına yapmış. Kız emeklemeye başladı, evde delirmek üzereyim. Her zaman kum kabının etrafına yapıyor, alakasız harici bir yere yapmıyor.

He bir de, memlekete veya eşimin memleketine gittiğimizde gayet de güzel kum kabı kullanıyor. Sorun sadece bizim evde olduğu için sağlık problemi olduğunu düşünmüyorum.

Koltuklarımı mahvetti, okey kedidir dedik. Her yer tüy, kedidir dedik ona uygun kurutma makinesiyle süpürge alındı. Bizi defalarca çizdi, her gelene gidene khhhladı, yine kedi bu, huyu dedik. Yaz günü kaçmasın dşye cam pencere açmadan oturduk. Ama 11 aylık kızım emeklemeye başladı ve yerde her gördüğünü ağzına atıyor, artık tahammül sınırımın üst noktasındayım. Sahiplendireyim desem kim alır 11 yaşında kediyi? Zor bulur o da kendine probiyotikli mama alacak sahip. Ay çok cinlerim tepemde, varsa bunun çaresi lütfen söyleyin. Mok temizlemeye gidiyorum şimdi…

  • physcos physcos  (05.06.22 13:02:56)
cevaplaması zor ama kızınıza hamile kalınca başladığını söylediğiniz için eve yeni bir üye katıldığı için tehdit altında hissetmiş olabilir diye düşündüm. kedi için kum kabı, oyuncakları ve diğer eşyalarının olduğu bir alan yaratmayı deneyebilirsiniz. ayrıca kum kapları kapalıysa üstü açık tuvalete geçmenizi tavsiye ederim. bu sürede kediye ilgi gösterip oyun oynamanız da stresinin azalmasını sağlayabilir.

  • pequod  (05.06.22 16:29:59)
Herhangi bir sağlık sorunu yoksa ilginizin değişmesinden kaynaklanıyor olabilir. 11 senedir evin bir sakiniyken onun için çözümler aranırken şimdi evden göndermekten bahsediyorsunuz. Ona olan tepkileri hissediyordur. Kum kabını bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koymanız iyi olacaktır. Kedinize kardeşini kıskanmasına gerek olmadığını gösterip, rahatsız edilmeyeceği, çıkabileceği yüksek yerler verebilirseniz rahatlayacağını düşünüyorum. Evde önceden yerde onun gezindiği gibi biri yoktu, kendini güvensiz hissediyor olabilir. Umarım en kısa zamanda sorunlarınız çözülür ve çocuklarınızla huzurla yaşarsınız.

  • boyalı kuş  (05.06.22 17:41:14)
@pequod, açık kaba geçmeyi deniycem, teşekkür ederim.

@boyalıkuş, sahiplendirmek cidden en en en son seçenek, hatta biraz da lafın gelişi. Aslında kumunu evin en girmediğimiz odasına koydum, bir haftadır iyiydi yine dışarı yaparak beni zorluyor. Kendi başına takılabileceği alan çok evde ama asıl sıkıntı kızımın yanımda olması. O varken yanaşmak istemiyor. Asıl sorun alandan çok benim yanımda gönlünce takılamaması. Kızım çok hevesli onunla oynamaya ama birbirlerine zarar verebilirler diye biraz da ben araya giriyorum.
  • physcos physcos  (05.06.22 19:17:26)
kiziniza tepkili belli ki. eskiden kucaginizda daha cok o varken, simdi kiziniz var. evin tum duzeni degisti, ilgi de azaldi kendini gidici goruyor olabilir. daha cok ilgilenin, kizinizla yaninizdayken iliski de olmasina calisin, onun da aileden biri oldugunu anlasin. kendisinin de gidici olmadigini anlasin.

kiziniza tepkisi nasil peki
  • oscar  (06.06.22 07:00:17)
@oscar, uzaktan izleme halinde. Yanaşmaya asla çalışmıyor ama kızım ona tanaşmaya çok hevesli. Bir iki kez tam patiyi kaldırmış yapıştıracakken ben araya girdim. Asla yalnız bırakamıyorum yani.
Kedimizin ismi mia, kızımın ilk öğrendiği kelime “iya”. Gördüğü an iyaaaa iyaaa diyerek peşinden emekliyor, mia önde bizim kız arkada, ben peşlerinde şeklinde…

  • physcos physcos  (07.06.22 00:04:38)
kızınıza zarar gelmesinden dolayı duyduğunuz endişeyi hissediyordur. kızınızın aklı erene kadar araya girmekte haklısınız. kedinize, kedi evi ya da cam önü yatağı gibi yukarıdan ve uzaktan sizi izlemesine imkan verecek yapılar sağlayabilirseniz rahatlayabilir. sosyal bir kediniz varsa arka odalarda takılmak istemeyebilir. kızınızın ya da sizlerin ona ulaşamayacağını düşündüğü bir yükseklik, güvende hissetmesini sağlayabilir diye düşünüyorum.

  • boyalı kuş  (07.06.22 16:30:37)