kedi yatağa işeme sorunu

merhabalar,
4 yaşında,dişi,kısır kedim var. son 2-3 aydır ortalama 8-9 günde bir yatağa işemeye başladı (benimle beraber uyuyor geceleri).
ilk başta önemli bir şey yoktur, tek seferlik kaçırmıştır dedim ama cidden yorucu olmaya başladı artık bu konu benim için.
2 farklı veterinere danıştım ama sizin de başınıza geldiyse diye burdan da tecrübe alayım istedim.
notlar: gündelik rutininde değişiklik yok, yeme içme normal, kum temizliği her zamanki gibi, enerjisi yerinde ve hareketli, benimle ilişkisi her zaman çok iyi.
veteriner yatak değiştirmem gerektiğini söyledi. çünkü psikolojik olsa daha farklı yerlere de işermiş yatak harici

kedinin düzenini değiştirin.
ya birlikte yatak dışında bir yerde yatın ya onu yatağa almayın.
ama üzmeden, yani ceza gibi değil, değişiklik yapın sadece.
ona uyumak isteyeceği değişik, yeni bir yatak falan da alabilirsiniz öyle şeyleri seviyorsa.

yatağınızı yenilemeseniz de ters çevirin, yıkatın, artık olduğu kadar.

bu arada yatağa 8-9 günde bir çiş yaptığında 2-3 kere mi yapıyor yoksa bir kere mi?
sistit olduğunda benimki de yumuşak yerlere yapmak isterdi, yatağıma ya da kendi yatağına çiş yapardı.
sistit olmadığından emin olun.
  • blatta hiberna  (04.06.22 13:55:59)
kediler bu tarz hareketleri bir derdini anlatmak icin yapiyor genelde. oncelikle hastalik sebepli olma ihtimali var, veterineriniz ne dedi bilemiyorum ama idrar sagligi testi yapabilirsiniz evde. fresh paty health indicator diye aratirsaniz cikar, kedinizin kumuna koyuyorsunuz, cis yaptiktan sonra renkleniyor kum, renge gore bir rahatsizligi var mi yok mu anlayip aksiyon alabilirsiniz. tabii bu saglik acisindan tek indikator degil, uygun fiyatli ve denenebilir oldugu icin yazmak istedim.

bir diger olasilik kokusunun oldugu yere tekrar yapmayi tercih ediyolar bazen, bunun icin de beyaz sirkeli su ile silebilirsiniz, amonyak kokusunu bastiriyor ve kediler genelde sirke kokusundan hoslanmiyor.

bir diger sevep evde bir seyin duzeni degisti, yeni biri yeni bir kedi olabilir, esyanin yeri degismis olabilir, mama saati vs olabilir, ona tepki amacli yapiyor da olabilir. ornegin bizim kedimiz ikinci kediyi aldigimizda yapmaya baslamisti bunu, sirkeyi denedik ve kum kabi sayisini arttirip kum turunu degistirdigimizde birakti. deneme yanilma ile bulabilirsiniz ancak cozulmeyecek bir sorun asla degil. :)
  • aferin cok iyi dusunmussun  (05.06.22 00:04:34)