Bu sistemi nasıl ve ne üzerinden kurabilirim?

Selamlar;

Elimizde bir alanda 100-150 çadır var ve her bir çadırda kalan aileler var. Her çadır numarali ve her çadırda yaşayan ailelerin bilgileri (kişi, çocuk sayısı, yaşları cinsiyetleri vs) var. Ben istiyorum ki çadırların konumlarını bir yerde pinleyip bir harita çıkarayım ve her çadıra tikladigimda bana bu çadırda kalanların bilgileri gelsin. Işlevsel bir harita kurmak istiyorum.

Bunu ilk olarak şöyle düşündüm: Her çadıra girdiğimde wp'tan konum paylaşayım sonradan bu konumları pinleyeyim dedim ama çadırlar birbirlerine çok yakın. Yani birinin konumunu paylaştığım yerde bir başkası da görünebilir. Bir arkadaşım da wp'taki konum paylaşımlarının 20-25 metrekarelik alanı gösterdiğini hâliyle yüzde yüz bir konum bilgisi bulamayacağınız söyledi. Acaba çadıra girince Google konumdan koordinatlari mi kaydedeyim?

Umarım meramımı anlatabilmişimdir. Yardımcı olabileceklere çok teşekkür ederim şimdiden.

Oradaki konumu Google haritalar da wp da aynı şekilde veriyor. Konum alma esnasında bekleyince uydulara göre 5 metre kadar bir hassasiyet ile olcebilir.

Bunu harita üzerinde pinleyip öyle bir bulgi ekranı çıkartmak için uygun ortamı ise bilmiyorum.

Sadece basit bir bilgi ekranı ise her çadıra bir tabela ve tabela üzerine bir numara vererek Excel gibi bir şeyde tutulabilir
  • kisa  (30.05.22 17:13:24)
anladığım kadarıyla çadırlar düzgün bir şekilde bir ızgara üzerinde kurulmuş değil. bu nedenle GPS kullanımı şart olacak sanırım.

GPS kullanırken, şunlara dikkat ederseniz çok doğru sonuçlar alabilirsiniz:

1- samsung telefonların gps hassasiyetinin iPhone'lardan daha iyi olduğu söyleniyor, test ediliyor. samsung kullanın.
2- gökyüzü açık olsun.
3- koordinat alacağınız / işaretleme yapacağınız yerlerde biraz bekleyin.
4- her çadırın aynı noktasında bekleyin. (aynı köşe)
5- gps'in yapısı gereği zaten hatalı bir sinyal alıyorsunuz ama bu hata bulunduğunuz bölgede herkese aynı anda, aynı hata ile geliyor. (sizin telefonun hatasından farklı bir hata bu) bu bahsettiğim, telefondan olmayan hata oranı, ara ara değiştiriliyor. bu sebeple bu ölçümü bir kerede ve hızlı bir şekilde yapmanız lazım. yoksa başka hatalar ile ölçüm yapmaya başlarsınız.
6- cihazın menülerinde bir yerde GPS haricinde diğer GNSS sistemlerinin açılması / kapanması ile ilgili bir ayar varsa kontrol edin. farklı sistemlerden alınan ve karşılaştırılan bir ölçüm daha doğru olacaktır.
7- ne kadar fazla uydu, o kadar hassas ölçüm. hiç bakmadım ama kesinlikle internette bir noktada hangi gün, hangi saat kaç gnss uydusu olacak, bununla ilgili bir site vardır. kontrol edin:D
  • co2s2  (30.05.22 18:52:40)
@kisa evet şimdilik çadırlara numara verip, numaraların olduğu bir excel dosyası olacak ama ben haritalı güzel şık bir şey oldun istedim.

@co2s2
Hocam öneriler için çok teşekkür ederim öncelikler.

Evet dediğiniz gibi çadırlar düzgün kurulmamış, her biri çok dağınık. Birinin kapısının olduğu yer çaprazda, ya da diğerine ters. Dip dibe de var uzakta olan da. Sorun şu ki bunu yapmak istediğim alan bir köy içinde. Haliyle güçlü bir sinyal alabileceğime dair umudum pek yok:/
  • Amaranta ursula  (30.05.22 21:38:52)
bi tane haritacıdan yardım alın. yaşadığınız şehir hangisiyse internete yazın çıkar. 1000 1500 civarına geliyorlardı geçen sene şimdi olsun olsun 3000 tl olsun. uydu ile çalışamasa hadi totali kurar her çadıra jalonu tuturursun. onu da cad'e işler.

oradan tıkladıkça bilgileri ekler çıkarır silersiniz.

edit: para vermek mümkün değilse. bakkaldan falan koli karton bir şey alın. çadır numarasını spreyle kartona yazın 100 ya da 150 kaç tane varsa iştte çadırın tantesine koyun numara gökyüzünden görünecek şekile. bi tane drone uçurup gökyüzünden resmini çekin. her çadırın üstünde numarası görünür şekilde olsun. onu istediğiniz programdan editleyip pinleyebilirsiniz.
  • turbo sadık  (30.05.22 22:24:53 ~ 22:31:00)
Köy içi olmasının sinyalle hiç ilgisi yok. Gosndirekt uyduyla ilgili, baz istasyonla değil

  • kisa  (30.05.22 22:45:42)
kisa +1

daha önceki mesajımda yazdığım gibi eğer gökyüzü açıksa, etrafınızda ağaç falan yoksa, sinyal düzgün gelir. ama yine de iyi ihtimalle 5m civarında bir hassasiyet bile iyi sayılacaktır.

bu arada ikinci bir yöntem de her çadırın ölçülerini ve aralarındaki mesafeleri not etmek ve harita üzerinde elle giriş yapmak olabilir. ama çok zaman alır.
  • co2s2  (31.05.22 10:54:44)