Bir şişe dolusu yağ kıyafetlerden nasıl çıkar?

Selamlar,
Diyelim ki bir valiz dolusu kıyafetin arasına sarılı çiçek yağı açıldı ve tüm kıyafetleriniz yağ oldu. true story...
İki kere yıkandı kıyafetler ama yağ içinde, makine bile yağ oldu.
Bundan kurtulmanın bir yolu var mı hala yoksa atalım mı kıyafetleri?

Annem geçenlerde üzerine yağ damlamış kıyafetler için yağın üzerine pril falan damlatıp makineye atarsan çıkar demişti ve gerçekten işe yaradı. bunu bu kıyafetler için falan uygulayabilir miyiz acaba?
Kuru temizleme falan çözer mi ya da?

benim halıma bir şişe yağ dökülmüştü. halı yıkamacı çöpe at dedi :D

  • elorelia  (23.05.22 11:33:59)
Kiyafetlerde beklediyse uzun sure zor bence. En sevdiginden baslayip elde yikayarak cikartmaya calis makinede zor.

  • floydian  (23.05.22 11:34:01)
www.a101.com.tr

Her türlü leke,yastık kılıfı,çarşaf,perdeyi bununla yıkıyoruz. Çok ağır lekeler için büyükçe bir kovaya sıcağa yakın su ve bunu doldurup lekeli eşyayı basıyoruz içine 10 dakika bekletiyoruz veya biraz çitiliyoruz sonra makineye atıp 40 derecede yıkıyoruz.

Sık yapılınca yıpratıcı ama tertemiz çıkıyor, kıyafetleri atmadan önce denemek isterseniz.
  • synax  (23.05.22 11:37:22)
öğrenci yıllarımda tek başıma bir barın mutfağını işletiyordum. orada tişörtlerime sinen yağ kokusu hiç bir zaman çıkmadı. Ben olsam çamaşır makinesine pril koymam fazla köpürüp sıkıntı yaratabilir. Makineye zarar gelse yeni makine masrafı kıyafet masrafını geçer. Bence elde yıkamayı deneyin olmuyorsa atın gitsin.

  • Acil kan  (23.05.22 12:02:30)
ilk makinaya atmayacaktin.

- once yaglari emici biseyle (pecete, bez vs.) alacaktin kiyafetlerden
- sonra sicak su icinde bulasik deterjani ve camasir suyu ile bekletebilirdin (karbonat da koyulabilir belki) - cok camasir varsa farkli gruplara ayirarak
- sonra citileme yapabilirdin
- en son da normal olarak makinede yikama

son care kuru temizlemeye danisabilirsin tabii. kiyafet temizlik uzmani onlar ve farkli urunleri vardir
  • ermanen  (23.05.22 12:07:19 ~ 12:08:27)
Leke çıkarma için yapılacak masraf ve harcanan zaman kıyafetin değerine yakın olacaksa kıyafetleri belli ölçülerde kesin ve temizlik bezi yapı

  • Erva  (23.05.22 12:18:55)
Senin makineye attigin deterjan atiyorum 10 gram yag cozecek kadar etkili. Daha fazlasinda yaga doyuyor deterjan, hatta makine de yaglaniyor.

Sen onun 10 katini(salliyorum) falan atacaksin ki butun yagi parcalasin, onu da makinede yapamazsin anca legende kendin yaparsin.

Bulasik deterjaniyla birkac su degistirme sonrasi duzelir muhtemelen. Yine de garantisi yok cunku kumasi yaga doyurduysan artik ipligi bile deforme olmus olabilir.
  • divit  (23.05.22 18:44:53)