Yunan adalari nasıl?

Yani para harcadıgina deger mi? Nasil sorsam, "git Egede Akdeniz'de yurtiçinde tatil yap daha iyi" midir yunan adalarina gidilir mi? Malum piyasanin hali belli, o yuzden deger mi diye sorguluyor insan, hic bilmediğim yerler. Hangi ada iyidir ya da yunan adalarından?

Tanıdıklardan gidenler var ama onlara sormuyorum çünkü o arkadaslar istisnasiz gittigi her yere ayy cok guzeldi yaaa diyen arkadaşlar, onlarin fikirlerine güvenmiyirum. Yani hic mi kotu yere gitmediniz arkadas. En son Karadağ'i ove ove bitirememislerdi, gittim bi numaraso yoktu. 1gunluk isi var zaten tum ulkenin.
Buraya sorayim dedim.

Beklenti ile alakalı olsa gerek, yoksa başka tatil yerlerine göre eksileri elbet vardır herhangi bir adanın.

Bi tatilden beklentin nedir ona göre adalar var bir sürü. Karadağ da öyle, giden minik bir old town görüp iki pub gezip az para harcama beklentisiyle gitmişse mutlu olur karadağ'dan. Beklentiye göre seçmek lazım tatil yerini, öyle yaparsan sen de ayy çok güzeldi yaa diyebilirsin.

Şu profil muhtemelen yunan adaları ile ilgili görebileceğin en detaylı türkçe kaynak. O adadan ne beklemen gerektiğini açık açık yazıyor, buraya bakmadan gitme bence.
instagram.com
  • Bruce  (21.05.22 18:48:06)
200 küsür ada var, hangi adalar? Bir numerosu dediginiz sey ne? Siz ne ariyorsunuz?

Ben cok turistik adalarina da (Santorini, Mykanos) hic duyulmamis adalarina da ( Andros, Tinos) gittim. Benim aradigim her sey var. Efsane yeme-icme kalitesi, sarap kültürü, temizlik, estetik, tarih, her adasinda bulunabilen asiri turistik olmayan, yerel halkinda yasadigi "normal" köyler, düzgün insanlar, temiz deniz... En güzeli de sifir Sark kurnazi. Her yaz gidemedigim icin cok uzuluyorum.
  • buf-e kür  (21.05.22 19:03:39 ~ 19:05:30)
Sınırı geçince 16x yakmaya başlıyorsun. Gerçekten güç birşey söylemek. Camping tarzda ise yine neyse denebilir.

  • baldan kaymak  (21.05.22 19:20:55)
2018 yılında midilli'ye gittik hanimla, petra tarafi, aradığımız her şey vardı; sessiz sakin temiz plaj, çocuk/beach club vs yok, güzel kokteyl yapan yerler var, yemekler çok güzel. Vallaha 5 gün geçirdik en efsane tatildi.

Ama kopayim, eglenip cosayim, ortam yapayim diyen kisi için değil.
  • logisticsmanager  (21.05.22 19:45:02)
kotu yer yoktur sana hitap etmeyen veya kotu vakit gecirmek vardir. Ne beklentin oldugunu soyle. ben kulturel olarak avrupa ulkesinde genellikle memnun kalirim. mucizeler beklemem, oranin sartlarinda yapmak istediklerimi yaparim. ornegin alisveris yapmak istiyorum ama dukkanlar 5-6da kapaniyor eee aglayayim mi hayir oglen gidip alisverisimi bitirmeye aksam da baska bir seye ayiririm vaktimi gibi. Ada sakinlik vs istiyorsan ben kaleköy tarzi yerleri de onerebilirim turkiyede

  • ala09  (21.05.22 21:06:40)
Mykanos santorini rodos a turla gittik gidilir

  • basond  (22.05.22 11:47:15)
@buf e kur
Bir numarası yok dediğim şey, buradan kalkıp gidip de farkli bir deneyim yaşatmiyor sana. Yani bir sey yok.
Yani yok.
Nasil diyeyim, bir Floransa'ya gittiğinde ornegin kendini bambaska bir yerde buluyorsun, bir numarasi var analatabildim mi? Sokaklarinda dolasmak da oranin numarasi, cunku bambaska bir yer. Ne bileyim tatil beldesine gidersin, gezecek sokaklsri caddeleri yoktur ama denizi, doğası guzeldir, oranin numarasi da odur. Az cok anlamissindir ne dmek istedigimi.
Yeme icme kalitesi demisken, yeme icme fiyatlari nasıldı? Diger Avrupa ülkelerine kiyaslayrak ornek verebilirsin.

Ama bazi yerler var bir numarasi yok iste. Yani hicbir özelliğiyle one cikan bir tarafi yok, ulkeden cikip kalkıp gitmenin para harcamanin anlami olmuyor. Orada bulacağın seyi kendi ülkende de bulabiliyorsundur cok rahat, o zaman buranın bir numarasi yok deriz.
200 kusur ada vardir da neyi kastettigim belli yunan adalari derken. Tek tek yazma gereği duymadim, bilindir yunan adalarindan bahsediyorum iste. "Yunan adalari turu" diye satilan paket turlar var mesela, 200 adayi birden gezmiyorlar degil mi?

Diğer yukarıdaki "beklentin nedir" sorularini da kısmen cevaplamis oldum gibi.
  • stavro  (22.05.22 21:30:56)
Santorini mesela baska bir dünya, orada da "atmosfer farkli" denmiyorsa Mars´a falan gitmek lazim. Ancak yazin tiklim tiklim olabilir. Ikonik yerlesim noktalarinin disinda gordugunuz sey simsiyah volkan topragi, hem korku verici hem de cekici bir yer, yaban bir tarafi da var.

Ust duzey restaurantlar icin 2 kisi yeme-icme, bir sise sarap dahil, 100 Euro civarinda olur.

Kucuk tavernalarda 30-40 Euro civarinda türlü türlü yemek denenir.

Modern Grek mutfaklari da bu fiyatin arasinda. 60-70 Euro.

Andros ve Tinos´un bazi köyleri cok güzel. Böyle minik, bilinmedik Yunan adalarina giderseniz, elbette Ege atmosferine uyan seylerle karsilasirsiniz. Oralarda, o derece üst düzey yeme-icme olmasaydi ve insanimizin turizm anlayisi farkli olsaydi, Türkiye´nin bir Ege kasabasinda da tatil yapardim. Bizde de dogal güzellikler cok. Ama bizde güzel görünen mekan yapip aralikta kuskonmaz, enginar satarlar. Yemek yerken bok gibi müzik acarlar ve domates salatasina 150 lira isterler, bi´de korkunc saraplarimiz var. Estetik anlayisimiz da degisik... Bunlar benim icin onemli.
  • buf-e kür  (23.05.22 13:02:01 ~ 13:06:57)