Ülkede e-kitaplara erişim neden bu kadar zor?

Ülkede e-kitaplara erişim neden bu kadar zor? Hadi İngilizce kitaplara ulaşıyorum bir şekilde. Legal olsun, malum ortamlar olsun. Erişim mevcut.

Fakat aynı durum türkçe çeviri kitaplarda söz konusu değil. Türk yazarlarında hiç söz konusu değil. Türk yazarın bir kitabı basılı formatı 87 lira olan kitabın, internet üzerinden satışı 55 ile 69 lira arasında değişiyor. Ekitap formatı ise 69,5 lira.

İnterneti üzerindeki basılı format, buçuk lira daha ucuz. Üstüne bir iki kitap daha alsam, kargo fiyatını zaten bertaraf edeceğim.

Benzer bir durumla pandemi öncesinde de karşılaşmıştım. Yabancı bir yazarın Türkçe çevirisi, internet üzerindeki basılı formatın ücreti, e-kitap formatın ücretinden azdı.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak istemiyorum. Nedir bu durumun aslı?

Söz konusu yerlerde son 5 yılda basılan kitapların dijital halini bulmak zor ya da imkansız.
Özel olarak hobi amaçlı uğraşanlar var ama azınlıktalar. Ayrıca zaman harcamaya bağlı tam bir özveri istiyor bu hobi.
Zaten toplumda okuma oranı düşükken buna bağlı olarak kitap taraması yapan kişilerin sayısı çok daha az kalıyor.
Geçen bulduğum bir kitabı başka yerde paylaşayım derken baktımki kitap basılalı daha bir yıl olmamış vazgeçtim.
Çeşitli gruplara katılarak bu istek biraz olsun karşılanabiliyor.

Basılı formatın ücretinin az olmasının nedeni (işin içinde değilim ama mantık yürütürsek)
dağıtımının/paylaşımının internet üstünden olması daha kolay bir hal alıyor alıcı tarafından.
Buna bağlı olarak kaybedilme potansiyeli olan müşteri oranı da fiyata ekleniyor olabilir.

Akademik kitaplar da diğer basılı kitaplara göre daha pahalı çünkü onun da pazar/alıcı kitlesi belli niteliğe, ünvana sahip kimseler oluyor daha çok.
Mesela ortaöğretim mezunu biri merak edipte kolay kolay kuantum fiziği konulu bir kitaba para vermez. Aklına bile gelmez.

Bu arada çeşitli e-kitap grupları varsa haberdar olmak isterim.
  • Erva  (20.05.22 15:22:48 ~ 16:17:10)
Yayıncıların e-kitap alerjisi var. Çok kolay korsana dönüştüğü için isteksizler. Halbuki, e-kitap olarak 25 liraya satsa toplam hasılat belki 10 kat büyüyecek. Ama o kısmı göremiyor.

Bir de sağlam ve güvenilir bir ekosistem yok. Amerika için konuşursak, Amazon çok ucuza kindle cihaz veriyor. İlk kindle'ımı yıllar önce 40 dolara almıştım. 7inci senesinde bir sıkıntı oldu, Amazon'a yazdım ne yapabilirim diye. 30 dolar indirim kuponu verelim yenisini al dediler.

Şimdilerde 50-60 dolar sanırım en ucuz cihaz. (Kontrol edeyim dedim ama stokta yokmuş.)

Amazon rakamları açıklamasa da tahmin edilen, piyasada 20 ila 90 milyon aktif kindle cihaz var. Kötümser bakarsak, 20 milyon müşteri için kitap çıkarmak tüm yayınevleri için mantıklı.

Türkiye'de toplam okuyucu sayısı 500bini geçmediğini düşünürsek, bunların da en az yarısının elektronik kitaba yatkın olmadığını eklersek, 250bin potansiyel okuyucu içinden bizim kitabı okuyacak kaç kişi olabilir diyerek DRM vs. teknolojiler ve maliyetleriyle uğraşmak istemiyorlar. Üstüne de korsan korkusunu ekle. Durum böyle.
  • kaptankedi  (20.05.22 15:48:25)
+ Akademik kitaplar da diğer basılı kitaplara göre daha pahalı...
- Evet. Bu yoruma +500. Bir tarihçinin youtube kanalında benzer bir örnek verildi. Örnek verdi. (Tam aklımda değil atıyorum kafadan) İşte Gümüşhane'nin toprak yapısının, nüfusa etkisi adlı tez çalışması kitap haline getirip, 400'e satılıyor. Onu alacak 30 sene içerisinde alacak kişi 3 filan. O 3 kişi de anca işte benzer bir çalışma yapacak, kaynak filan filan.

+Bu arada çeşitli e-kitap grupları varsa haberdar olmak isterim.
- artı 500. Bulabilirsem, paylaşırım.
  • put it in your appropriate place  (20.05.22 16:06:21)