Polonya ve İtalya'lı gezi

Merhaba,

Şöyle bir rota düşündüm, değer değmez, şuraya kesin daha çok zaman ayır ya da bu kadar zaman ayırma gibi önerilerinizi duymak isterim.
Temmuz 23 cumartesi sabahı çıkışlı
Cumartesi Sabah Gdansk varış, Gdanks bütün gün
Cumartesi akşam Gdansk-Krakow uçuş,
Pazar öğlene kadar Krakow, sonra otobüsle Katowiceye geçiş günün kalan yarısı orada
Pazar akşam Katowice-Bolonya uçuş
Seçenek 1.1: Pazartesi Bolonya tüm gün
Seçenek 1.2: Pazartesi öğlene kadar Bolonya- öğlen 2 civarı Bari'ye uçuş, günün kalanı Bari
Salı sabah Bolonya veya Bari'den eve dönüş

Seçenek 2: Pazartesi Bolonya tüm gün
Salı italyada başka bir şehir??? (Roma, Floransa, Venedik hariç)
Çarşamba Bari tüm gün, akşam eve dönüş uçuşu

Krakow-Katowice otobüs diğerleri uçak yolculuğu. Transferler olacak havalimanlarından ama gördüğüm kadarıyla merkeze yakınlar yarım saat civarı.
Seçenek 2yi çok tercih etmek istemiyorum sanırım çünkü hem onun eve dönüş uçuşu biraz pahalı hem de uzuyor süre olarak. Ancak hem Bari hem bolonyaya iyi vakit ayır, gitmişken şurayı da gör öneriniz olursa değerlendiririm.

Teşekkürler

Polonya’yı bilmiyorum ama Bologna’ya bir gün yetmez ziyadesiyle büyük bir şehir. Salaborsa,, Piazza Maggiore, Due Torri buralar hep birbirine yakın. Buna ek olarak yalancı Venedik ve Lamborghini müzesi var gezmeniz için. Hava almak isterseniz Giardini Margherita’ya da uğrayın derim. Hafta sonu olsaydı parti de olurdu. Bologna’yı bitiremeyeceğiniz için yakın şehir önermiyorum ama önerecek olsaydım bu şehir Verona olurdu.

  • az bilinen yonleriyle starklarin gelini  (20.05.22 02:12:23)
Polonya planı çok gerçekçi gelmedi bana. Çok acele, stresli bir plan bence. Vardığınız gün tekrar uçuş var, şöyle bir görüp çıkmak gibi. Krakow yarım gün?! Görmek için gitmek olmuş bu. Çok sıkışık bir plan. İtalya planı da benzer sıkışıklıkta. Yerinizde olsam aynı ülkede 2 maksimum 3 şehir gezerim 4 günde. Ya da krakow -> italya’da bir şehir. Sizin yaptığınız planların keyifli olma ihtimali yok gibi geldi bana.

  • but that was just a dream  (20.05.22 06:51:17)
abi skor peşinde koşup gece bardaki tüm hatunlara yazmak gibi bi' seyahat planı olmuş.
Sabah şehre inip akşam uçmak nedir ateş almaya mı geldin:)

  • kumandanim  (20.05.22 09:04:12)
Havaalanında geçireceğiniz bir tatil planı olmuş gibi geldi bana. Yani en basitinden rötar yerseniz ne olacak? Bence ya Polonya ya da İtalya'yı seçerek bir ülkede tatil yapın. Mesela Krakow'a ayırdığınız yarım güne değmez o kadar yol gitmek. Krakow güzel bir şehir, daha fazla zamanı hak ediyor bence. Saydığınız diğer şehirlere gitme fırsatım olmadı ama Polonya'da görülecek güzel yerler var, mesela Varşova, Wroclaw, Torun, Poznan gibi.

  • peki madem  (20.05.22 09:40:05 ~ 09:41:26)
ben de arkadaşlara katılıyorum. tatilin çoğunluğu yol ve havaalanında geçecek. sırf gittim demek için gitmiş olursun.

  • roket adam  (20.05.22 10:17:21)
@herkes, arkadaşlar çok sıkışık bir plan evet ben de öyle düşünüyorum. Ama bunu özellikle yarım gün dediklerim için düşünüyorum. 1 günü az bulanlarınız olmuş ama gideceğim şehirler zaten epey küçük. Yani bol bol vakit ayırsam da 1.5 günden fazla ayrılmaz bence bunlara. Paris, Roma, Barcelona gibi şehirler değil sonuçta. Avrupa'da birçok yere gittim gerçekten bazı yerlere 1 gün hayli hayli yetiyor.
Böyle bakınca "çok sıkışık görünüyor"dan öte o şehirlerde bulunup tecrübe edenlerin yorumlarını görmek isterim daha çok.

  • senolll  (20.05.22 10:28:28)
" Avrupa'da birçok yere gittim gerçekten bazı yerlere 1 gün hayli hayli yetiyor."
Bence fark burda yatıyor. Ben gittiğim şehirde an az 2-3 saat lokallerin olduğu bi' mekanda oturup yiiyp içmzsem olmaz ( ki en az yarım gün yaptım bunu hep bugüne kadar ) Yani turistik yerlerden ziyade lokal yeme içme yerleri çekiyor beni.
Ben barda 4. birayı söyleyip etrafı izlerken siz dönüş yoluna geçiyorsunuz :)
  • kumandanim  (20.05.22 11:02:45)
Bolonya'da 1 gün 1 gece geçirip ertesi gün başka şehre geçmiştim. Şimdiki aklım ve tecrübem olsa Bolonya'ya dolu dolu 2 gün ayırırdım. Yeme-içme kısmına bile doyulmuyor şehirde.

Ben bu planı Bolonya ve çevresini (mesela Verona. 1saat 45 dklık bi yol) gezecek şekilde revize eder Polonya'ya hiç bulaşmazdım sanırım.
  • amelie poulain  (20.05.22 11:05:07)
bolognadan çok şey beklemeyin bence ya, yaşaması falan güzel de turistik değil. tam bir gün yeterli olur.

bari gitmedim ama lecce civarı çok güzel yerler var. oralara daha çok zaman ayrılabilir.

bolognaya yakın rimini var. yanı başında da san marino var, turistik şatodan ibaret şehir eğlenceli olabilir. rimini deniz şehri. gece hayatı da güzel.

italya içi uçak seyahati yerine tren ya da araç kiralama opsiyonu düşünebilirsiniz.
  • kveldulv  (20.05.22 11:08:40)