Davranış bozukluğu mu? Nedir bu durum?

Merhaba,

Saçma gelecek ama yardıma ihtiyacım var. Çok yumuşak yüzlüyüm, vicdanıma hep yenik düşüyorum. Aslında insanın vicdanlı olması lazım ancak bende biraz fazla var. Bu hayatımı ciddi şekilde etkilemeye başladı. Kendimi şöyle tarif edebilirim: Birisi ile konuşurken kırmaktan çok korkuyorum. Konuşma esnasında karşıdaki kişinin içindeki ofke olsun korku olsun, çekingenlik veya me bileyim artık ne olursa olsun onu hissedip hep suyuna gidiyorum. Ortamda bi gerginlik varsa hemen düzeltmeye çalışırım, üzerine gidiliem kişinin yanında olmaya gayret ederim. Çok teşekkür eden oldu tabii ama konu iş olunca artık zarar yazmaya başladı. Birisine iş yaptıracakken hemen gülerim. Bu halden kurtulmam lazım. Artık avantaja çeviremiyorum. Mutsuzum.

Ne yapayım ne edeyim? Kitap mı, terapi mi, psikolog mu? N e tavsiye edersiniz?

Valla bence önce kendini sevecek, değer verecek, önceliğin sen olduğunu bileceksin. Sen iyi olduğun sürece diğerleri iyi olur. Hayırseverlik anlamında iyilikten söz etmiyorum. İyilik hali resilience, kastettiğim. Bu bencillik değil, kendi bütüncül iyilik halini herkesin ve her şeyin önünde tutmak. Başkasını kırmamaya çalışmaya gelmeden kendi içinde çözmen gereken şeyler var. Şeyh Galip bile boşuna demiyor Hoşça bak zatına kim zübdei alemsin sen. Alemin özü sensin.

  • Amaranta ursula  (19.05.22 21:56:09)
bence korktuğunuz şeyleri yaşamanız lazım ki korktuğunuz gibi sonuçları olmadığını görün. yani konuşurken ne söylemiyor da kırmadığınızı düşünüyorsanız tam da onları söyleyiverin gitsin. zaten en kötü ne diyebilirsiniz ki yani. küfür bile etseniz en fazla dava açarlar, o zaman da para ödeyip geçip gidiyorsunuz. ki dava falan da açılmaz. konu dağılıyor hemen toparlıyorum. demem o ki kimse normal normal konuşurken kırılmaz. içinizde kalmasın koyverin gitsin ne düşünüyorsanız. kırılan da kırılsın canım napalım. başta belki bi sarsılırsınız ama bence zamanla pat pat dökülür düşünceleriniz böyle şişmezsiniz şu an olduğu gibi. ortamda gerginlik var gibi gelirse de taviz maviz vermeden hemen ortamı terk edin. baktınız vicdanınız dört nala ata binmiş geliyor hemen vınlayın ortamdan. iş yaptırırken de somurtun bence. sinirli gibi durursanız bi şey demezler. neyse pek standart tavsiyeler vermedim ama yaptıklarınızın tam tersini yapmanızın korkularınızı kıracağını düşünüyorum ben. denenebilir en azından.

  • jen  (19.05.22 23:30:46)