Psikoloji ile ilgili veya bilgili olanlar bakabilir mi?

bende bir durum var ama. bu durumun neyle alakalı olduğunu, nasıl bir psikolojik durum olduğunu çözemedim. bilenler bana ipucu verip, araştırmam gerekeni yol gösterebilir mi?

durum şöyle: gün içerisinde bir şeylerle uğraşırken atıyorum yemek yaparken, yürürken ya da çalışırken o durumla alakalı bir olguyu saçma sapan, ortada bir nedene dayanmadan belirleyip "şöyle yaparsam şöyle olacak ileride" deyip kumar oynamaya başlıyor gibi hissediyorum.

daha spesifik bir örnek vereyim size. mesela yürüyorum yolda tamam mı işte yolda giderken önümde bir direk görüyorum oraya kadar 5 adımdan fazla gidersem eğer normal adımla ilerideki bir sınavımı kazanacağım ya da önemsediğim birisi bana yazacak vs. örnekler çoğaltılıp gidebilir. o an o durumla alakalı değil ve gelecekte olacak bir şey ve yapılan bir kumar gibi garantisi de yok ama olursa öyle rahatlıyor gibi hissediyorum olmazsa gün içinde modum düşüyor vs.

Bilişsel çelişki

  • freebird5406_2  (19.05.22 15:13:15)
Bilişsel çelişki kuramını inceledim. Anladığım kadarıyla başta mantıksız ve rasyonaliteye oturmayan şeyleri rasyonaliteye oturtma çabası var. Fakat benim durumumda ortada bir belirsizlik var. Yani şöyle olursa böyle olacak minvalinde bir "şans" faktörü. Ayrıca geleceğe dair yani mevcutta kafamda oturmamış bir şey gibi de duran bir şey değil. Umarım anlatabilmişimdir.

  • Dartagnan  (19.05.22 15:36:10)
Apofeni'ye benziyor.

  • Erva  (19.05.22 17:31:23)
Genel anksiyete düşürmek için insanın kendine yaptığı bir şey aslında, OKB'den muzdarip kişiler de sık sık böyle totemler tutar. Sıkıntı olmaya başladığı şey totemlerini veya ritüellerini yerine getiremedikleri zaman çok kötü şeyler olacağına inanmaları ve ritüelli/totemi artık "compulsion" olarak yerine getirmeye başlama evreleri. Sizin böyledir demiyorum kesinlikle ama anksiyete ile bağıntılı olabileceğini düşündüm bir an paylaşmak istedim. Belki totem tutarak rahatlamak istiyorsunuzdur, sınava girerken uğurlu çorabını giymek gibi. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa profesyonel bir bakış iyi gelecektir burada kim ne derse desin "bir tahmin"den öteye gitmez

  • laputa  (19.05.22 18:41:10 ~ 18:43:48)
OCD olabilir. (Obsesif Kompülsif Bozukluk) Genelde sadece kirlilik kaygısı olarak biliniyor ama bu şekilde olanları daha yaygın.

Şey tarzı örnekler var, lambayı kapatacaksınız mesela odanızda. "4 kez açıp kapatmazsam ailem ölecek vs." tarzı davranışlar.

İyi haber ise bu konuda terapiler çok ilerledi. Bir profesyonele görünürseniz süreç kısa da olsa uzun da olsa çözüleceğini düşünüyorum.
  • aguen  (19.05.22 18:47:07)
Bu durum çok görülüyor. Birkaç dizi ve filmde de bu konu işlenmişti. "Şöyle olursa istediğim olacak" ya da "Şuraya kadar nefesimi tutabilirsem sınavı geçeceğim" gibi şeyler. Amelie'de bile vardı sanıyorum. Beyin hayatı neşeli hale getirmek için oyun oynuyor. İş ve özel hayatınızda yoğun bir sürece girerseniz aniden bittiğini göreceksiniz.

  • lovemyself  (19.05.22 19:26:32)
Sizinkinin sıklığını bilemiyorum. Bunu bazen ben kasten yaparım. Hayattaki heyecan ve belirsizlik, tehlike eksikliğinin dolaylı bir sonucu bence. Risk almayınca ya da şartlar itibariyle risk alamayinca yani risk alacak bir şey zaten olmayınca, elinin altında olanı bir tehlike fantazisine dönüştürebiliyor insan.

Orhan Veli'nin bir hikayesi var, işsizlik isminde. Belki o da bu konuya kafa yormak adına bir kapı açabilir size.
  • encokbenisevinnolur  (20.05.22 12:22:49)