Polonya yuksek lisans mı yoksa türkiyede iş mi

Polonyadaki sırf laf olsun gitmek icin işlemleri hızlandıracak yuksek lisans olacak. Türkiyede de fena olmayan kurumsal yerlerden iş var. Polonya da avrupada bir sekilde iş güç bulunup kovalanacak. Turkiyede ise teklif ortalama 8 - 11bin civari. Siz ne düşünürsünüz. (Bekar, yeni mezun) nedenini de yazarsaniz sevinirim

Tabii ki polska

  • jen  (18.05.22 22:55:51)
Polonyada calisiyorum, 8-11 bin lira komik rakamlar. Net polonya

  • lacrim  (18.05.22 23:49:22)
bence biraz daha bilgi lazim:

sektor ne?
yurticindeki sirket uluslararasi mi, sirket uzerinden yurtdisina cikma imkani var mi? varsa hangi ulkelere?
teklif 8k mi, 11k mi, arada baya fark var?
turkiye'de hangi sehir?
yabanci dil var mi?
  • cooperr  (19.05.22 00:32:38)
Orada iş bulabilecekseniz polonya. yoksa polonya'da master yapmanın hiçbir artısı yok.

Para ödeyecekseniz mastera o zaman da Türkiye'de kalmak daha iyi. Masterın en büyük işlevi iş arama sürecinde bir destek olması. Bedavaysa gidin sonra bırakırsınız.
  • nvidia  (19.05.22 01:00:35 ~ 01:01:16)
Tabii ki Turkiye'de is. Polonya kayda deger bir ulke degil sirf yapmis olmak icin yuksek lisans yapilacak. O masterla buyuk ihtimalle polonyada is bulamazsin, mecbur turkiye'ye dondugunde de bir avantaj saglamaz.

  • hot potato  (19.05.22 01:07:07 ~ 01:24:23)
sektor onemli, polonya türkiyeden cok farklı bi ülke değil bana kalırsa da.

tr'de maas az ama yazılım sektörüyse zaten sonra ab'de is imkanı + burda daha iyi maas mümkün. o yüzden polonya'ya gerek yok.

sonradan ab'de is bulmanın zor oldugu bi sektorse polonya denenebilir.
  • ayin yazari  (19.05.22 15:32:22)
polonya'da yüksek lisans ve sonrasında polonya'da iş.

şimdiki aklım olsa askerlik yapmak yerine şak diye baba parasıyla bile olsa avrupa'nın herhangi bir yerine yüksek lisansa giderdim.

2014 temmuz nere, kapağı bir şekilde atabildiğim 2020 mart nere. 5.5 senede fark büyük.

------

not: macaristanda bir şekilde yüksek lisans yapan arkadaşım, macaristan'da iş buldu, devam ediyor çalışmaya ve ikide bir geziyor.

not: polonya'nın bir tık aşağısında diyebileceğim romanya'da yüksek lisans yapan bir arkadaşım bu süre içerisinde iş buldu, oradan da evlendi, şimdi keyfini sürüyor.

not: romanya'nın bile güncel durumu beyaz yaka için türkiye'den iyi.

not: romanya'da aylık net ücret ortalama 650 euro mu ne. cluj'da vesaire kiralar pahalı olsa da atıyorum temeşvar'da 1+1 250 - 300 euro'ya bulunur maks. gerisiyle de türkiye'den daha iyi yaşarsın.
  • rain when i die  (19.05.22 18:31:33)
Polonya'da yuksek lisans yaparken ayni zamanda tam zamanli (haftada 40 saat) calisma hakkiniz var. Ogrenci belgeniz ile calisma izninden muaf oluyorsunuz. Okulu bitirene kadar Polonya'da calisip sonra baska ulkeye gecme sansiniz hic de dusuk degil.

  • pike  (19.05.22 18:40:43)