Hangi yabancı dil öğrenmeliyim?

ingilizce'yi profesyonel çalışma yetkinliğinde konuşabiliyorum. zaten geliştirme çabam devam ediyor. advanced kelime, preposition kullanımı ve telaffuz üzerine çalışıyorum artık. buna devam edeceğim.

bi noktada fransızca var. mesela bunu geliştirmeye çalışmalı mıyım? yıllardır kullanmadım. bilmeyen insanlara hava atmak dışında işe yaramıyor. on yıldır hiç faydasını görmedim. yazılım geliştiriciyim. isviçre ya da fransaya gitme durumum olsa bile kimse fransızca bilgim önemli olmaz gibi geliyor. cambly gibi (ama ucuz) fransızca konuşma dersi var mı?

almanca hiç bilmiyorum. bana en mantıklısı bu geliyor. mühendis değilim. ama yine de bundan kazançlı çıkarım gibi geliyor. cambly gibi ama ucuz almanca pratik imkanı olan bir yer biliyor musunuz?

Amaca bağlı tamamen. Mesleğinize göre değişir, yaşadığınız yere göre değişir, yapmak istediğiniz şeylere göre değişir.

Fransızca eğer edebiyat okumayacaksanız çok gereksiz bir dil gerçekten. Ama ben bir filolog olarak orijinal dilinde okunmayan hiçbir edebi eserin gerçekten okunmuş olmadığını düşünürüm. O nedenle derim ki mutlaka gönül verdiğin edebiyatın dilini öğren. Fransızca o açıdan işe yarayabilir mesela. Ama o açıdan her dil hedefe girer burada.
  • sadeli poğaça  (18.05.22 21:32:20)
fransa'ya gitme durumunuz olursa fransizca bilginiz en oenmli ediniminiz olacaktir, onun disinda bilemiyorum altan, ben biraz da olsa bildigim dili ust seviyeye cikarmaya bakardim sanki...

  • hewit  (18.05.22 21:42:53)
ben sırf pragmatizme tepki olarak asla işime yaramayacak diller öğrenmeye başlamıştım. Norveççe mesela. asla Norveç'te yaşamak istemiyorum, Norveçli tanıdığım yok. norveçlilerle iş yapmıyorum. sadece öyle istediğim için Norveççe öğreniyorum. bıktım her şeyin bi getirisi, faydası olması gerekiyormuş algısından/görünmez baskısından. öğrenicem ve sonra unutucam. no problem. o yüzden başlıktaki soruya cevabım asla kullanmayacağınız bi dil olarak portekizce öğrenmeniz yönünde olacak. portekizceye de başlayıp bırakmıştım ben. egzotik bi dil. ama yok fayda güdüyorsanız da (ki öyle görünüyor) almanca öğrenin diyorum, zira fransızcaya gönlünüz olsaydı zaten ilerletirdiniz. almanca öğrenin, isviçre'ye gidersiniz. hem sizin için yeni bir dil. pratik için de german speaking penpal öneriyorum. redditte penpal sub'larına yazın, insanlarla almanca mektuplaşırsınız. zaten dil en iyi yazarak öğrenilir.

  • jen  (18.05.22 21:45:56)
Şu dil ise yaramaz bu dil ise yaramaz mantıklı değil.
Şimdi Fransa'da bir amerikan elektronik firmasındayim. Ben de aman süper Fransızca olmasına gerek yok dedim ama emea kademesi en üst yonetimlerin çoğu Fransızca biliyor.

Olay da orada; bir şirket bulursunuz, istemese de üst yönetimi x dili konuşan adamlardan olusmustur vs. Fransızca konuşan yerlerde fabrikaları vardır. Bunlar önceden bilinemez. Misal bizde emea bölgesinde Fransızca bilen almanca bilenden azdır.

Bence ogrenebileceginiz dili öğrenin. Fransızca öğrenip birakacaginiza almanca öğrenin ya da tam tersi. Başlayıp birakmadiginiz dil en iyi dil.
  • logisticsmanager  (18.05.22 22:22:55)
Soyledikleriniz isiginda kesinlikle ingilizceye odaklanmalisiniz. Ingilizceniz ileri seviyede degil, ki bu noktaya bile gelene kadar kac sene gecti onu dusunun. Ustune diger butun dillerin ingilizceye gore cok daha zor ve karisik, erisiminin daha zor oldugunu hesaba katin. A2 almanca (en iyi ihtimalle) ve B1 ingilizce bilmektense C1 ingilizce bilmek ve baska hicbir sey bilmemek cok daha manali (cok bos bu siniflandirmalar ama ornek amacli kullaniyorum).

Ikinci olarak gundelik olarak kullanama zorunlulugu/motivasyonu hissetmediginiz bir dili ogrenme ihtimaliniz cok dusuk. Hayatinizda hergun birkac saatlik yer tutmali yoksa pek bir asama kaydedilmez. Ne Almanca ne Fransizca gidip ulkesinde yasamadikca Turkiye'den agri hafta 2-3 bakarak 10 sene harcasan bile baslangicin otesine gecmez.
  • hot potato  (18.05.22 22:32:23 ~ 22:33:26)
Fransizca bir ise yaramiyor bosuna ugrasma.
Ben de yazilimciyim tamamen gereksiz, fransa bile fransizca bilenleri eleyecek neredeyse.

Onun yerine ingilizce speakingi gelistir 10x fransizca eder
  • divit  (18.05.22 23:16:58)
ingilizcen gerçekten dediğin gibi çok iyiyse, yeni bir yabancı dil öğrenmekle ilgili iki motivasyonun olabilir. biri kariyer, diğeri de yurtdışına taşınma konusu. ben c1 seviyesinde sertifikalı olacak şekilde almanca biliyorum ama iş hayatımda ingilizce bilmeyen alman hiç görmedim mesela, yurtdışına taşınmayı da düşünmediğim için ancak sağda solda şekil yapmama yarayan tamamen boşa gitmiş bir çaba benim için artık bu ki almanca gibi bir dilde c1'e ulaşmanın kaç sene sürdüğünü sen düşün. bence bunu bu şekilde bir düşün, bu enerjiyi başka bir alanda geliştirmeye çalış derim.

ing gerçekten çok iyi değilse, sadece çalışma olarak değil, arkadaşlık muhabbet kurma olarak diyorum, o zaman sadece buna odaklanmak çok daha faydalı olur. mesela çok iyi almanca bildiğim halde, ingilizcem yetersiz olsa kariyerimde bu noktaya ulaşma ihtimalim yüzde sıfır olacaktı. kimse ek şeylere bakmazdı yani.
  • roket adam  (18.05.22 23:38:51 ~ 23:40:06)
almanca hiç bilmiyorsan cambly gibi bir ortamda pratik yapma safhasına gelmeye çok var. önce dili basit düzeyde de olsa konuşabilmen gerek. a.1.1 yani dille ilk kez tanışmak için duolingo kullanabilirsin. sonrasında vhs'nin ücretsiz modülleri var, onlara başla. almanca öğrenmesi zor bir dil, bunun farkında olmanda fayda var. yoksa çok kolay pes edebilirsin.

asıl soruya gelirsek, ingilizce dışında hangi yabancı dil öğreneceğin tamamen gelecekte nasıl bir kariyer çizmek ve hangi ülkede yaşamak istediğine bağlı. şu an için öğrenmesi en makul batı dilleri almanca ve ispanyolca ama ileride bu dillerin konuşulduğu ülkelerde yaşama hayalin varsa mantıklı. yoksa öğrendiğinle ve millete hava atmakla kalırsın. romantik olmaya gerek yok. hayat kısa, yüzlerce hatta binlerce saat efor harcayacağın bir işin sana getirisi olması lazım.
  • sir gawain  (19.05.22 00:48:28 ~ 00:52:08)
fransa veya isvicrenin fransizca konusulan bolgesine yerlesirsen evet lazim olur, ise de yarar. burda @roketadam in almancasinin ise yaramazligi sadece is sektorunde. eger o ulkede yasasa ise yarayacakti. ornek icin etiketledim.

tamamen amaca bagli. zevk icin ogreneceksen ilgi alanin olan bir sey olabilir. almanca ogrenip das kapital i kendi dilinde okumak istiyorum diyebilirsin. benim ucuncu dilim arapca gayet de isime yariyor kullaniyorum(turkiyede yasiyorum)ingilizcem ukraynada pek bi halta yaramamisti. isvicrede de ingilizcem cok bi halta yaramamisti cunku bulundugum ortamda konusulan dili anlamiyordum bu bence buyuk eksiklik o ortamdaysan. orda bi kavga yasadim ve karsimdaki sadece almanca hakaretler etti(ben oyle dusunuyorum cunku ciftliginin fotografini cekmistim muhtemelen ona kizdi arabasiyla beni bi 5 dk bisiklet hizinda takip etti dag yolunda, en son aractan inip yuksek sesle bagirmaya basladi) ben almanca anlamayip olaydan siyrilmak icin sorry sorry diyerek kactim. o da ingilizce cevaplar vermedi zaten kendi dilinde bagirmaya devam ediyordu. sadece is ortaminda evet ing c2 kovalaman daha iyi. ama hedefledigin baska seyler varsa yasadigin yerin dilini bilmek keyif degil sart. (isvicrede yine kaza sonucu hastaneye kaldirildim ve sigortayla ilgili anlasmazlik yasadim ingilizcem yetmedi bu da diger ornek)

uzun uzun orneklendirdim daha artik siz korece mi secersiniz japonca mi ispanyolca mi keyfinize kalmis. gelismis ulkelerde zaten herkes ing biliyor diyerek yetmiyor cumlesini uzattikca uzattim :)
  • ala09  (19.05.22 00:50:38)
amac ne?

yurtdisina cikmak ise gidecegin ulkenin dilini ogrenmen lazim, yoksa cahil kontenjanindan cikmak zor.

eger mesleginin gerektirdigi bir dil varsa, onun pesinden de gitmek mantikli.

yok eger domestik takilacaksan ve meslek olarak ingilizce yetiyorsa, tavsiyem fakr yaratmak icin herkesin bilmedigi bir dili ogrenmen olur, mesela rusca gibi. cunku herkesin yaptigi bir seyi yapmanin kazandiracagi katma deger minimal..
  • cooperr  (19.05.22 00:53:23)
Herkesin bi tarzi amaci vs var. Ben yeni dil öğreneceğim zaman;

1- ne kadar insan konusuyor ve ne kadarina ulasabilirim

2- nerede yasiyorum,yasama ve gezme ihtimalim var. Antalyadaki rus turist ile agridaki bir degil pratik acisindan yada mesleki anlamda

3- ögrenecegim dil bana kultur acisindan ne katiyor. Youtube u acsam bu dilde ne ogrenebilirim mesela yada kitap okusam vs

4- dili unutmamak icin pratik sart bu yuzden ölü dil ögrenipte ortada kalmak var kimse internet cagindayiz demesin cunku o bi noktada sikinti yasatir.yasadim biliyorum.

5- ogreneceginiz dilde rahat bi sekilde kitap bulabiliyor musunuz. Bu da gerceten onemli bazi dillerde kaynak bulmasi cok sıkıntili oluyor

6- ingilizcen asmis ise tebrikler zevk icin dil ogrenmeye hak kazandiniz demektir. Prstik yapilabilecek bi dil sec yardir

Soylemeyi unuttum sonucta hepimiz is ariyoruz bi sekilde... Ben mesela almanlar cok iyi ingilizce biliyor diye almancadan vazgecmistim ama arastirdim hatta kariyer sitelerine bakin almanca ilk 2 dedir. Bu gibi durumlarda olabiliyor. İspanyolcayi halledince 3. Dil almanca yolcusuyum heralde.
  • Slynmaster  (19.05.22 13:35:43)