Evi Satın Aldıktan Sonra Çıkmayan Kiracı

Kuzenim zar zor şu piyasada ev aldı. İçinde kiracı var ama ne kiracı 25 yıldır oturuyor ve süresiz sözleşmeliymiş. Son 10 yıldır ankara gibi bir yerde ödediği kira 1300 lira. Önceki ev sahibinin anlaşılan paraya ihtiyacı yokmuş.

kuzenim evin içini tadilat yaptırıp oturacak. Avukat bi tanıdık 6 ay evin içinde kalır demiş. 6 ay sonra tadilat parası aynı kalmaz ama ev dökülüyor zaten.

Gerçekten 6 ay boyunca oturmak istediği kadar oturabilecek mi?

6 ayda cikarsa, bu bir mucize olur.

  • helenart  (12.05.22 15:43:34)
Evi alır almaz noterden ihbarname çekin, daha sonra çıkmazsa tahliye davası açmadan bu ihbarname gerekli oluyor.

  • Northern Mariner  (12.05.22 15:46:56)
aynısı kuzenimin başına geldi. evlenmeden önce ev aldılar, ihtarname çektiler. üzerinden 1 sene geçti kiracı halen evde. kuzenim de şu anda başka bir evde kirada oturuyor. zor süreç, sabırlar dilerim.

  • teritori  (12.05.22 15:50:59)
bunları evi almadan araştırsa veya kiracı ile konuşsa iyi olurmuş.

inatlaşma olursa o 6 ayın başına bir de "en az" gelir, mahkeme vs derken süreç seneleri bulabilir. o yüzden tatlı dille hatta belki biraz parayla falan çözmeye çalışsınlar ve kesinlikle yasal süreleri geçirmeden ihtar vb işlemleri halletsinler.
  • hadsafhada  (12.05.22 15:56:14)
Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Alternatif yollar olarak, kuzenimin bu süreçte yaşadığı kaybı tazminat olarak alabilir miyiz?

  • sakince  (12.05.22 16:26:17)
Kuzenin kirayı aldığı sürece bu süreçte bir kayıp yaşamıyor ki, kiracının yasal hakkı bu. Eğer kuzeninizin o bölgede oturacak başka bir evi yoksa, noterden evi aldım ve bu evde oturacağım vs vs ihtarname çekeceksiniz, 6 ay içinde çıkmasını isteyeceksiniz. 6 ayda çıkmazsa da dava açacaksınız, o da 1-2 sene sürüyor. Evi satın almadan önce konuşulması gereken bir konuydu bu.

Benim senaryomda 2 kira civarı peşin para verdim, gönüllü bir şekilde çıktı kiracı. Ters düşerseniz 2-3 yıl sürecek bir sürece girersiniz.
  • roket adam  (12.05.22 16:38:20 ~ 16:38:51)
çözebilmek için gerekirse üstüne cepten para verecekler hocam ne tazminatı. kira sözleşmesini de tapuyla birlikte aynen devraldı kuzeniniz. hatası işin bu kısmını soruşturmamış olması.

saçma şekilde, kirasını ödemeyeni bile evden çıkartmayı önlese de ortada yasalar var ve o yasalar olmasa şu krizde hiçbir kiracı evinde kalamazdı bazı paragöz ev sahipleri yüzünden. şanslıysa konuşarak, duruma göre taşınma masraflarını falan paylaşmayı teklif ederek anlaşırlar. yoksa çok daha fazla zarar ederler çünkü.
  • hadsafhada  (12.05.22 17:25:22)
Nerden baksanız en az 2 sene sürecek bir sürece girilmiş. Kiracı ile uzlaşmaya çalışın başka bir yolu da yok keşke evi almadan önce kiracı ile konuşup meseleyi ögrenip ona göre evi alsaydınız

  • limonlu eksi  (12.05.22 18:08:05)
ihbarname çektikten sonra 6 aylık süreç başlıyor.
bi miktar para ile belki çıkar ama sanmam bedavaya oturuyor.

  • jamswety  (12.05.22 18:25:30)