Yanımda kimsenin kalmaması

birisiyle tanışıyorum, ilk başlarda hiçbir problem yaşamıyorum o kişi ile. ne zaman iş yakınlaşmaya giriyor, bir şeyler paylaşıyoruz o zaman hiç olmadığım kişi haline dönüyorum. normalde o kişiyi çok sevebiliyorum ama bazı günler geliyor her yaptığı şey gözüme batıyor, bazen hiç konuşasım gelmiyor bazen de sabahlara kadar onunla konuşmak istiyorum. içimde inanılmaz bir sevgi patlaması oluyor. gözüme dünyanın en güzel kadını olarak gelebiliyor. ama gelin görün ki bazı günler durduk yere soğuyorum, konuşmak istemiyorum. verdiğim cevaplar onu soğutabiliyor.

neticede yaptığım davranışlar, aldığım kararlar sonucu o kişiyi kendimden uzaklaştırmayı başarıyorum. kendimi ilk başlarda iyi hissediyorum sonra çok kötü şekilde pişmanlık duyuyorum. ben böyle birisi değildim, karşımdaki kişiye karşı neden böyle davrandım diyerek içten içe kendimi bitiriyorum. özür dilesem de bir fayda etmiyor.

artık insanlardan iyice soyutlanmış gibiyim. ilişki kurmaya korkar oldum. ailem evlenmem gerektiğini söylüyor ama ben insanlarla yakın ilişkiler kurmaya korkar hale geldim. birisinin daha kalbini kırıp, pişmanlık duymak istemiyorum.

özellikle son yaşadığım olaydan sonra inanılmaz üzgünüm. ne yapacağımı bilemez haldeyim.

Duygudurum bozukluğu oldugunu dusunuyor musunuz o konuda biraz okuyun. sikayetlerinizi gozden gecirin illa ustunuze yapistirmaya calismayin okudugunuz seyleri. yani hastalik boyutunda olmasi icin "over" olmasi lazim. belki kendini zorunda hissediyordun yalniz kalmamak icin ve ilk dusene yukseliyosun(bosluktan olur bu). belki kendinizle barisik degilsiniz kendinizi kandiriyosunuz he evet hoslaniylrum deyip. e iyi kalpli olunca da "ben aslinda onu seviyordum" demek yerine "ulan durduk yere niye uzdum" diyorsun.

"ailem evlenmem gerektigini soyluyor" umg! bu cumleyi ciddiye mi aliyorsun? once kendini coz, kimsenin basini yakma-kendinin de- anan baban evlen dedi diye
  • ala09  (08.05.22 21:03:33)
Ala09 +09
Kendinle ilgili güvensizliklerin yüzünden böyle oluyor.

  • Bruce  (08.05.22 21:34:30)
Bağlanma şemanızı anlamanız lazım sanki. Bağlanma - Armin Levine kitabını okumanızı öneririm.

  • Phoebe  (09.05.22 06:08:54)
Olayı daha da arındıralım

Sorun ne?

"Hayatımdaki insanlara karşı tutarlı davranışlar sergileyemiyorum ve bu durum insanlarla olan ilişkilerimi kötü etkiliyor"

Bu baya üzerine eğilinmesi gereken detaylı bir konu. Kötü olan ne biliyor musunuz? Aslında bu tutarsız davranışları sergilerken bunları ne için yaptığınızı muhtemelen elle tutacak kadar somut şekilde hissedebiliyorsunuz, ancak bu hisleri tanımlamaktan bir sebeple kaçınıyorsunuz.

Psikolojik destek almanız çok faydanıza olur, ancak eğer alamayacaksanız kendinize karşı dürüst olmanızı öneririm. Örneğin kabul etmediğiniz bir özgüvensizliğiniz mi var? Çevrenizdeki kişilerin sizi koşulsuz sevmediklerine mi inanıyorsunuz? Çevrenizki kişilerin sizi hak ettiğiniz kadar ve hak ettiğiniz şekilde sevemediğine ve hatta belki de sizi bu şekilde sevemeyecek kadar basit kişiler olduğuna mı inanıyorsunuz? gibi gibi...

Konunun sebepleri o denli çeşitli olabilir ki cevabı ancak siz bilebilirsiniz. Böyle şeyleri bir kere tanımlayabildikten sonra baş etmesi ve çözmesi çok daha kolay. Hatta bazen sadece tanımlamak bile çözüm getiriyor.
  • akhenaten  (09.05.22 08:24:38)