1600 TL dolandırıldım, ne yapabilirim?

daha önce güvendiğim ticaret yaptığım birinden yine dijital bir ürün aldım
1600 lira yolladım, miktar biraz fazla olduğu için dekont açıklama kısmına
güzelce detay girdim. neyse ürün geldi fakat bir çoğu bozuk çıktı whatsapptan yazdım telafi edeceğini iletti ama bugün baktım ki numara servis dışı.. hayatımda ilk kez başıma geldi.. ne yapıyoruz şimdi karakola mı gidiyoruz yoksa noterden ihtarname mi çekiyoruz yoksa direkt adliye mi avukat mı, cimerden birşey yapılabiliyor mu?

Abi bu tip dolandırıcılıklar yapanın yanına kar kalıyor. Maalesef çabalasan da çok bi sonuç elde edemeyeceğini düşünüyorum. Artık küçük hırsızlıklar (bisiklet vs) ve küçük dolandırıcılıkların cezası yok gibi. Bu nedenle de bu kadar rahat yapabiliyorlar.

  • mg3929  (24.04.22 12:27:57)
@mg hukukun meblağın miktarına bakmaması gerekir
Asgari ücretin üçte birine denk geliyor

  • yirmibesonbes  (24.04.22 13:01:15)
1600 lira icin kactigini sanmiyorum. Muhtemelen baskalarini da dolandirdi. Bulabilirsen nitelikli dolandiricilga girebilir diye dusunuyorum.

  • rockinside  (24.04.22 13:13:22)
ben banka aracılığıyla chargeback ile geri aldım 2 kere. ama bana hizmet, urun hiç gelmemişti. bi bankanı ara sihirli sözcük eksisozluk.com

  • cptxxx  (24.04.22 13:13:24)
Mahkemeye verin. Bir tek dilekçeye bakıyor iş, hiç öyle uğraşmıyorsunuz. 2013 de beni 40 tl dolandıran birini mahkemeye verdim. Dava 2 yılda sonuçlandı. 1 yıl 6 ay ceza aldı, o da 5 sene ertelendi. 5 sene boyunca bir suça karışırsa, erteleme indirim vs olmadan istisnasız o 1 yıl 6 ay cezayı çekecek. Memur olmak istese güvenlik soruşturmasında karşısına çıkacak. Aile ve sosyal hayatını etkileyecek. Gidin bi dilekçe verin tüm delil ve kanıtları da ekleyin dilekçenize, sonrasında bir kere de ifade vermeye gidiyorsunuz olay bitiyor. Yanına kar kalmadı ama. 40 tl yi de soruşturma aşamasında gönderdi de erteleme ile yırttı. Yoksa direk hapis cezası alacaktı.

"banka ve diğer kredi kurumlarının aracı kılınması suretiyle dolandırıcılık"
  • Arthur Dayne  (24.04.22 14:03:43)
Ben de sizinkinin 2 katı kadar bir miktar kaybettim. Dilekçe yazıp suç duyurusunda bulundum. Polis, ara bulucu, katip hatta emekli savcı vs adliyede denk gelip fikir sorduğum herkes sal gitsin alamazsın, değmez dedi. Jandarma sürekli ifademi kaybettiği için 3 kere ifade vermeye gittim. 2 sene olacak. Daha sonraki aşamaya geçemedik. Ama suç duyurusunda bulunmakta bir şey yok. Bence şansını dene.

  • baal  (24.04.22 14:08:02)