Araç motor değişimi, ruhsata işlenmesi

Merhaba,
Teknik bir konu, gerçekten bilgisi olan kişiler cevaplarsa sevinirim.
Eski model vosvos için motor değişimi yapmak istiyoruz ancak benzin dizel değişimi değil. Her şekilde beygir gücü yükselecek. Buntip bir değişikliğin de ruhsata işlenmesi için gerekli şartlar nelerdir?
Soğutma sistemi, projelendirme vs.
Aktarma organları ya da şasenin tasiyamama, riski vb konular ile ilgilenmiyorum.
Bilen birileri varsa çok sevinirim.

Swap değişiminde kafa kağıdı değişimi önceden gerekmiyordu daha doğrusu yaptırmıyordu kimse ama artık tuvtürk de bile dikkat ediyor olabilirler. Bence bir tüvtürk e sorun öncesinde. Çünkü bunu işletecekseniz ruhsata, muayeneye gitmeniz gerekecek. Emisyon ölçtürmeniz gerekecek. Trafiğe uygunluğuna baktıracağınız bu iki alan aklıma geldi.

  • baldan kaymak  (22.04.22 00:50:59)
Öncelikle bunu yapabilecek ustalar gidiş yöntemi hkkında bilgi sahibidir.son 2-3 senedir bu tip işlem yapmadım ama eski halinde aynı marka motor takarsan alacağın fatura,motor ithalse ithalat evrakları ve fatura motoru takmak için yeterli.beygir gücünde yuzde 30 luk bir artış olacaksa ve ya baska marka motor tkılacaksa projelendirilip,onaya gitmesi gerekiyor.onaydan sonra muayeneye gidiyor.

Tüv sistemi motor numarasının tutmamasına hafif kusur yazıyor.bu durumda işletmemekte bir seçenek.yağ,hava soğutma sistemi yüzünden seçenek az bu motorda.eski bir bigvw motoruyla oynama yaparak 90 beygire kadar çıkmış olanları var.
  • duptıs  (22.04.22 01:32:46)
Cevaplar için teşekkürler.
Evet hafif kusur bir kaçış yolu olabilir ancak mevcut motorla oynayarak 90lara çıkarmak asıl işi ne yazık ki çözmüyor.
Tekrar teşekkürler.
  • kisa  (22.04.22 08:09:45)