Siz olsanız nasıl bir sepet yapardınız?

Kripto,altın,gümüş,abd hisseleri,bist,fonlar,döviz

Bu yatırım araçlarıyla bir sepet yapacak olsanız hangisinden %kaç koyardınız?
Veya sepete neleri eklerdiniz neleri çıkarırdınız?

geçenlerde okuduğum bi teori yaşınız kadar "az riskli" asset tutun diyor. Gerisi daha riskli ve daha çok getiri potansiyeli olan şeylerde (fon, hisse vs.) olsun diyor.

Yani
20-30 yaşındaki biri %20-30 altın gümüş vs. tutup,
biraz daha fazla fon,
sonra belki hisse belki kripto hangisini daha çok biliyorsan.

Yaş arttıkça 50'de %50 daha garanti şeyler. Risk git gide azalacak işte.

Ben hiç döviz yazmadım çünkü dolar durduğu yerde %8 değer kaybediyor.
  • nhk ni youkosu  (20.04.22 14:59:47 ~ 15:00:11)
Yüzde veremem, bence kişiden kişiye de değişir ama bence kendince şöyle bir ölçüm yapabilirsin.

Bu kadar parayı kaybetmek bana koymaz - en risklilere (kripto)
Bu parayı kaybetmek bana evlat acısı gibi koyar - risksizlere (altın)

gibi.
  • vaveylababa  (20.04.22 17:00:50)
şu an başlanacaksa değerli madenlere, altın ve özellikle gümüşe biraz daha ağırlık verirdim. %30 civarı. Normalde bunları tutmayı sevmem ben ama şu an zamanı.
Bist 100'den 15 farklı hisse tutardım. %30, piyasa çökerse ekleme yapardım.
Fon zaten bunları kendin almıyorsan, alternatif olarak alınacak bir şey. Eurobond da fon da paranı çekmek istediğin an çekemeyeceğin yatırım araçları. Benim de beğendiğim fonlar var aslında ama şu an para yatırmayı tercih etmezdim, belki aylık olarak elimde kalan ufak paraları aktarırdım, kumbara gibi birkaç yüz liralık mesela.
%40'da dövizde beklerdim, amerigan hisseleri ve bitcoin'in çakılması durumunda kademeli alım yapardım. Tabi beklerken bu %40'ın bir kısmı ile ufak tefek günlük al-sat yapılabilir.
Risk sevmeyen biriysen, kayba tahammülün yoksa ya da psikolojin bozulacaksa özellikle bu son %40 canını sıkabilir.
Genel olarak hepsi riskli ve hepsi spekülatif varlıklar, altın da dahil buna, haberin olsun.
  • tiny penny  (20.04.22 19:13:54)
Başka tavsiyesi olan var mı arkadaşlar

  • stillalive  (21.04.22 10:34:59)