Definecilik hakkında

Definecilik yasak mı? Arkadaşlarla aramızda tartışıp bi sonuca varamadık ben yasak değil diyorum yani gerekli izinleri vs vardır onlar alınıp yasal olarak yasaklanmamış bi bölge de varsa istediğin gibi definecilik yapılabilir ama bulduğunu devlete vermek zorundasın, devlet de zaten pay veriyor sana. Arkadaşlar diyor ki yok abi her türlü yasak, argüman falan da yok. Yasak mı değil mi? Teşekkür ederim.

Yönetmeliği var,
Pratikte durum nedir, onu bilmiyorum.

www.mevzuat.gov.tr
  • michael_knight  (19.04.22 15:49:09)
Ya bu sabah ya da dün haber vardı bu konuda, uzmanı olan kişi dedi ki

"hukuken aramak yasak değil, istediğiniz yerde arayabilirsiniz. ama kazı yapmak yasak. Kazı yapmak için gerekli izinleri almak zorundasınız"
  • John Bloor  (19.04.22 16:04:49)
Yukardaki cevaplara ek olarak: Izinli kazida bulduklarinizi devlet sizden alir, deger bicer ve odegerin yarisini oder.

O yuzden cogu insan kacak kazar, bulursa kacak olarak satar.
  • cleric  (19.04.22 16:07:47)
Türkiye'de bulunan ve bulunacak olan bütün tarihi eserler, bütün yer altı kaynakları devlete aittir. Eğer bir vatandaş bulursa devlet ona yasal payını verir ve bulunanı alır. Başka bir yerde bulmayı geçtim, kendi arazinizde bulsanız bile durum aynı.

Belirtildiği gibi bir kanunu var ve bulunduğunda yapılacak tek şey; devlete bulduklarınızı teslim edip payınızı almak, yani bu konuda haklısınız.
  • yeninesiltupcu  (19.04.22 16:39:01)
Pay alma konusuna açıklık getireyim, dünya kültür mirasından alacağınız bir pay yok, gidip de örneğin antik yunan, hitit, frig eserleri üzerinde kazı yapamazsınız eğer kazdığınız yerde dünya kültür mirası sayılabilecek bir buluntuya denk gelirseniz bunlar müzeye gider. Bunlar herkesin ortak malıdır dolayısıyla size ait değillerdir, herkese aittirler. Bunlar üzerindeki kazı çalışmaları da zaten bilimsel ve sistematik bir kazı sürecidir. Define kazar gibi kazılamaz. Bu tip buluntular kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu ile korunur.

Defineden kasıt savaş vb. sebeplerle mal varlığını satıp altına vesaireye çevirerek gömen kimselerin orada orada sahipsiz kalmış olan, sizin de bir şekilde harita vb. yollarla varlığından haberdar olduğunuz şeylerdir.

İlgili kanunda da belirtiliyor zaten, ancak genelde defineciler bu kısmı gözden kaçırır :)
  • akhenaten  (19.04.22 17:40:56)
Yasak olan izinsiz kazı yapmak. İzin alırsan Kendi arazindeysen %50'sini başkasının arazisindeyse %40'ı verir müze müdürlüğü.

  • elitoangelito  (21.04.22 00:09:45)