Ev Tadilatı Masrafı hk.

Merhaba,
Yeni alınan bir eve taşınmadan incik boncuk her şeyi yapıp geçmeli mi? ( %80'i borç ya da kredi )
Ya da parça parça sonradan mı yapılmalı?

Takribi total gereken bütçe 90 K civarı

( 2 kişi, ev kredisi var hali hazırda)

tadilatin ne olduguna bagli. yerler dosenecekse yeni banyo yapilacaksa onceden yaptirmak mantikli hem uzun suruyor hem o pislik icinde yasanmiyor. ama mutfak dolabi taktiracaksan, zamanla olur 2 gunluk is

  • try again fail again fail better  (19.04.22 00:28:21)
evin resmi var mı
eski bir evse mümkün olduğu kadar az masraf yapılmalı
tesisat eskiyse o yenilenir sonradan pislik çıkmasın diye
badana vs.
  • mantık  (19.04.22 01:08:52)
içinde iken tadilat yaptırmak işkence.
yaptırabiliyorsanız mutlaka taşınmadan yapın.

  • nuisance  (19.04.22 01:13:33)
Baştan yaptır, içindeyken hiç yaptıramazsın. Kendini hiç kandırma. Hele ki bu enflasyonda. Komple şimdi yapsan 75k vereceğin işe, seneye 150k vermek zorunda kalırsın yoksa.

  • Arthur Dayne  (19.04.22 01:37:53)
En çok para tutan ve en pis olanı banyo tadilatı ve su tesisatı değişimidir.

Evdeki su tesisat sistemi PPRC (plastik) borulu ise değiştirmeye gerek yok, ki onun da ek yerlerinden sorun çıkarma ihtimali var kötü işçilikle.

Fakat sus tesisatı eski demir borularsa mutlaka değiştirin, kırılıp dökülünce banyo tadilatı da mecbur olacak bu durumda.

Aslında tesisat ve banyo işine girince gerisi devede kulak olmasa da önemsiz tutarlar oluyor.

Önem ve teknik açıdan yapım sırasını yazayım bana göre;

1. Tesisat değişecek
2. Banyo tadilatı yapılacak, komple sıfırlanacak duvar hariç
3. Ev komple boyanacak, bütçeyi zorlamayacaksa saten alçı yapılacak (eğer yoksa)
4. Mutfak ve koridor seramik ise sökülecek ve ev komple parke olacak
4A. Ev yerden ısıtma ise koridor ve mutfak herhangi bir taş türü olabilir
5. Mutfak çok eskiyse komple yenilenecek, gövde çok eski değilse ve dizayn saçma değilse sadece kapaklar da değiştirilebilir.
6. Kapılar değiştirilecek

Bu sıralamada 5. ve 6. basamak sonradan da yapılabilir, evin içindeyken büyük sıkıntı çıkarmaz. Bir günlük iş her adım.
  • John Bloor  (19.04.22 09:36:52)
Evde yaşam başlayınca tadilat tam anlamıyla bir kaos. Ev yeniyse ve uzun yıllar oturulacaksa baştan yaptırın bitsin.

Ama ev eskiyse, birkaç yıl sonra çıkmayı düşünüyorsanız ve kentsel dönüşüm ihtimali varsa boşa masraf
  • anten  (19.04.22 12:04:41)
Bu enflasyonda en mantıklısı borçlanıp yaptırmak. Yoksa ileride yaptıramazsın.

  • elitoangelito  (21.04.22 00:17:45)