Apartman aidatınıza zam geldi mi?

Butik bir sitede oturuyorum. Site demeye bin şahit ister, 42 daireli, bahçeli bir apartman. Aidat 200 TL'ydi. 330'a çıkarmışlar.

Apartmanda kimsenin kullanmadığı, kapısının asma kilitle kilitli olduğu bir spor salonu var. Yani masrafı sıfır.

Bir adet güvenlik var ki saat 8'de gidiyor. Adam hem kapıda duruyor, hem apartmandaki çöpleri topluyor, hem ortalığı süpürüyor.

Otopark var binanın altında.

Bu kadar açıkçası. Herhangi bir ek masraf olduğu zaman, örneğin asansör bozulduğu zaman parası ayrı olarak toplanıyor. Otopark kapısı bozulduğu zaman parası ayrı olarak toplanıyor. Ve bunlar inanılmaz sık bozuluyor. İki ayda bir bozuk bir şey için ek para ödüyoruz adeta. Dolayısıyla bu aidatın nereye harcandığını anlamakta zorlanıyorum. Geçen gün diğer apartman sakinleriyle konuşurken herkesin aynı şeyden şikâyetçi olduğunu fark ettik. Örneğin ortak ısınma gideri alınıyor ama ortak ısınma yok ki. Apartmanın içinde, dairelerden hariç olarak bir ısıtıcı yok.

Sizin apartmanda, sitede durumlar nasıl? Sadece bizim yönetici mi (müteahhit firma yöneticilik yapıyor şu an) bizi sikiyor?

İzmir’de site, 400küsürden 700küsüre çıktı.

  • dimanche  (18.04.22 20:32:12)
120'den 150'ye çıktı.

Isınma merkezi sistem. Daire başına diyelim 520 düşüyor. Yuvarlayıp 550 aldılar son 2 aydır. Çünkü toplanan 150 TL'lik aidat yetmiyormuş elektrik giderine vs.

Yani şu an 200 TL olması lazım en az. Bizim binadakiler cimri. Bina görevlisini çıkarmak için extradan para toplayalım dediler kıdem tazminatı için, kabul etmediler. Birkaç yıl sonra çıkarıp kıdem tazminatı daha fazla ödendi.
  • Cesario  (18.04.22 20:44:00)
Malik olarak yöneticiye gidip giderlerin belgesini görme hakkınız var. Ama gelgelelim burası Türkiye, bunu yapan insan (genellikle) giderleri resmileştirmeyi de (yani belgelere dayandırmak) akıl etmiştir diye düşünüyorum. İlk toplantıda diğer maliklerle beraber ortak karar alıp yöneticiyi değiştirin. Sizin anlatımınıza göre yöneticiden herkes şikayetçi.

  • skzr  (18.04.22 21:55:06)
400 olan aidat 600 oldu, 300 küsur daireli site. Daha büyük daireler daha fazla aidat ödüyor.

Ortak ısınma dediğiniz için soruyorum, ısınma kalorimetreli (payölçerli) merkezi sistem mi? Bu şekilde olan sistemlerde ortak kullanım diye bir konu var. %30 olması lazım.
  • inheritance  (18.04.22 22:21:25)
Herkes aynı şeyden şikayetçi ise toplanıp yönetimi değiştirin, herkes şikayet eder ama kimse elini taşın altına koymaz.

Bunun dışında oturduğum sitede 450'den 650 oldu, her yılbaşı yeni yıl işletme projesi açıklanır ve mart ayı gibi de bir önceki senenin denetim raporu yayınlanır, 4 yıldır oturuyorum, her iki belgeyi de inceledim, bizde en büyük kalem işçi gideri, hile yapılacak bir durum yok, diğer giderlere de bakınca bana normal görünüyor, hani yolsuzluk yapılmaz demiyorum, yapılıyorsa da şu sonuca vardım, sabit belli maliyetlerden sonraki maliyet aidat'ın %30'udur, hani yarısını cebe atsalar, aidatta %15 oynatır, vardığım sonuç şu burada, birileri parayı cebe attığı için değil, maliyetler yüksek olduğu / alım gücü düşük olduğu için aidat.

Ortak ısınma gideri, ortak alan ısıtması gideridir, koridorlar, spor salonu falan.

Bu yukarıdaki açıklama benim sitem için geçerli, yönetim müteahhit firmadan yıllar önce alınmış, yani yolsuzluk yoktur, size de tavsiyem yönetimi müteahhit firmadan almaya bakmanız.
  • atom karincanin torunu  (18.04.22 22:57:36)
50 liralık aidatımız halen 50 lira, zam gelmedi. çöp alma ve aydınlatma haricinde bir hizmet yok.

  • trajikomix  (18.04.22 23:16:44)
Bizimki de sizin oranda arttı. Zaten görevliye gidiyor o paranın çoğu. Bir de asansör varsa ki vardır ona gider

  • nucleon  (19.04.22 00:04:11)
Aynı durumda 400 veriyoruz. Apartman içi ve bahçe aydınlatması, asansör, apartmanın su faturası, temizlik malzemesi, ufak tamir işleri, apartman görevlisinin bürüt maaşı, görevlinin evinin faturaları göz önünde bulundurulunca bizimki ucu ucuna yetiyor zaten her sene toplantıda döküm paylaşılıyor bizimle. Zam toplantıda belirlenir genelde o toplantıları kaçırmayın.
Asansörün iç kapısı bozuldu bizim de geçenlerde bu arada. Ona ayrı para toplandı demirbaş diye. Toplanan belki o sebeple ayrı toplanıyordur daire sahipleri vereceği kiracılar katılmayacağı için.

  • cilekli pasta  (19.04.22 01:40:42)
daire başı sadece güvenlik için yaklaşık 150 lira düşüyor (o da belirttiğiniz gibi yedeksiz sadece 1 kişi ise). e bunun elektriği, bakım e tadilat masrafları derken 300 liralar bana çok da fazla gelmedi. site yönetimleri acil durumlar için de ayrıca bir miktar para biriktirirler. bu yüzden alınan aidat toplam giderden bir tık fazla olabilir.

  • teritori  (19.04.22 11:29:56)