Almanya mı, İngiltere mi? Neden?

İki yıllık evli, orta vadede çocuk düşünen bir çiftiz (33E-32K)

Benzer seviyede maaşlarda birimiz Almanya'dan (remote) birimiz İngiltere'den (Bristol) teklif aldık. Almanya'daki dil bariyerini hesaba katmazsak uzun vadede göç edip yerleşmek için hangisini tercih etmeliyiz?

Değinebileceğiniz her açıdan olumlu-olumsuz görüşlerinize, tavsiyelerinize şimdiden teşekkürler, mutlu Easterlar.

İngiltere for sure.
E zaten işleri bu şekilde bulmuşsunuz.
İklim, adaptasyon, çevre ve sosyal hayata karılma, kültür vs nedeniyle UK ağır basıyor.
Almanca gibi illet ve uzun yıllar anadiliniz doğallığına dönüşemeyecek bir dilden bahsediyoruz. Bir de herhangi bir yerde türk olmak va almanyada türk olmak. (Gerçi yeni dalga bişeyleri değiştirir belki ama görmek için bi on yıl var)

Kalıcı oturumu ne zaman alırsınız ona da bakılabilir.
Almanyanın tek iyi yanı muhtemelen blue cardla gideceğiniz için 2 yılda size kalıcı oturum verecek olması. Onun dışında bir sürü eksisi var ingiltereyle kıyaslayınca.
  • rewlack  (14.04.22 23:33:43)
ingilteredeyim.

almanya'da hangi sehirde isler? diyelim biriniz is buldu - digeriniz o sehirde is bulabilecek mi?

almanya'yi tercih ederdim ben, dil bariyeri cok ahim sahim bir sey degil.
  • fakyoras  (14.04.22 23:59:50)
Iki ülkede yasamis biri olarak: ingiltere

  • ubi dubium ibi libertas  (15.04.22 00:25:25)
çok önceden şu entry'i girmiştim. aynı firmanın 2 farklı köyündeki 2 farklı tesisten izlenimler;

eksisozluk.com

ha bu arada yerleştiğin yerin dilini hakim olarak konuşmak, cidden nimet bence.

bunu ingilizce bilme oranı epey yüksek olan bir doğu avrupa ülkesinde, çok iyi ingilizce bilen biri olarak söylüyorum. kafam otomatikman ingilizce cevap verse de, lan oranın dili ile konuşsam daha iyi olurdu deyip sustuğum çok oluyor hala.

ingilterenin işte dil avantajı var. bazen tüm dezavantajları yok eder bu.
  • rain when i die  (15.04.22 00:25:28)
Ben ingiltere'yi secerdim. dil problemi ve avrupadaki Türklerin imaji cok kötü. amerika da ingiltere'de o kadar degil.

fakat, dünyanin bircok yerinde yasamis bir arkadasima en sevmedigin yer neresi diye sordugumda, ingilterenin bir sanayi sehirini demisti, hangi sehir hatirlamiyorum. sehir olarak düsünseniz daha iyi olur.
  • spherical  (15.04.22 00:27:01)
dil ve türk imajı dışında her türlü almanya. ingilterede insanlar daha sıcak kanlı onun dışında ekonomik anlamda almanya daha potansiyelli bir ülke. ingilizce konuşma oranıda yüksek ama işte almanların garip huyları uyumsuz tavırları ve dışlayıcılıkları yok mu...

  • hayvan gibi yazar  (15.04.22 00:40:19)
bu kiyaslamayi yapamam, zira ingiltere'de yasamis degilim ama bu "türk imaji" meselesine cok gereksiz takilmis millet. günlük hayatta, is hayatinda...vs türk olup olmadigim kafamin ucundan gecmiyor acikcasi. tabii kiyida kösede kalmis bi saksonya köyünde kalinmayacagini varsayiyorum.

  • soso  (15.04.22 01:15:49)
Türkiye'den bile ingiliz arkadaslarim var, Almanya'da Alman arkadasim yok. is arkadaslarim alman olmasina ragmen ama bu yabanci olmakla, dil problemiyle de ilgili degil, is yerinde aramiz iyi konusuyoruz ama bi tuhaflar, kendi aralarinda da samimi degiller sanki, 10 yillik is arkadasi bunlar. 2 yillik tecrübem bu.
mesela Münih'e gelecekseniz, uluslararasi bir sehir.
ben ingilteredeyken havasina söylenip duruyordum, burada insanlara söyleniyorum hem almanlara hem de gurbetcilere.
bu soruyu 2 yil önce sormus olsaydiniz almanya derdim. Almanya kötü mü, hayir degil, benim düsüncem almanya kendini gelistirmis, iyi okullardan gelen bir Türk'e göre degil.
  • Ley  (15.04.22 02:05:23)
@fakyoras, Almanya'da ben homeoffice çalışacağım. Eşim nereden iş bulursa o şehre gitmekte olacağız. İlk gittiğimizde Freiburg'a taşınmayı düşünüyoruz.

  • nonik  (15.04.22 08:05:14)
ingilterede maaştan kesilen vergiler daha az dolayısıyla cebe daha çok para girecek.

  • gokyuzunden zembille inen yildiz  (15.04.22 08:46:52)
bristol'u araştırın, eğer yaşamak için uygun bir şehirse almanya seçeneğini düşünmeye bile gerek yok.

  • nuisance  (15.04.22 10:14:04)