Ankara'daki müzeler

Yarın bir günümüzü ayırıp birkaç müze gezelim istiyoruz hiç gezmedik önceliği hangilerine verelim? Araç yok yayayız.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Erimtan Müzesi
Augustus Tapınağı
Roma Hamamı
  • lesmiserables  (13.04.22 21:04:50)
@rebacca
benzer bir düşünceyle cevapları takip edeceğim.

soruna ek olarak müzekart alınmalı mı ve yemek için hamamönü düşünülebilir mi diye sorayım.

resim heykel, etnografya, rahmi koç, cumhuriyet, kurtuluş savaşı müzeleride yakın alanda diye biliyorum. iyi bilen birisi bir rota çizerse çok faydalı olur.
  • ikiicidisibirkisi  (13.04.22 21:32:57 ~ 21:34:15)
bu rotayı tamamen yürüyerek gezebilirsiniz. önce yukarı gittiğiniz için az yorucu bir rota olur hem.
öncelikle anadolu medeniyetler müzesi, sonra ankara kalesi, kaleden çıkışta rahmi koç müzesi.
sonra etnografya müzesi ve resim heykel müzesi. yan yana zaten bunlar.
sonra atatürk bulvarı üzerinden kurtuluş müzesi ve eski meclis.

bu rotada ayrıca garanti bankası, merkez bankası, ziraat bankası gibi eski binaları da görebilirsiniz.
atatürk bulvarında giderken sağınızda ptt pul müzesi de var ama oraya gitmedim, bilemiyorum içini.

iş bankasının olduğu yeri de müze yaptılar sanırım, orası da kurtuluş müzesinin çaprazında kalıyor.
  • trajikomix  (13.04.22 21:50:11)
@ikiici

resim ve heykel müzesi ile etnografya'ya da gidilebilir. evet. bu iki müze yanyana zaten. oradan da yaklaşık 20 dakika yürüyerek anadolu medeniyetleri müzesine gidilebilir.

yukarıdaki cevapta yazdığım yerler hepsi birbirine yakın ama tüm bunlar bir günde gezilebilecek yerler değil. resim ve heykel ile etnografya müzeleri ayrı gezilse daha iyi olur. çıkışta tarihe ilginiz varsa türk tarih kurumunun mağazası var. çok ucuz fiyatlara kitap alabilirsiniz.
  • lesmiserables  (13.04.22 21:56:06 ~ 21:56:27)
taksiyle kale'ye çıkıp oradan başlayın.

1. rahmi koç müzesi. müzekart geçmiyor.
2. çıkınca yokuştan aşağı salın. aşağıya doğru anadolu medeniyetleri müzesi'ni sorun. müzekart'la girebilirsiniz.
3. çıkınca ulus'a doğru inip ulus'ta birinci ve ikinci meclis'i gezebilirsiniz. meclislerde bildiğim kadarıyla müzekart geçmiyor.
4. meclislerden sonra yürüyerek biraz uzak mı kalır bilemedim ama resim heykel ve etnografya müzelerine geçebilirsiniz. bildiğim kadarıyla buralarda müzekar'la gezebilirsiniz.

bunların hepsi yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafelerdedir. rahmi koç-anadolu medeniyetleri ve meclisler doğrudan bayır aşağı bir güzergah olduğu için yorulmazsınız da.
  • kibritsuyu  (13.04.22 22:00:03)
Mutlaka gitmeniz gerekenleri diyeyim: Roma hamamı açık hava müzesi ve Anadolu medeniyetler müzesi. Kurtuluş ve cumhuriyet müzeleri de yakın oraları da mutlaka gezin. Diğer yerler çok önemli değil.

  • Hallegadola  (14.04.22 00:01:15)
anadolu medeniyetleri müzesi'ni kısa sürede gezemezsiniz müze merakınız varsa, onu baştan söyleyeyim.

yazılanlara ek olarak;
tandoğan'da mke'nin bahçesinde pek kimselerin bilmediği sanayi ve teknoloji müzesi var. kurum müzesi olarak iyi bir örnektir. giriş ücretsiz.

ankara sosyal bilimler üniversitesi hazine müzesi'de az bilinen ama kıymetli bir müze.
  • Phoebe  (14.04.22 00:36:59)