telsiz sorusu

sadece çok ama çok acil durumda kullanmak üzere (mobil şebeke olmadığı durumda yani) üç adet telsiz alıp 3 bölgeye yerleştirmem lazım.

gop - ataşehir - 30 km
ataşehir - şile 60 km
şile - gop - 80 km

şimdi bu şartlar altında alacağım standart baofeng marka lisanslı telsiz sizce bağlantı kurar mı?
ikinci sorum da şu, telsizler neredeyse hiç kullanılmayacak gibi düşünebilirsiniz. yine de telsiz sınavına girmek gerekiyor mu bunun için? diyelim ki sınava girmedik, telsizleri de el altından aldık, bi frekans seçtik kapalı duruyor. 1-2 kez test için kullandığımızda problem oluyor mu?

Amatör telsiz alman lazım belgem yoksa ki onlarda çekmez zaten.
Baofeng için belge şart ayrıca kafana göre frekans belirleyip konuşamazsın, hangi frekansları dinleyip konuşabileceğin belirlidir profesyonel telsizlerde. Radyo amatörleri için belirli frekanslar vardır yani.

  • les yeux blanches  (13.04.22 13:13:38)
Ozel antenin yoksa watt olarak yuksek degilsen o kadar uzaktan hayatta cekmez, camlicadan yayin yapan radyolar bile pendikte duzgun cekmiyor oyle dusun.

amator telsiz alip onlarin rolesini kullanarak iletisim kurabilirsin.

Telsizleri el altindan alman zor kimse belgeni gormeden satmak istemez, zaten inanilmaz cezalari var muebbet yesem daha iyiydi diyebilirsin. Tum dunyada telsiz cezalari cok yuksektir.

Amator lisansi olan biri satin alip sana kurabilir ama niye bu riski alsin.
Aileden biri sinava girsin belgeyi alsin.
Sonra bunlarin forumlarindan birine danismanlik ucreti odersen gelip sistemi kurabilir.
  • divit  (13.04.22 13:17:05)
öncelikle amatör telsizci belgesi edinmelisiniz. hiçbir uhf/vhf el telsizi 30km gitmez.
el telsizlerinin yasal çıkış gücü 5w civarıdır ve bu güç ortalama 5km lokasyonlar yüksek ise 10 km kadar mesafe sağlar. sıkıntılı durumlarda (orman vs) bu mesafe 1km kadar düşebilir.

bu yüzden belediyeler, özel kurumlar vs bu iş için yüksek noktalara röle istasyonu kurarlar.

bu sistemi çalıştırmanın yolu bu 3 lokasyona sabit 100w vhf sistem kurmak ve bu sistemleri tercihen yaği çatı antenine bağlamak. (bütün lokasyonların yerden en az 20-25 metre yüksekliği olduğunu farz ederek)

kimse evde telsiz var ya da mandala bastınız diye kapıya dayanmaz ama amatör telsizcilik bir kültürdür ve kurallara uymamış olursunuz. ayrıca telsiz cihazı cep telefonu gibi aç konuş bir alet değildir. doğru kullanımı için teknik bilgi gerekir bu yüzden de temel de olsa bir eğitim verilir.

telsizcilik kurallarını bilmiyorsanız istediğiniz kadar çağrı yapın yanıt alamazsınız. kurallara uygun ve işi bilen biriyseniz el telsizi ile de belki 30 km ulaşırsınız. bu nasıl olur sizi duyan bir amatör istasyon çağrınızı iletir ve yanıtı da size aktarır. ama dediğim gibi bunun için protokolleri bilmeniz lazım.

baofeng çok çok çok kötü bir telsiz. bu tip acil durum için alınıyorsa en azından tyt, anytone gibi orta kalite markalar alınmalı.

çağrı işareti olmadan çinden telsiz alamazsınız (gümrükte kalır) bildiğim kadarıyla iyi cihazları satan hiçbir firma-şahıs çağrı işaretsiz satış yapmıyor.
  • orpheus  (13.04.22 16:21:20 ~ 16:29:39)