bes mantıklı mı?

kamu görevlisiyim. otomatik olarak sözleşme başlamış. iptal edeyim mi yoksa sistemin getirisi var mı? kaç yıl sistemde kalmam gerekecek vs.
aydınlatırsanız sevinirim.

Finansal açıdan mantıklı değil, pratikte mantıklı.
Bence kal sistemde.

Finansal açıdan bakarsak o parayla kendiniz gidip faize yatırmanızı dolar veya altın veya hisse alsanız büyük ihtimalle daha fazla kazanacaksınız.
Pratikte bakınca; maaşınıza göre 200-300 TL gibi bir kesinti olacak ve sisteme girecek. Zaten farketmeyeceğiniz kadar ufak bir miktar.
Ayda 300 TL 10 yıl boyunca birikirse 36.000 TL ediyor. Fonlar da bir miktar kar edecektir mutlaka, şimdinin parasıyla söylersek bir anda elinizde 50 bin lira olmuş olacak.
Hayatınızı değiştirecek bir para değil elbette ama güzel bir rahatlama sağlayabilir.

Devlet katkısı kısmıana önemsiz geliyor, çünkü o devlet katkısı zaten devletin istediği fonda tutuluyor ve öyle müthiş artmıyor. Yine de 10 yılın sonunda iyi bir etkisi olur belki 50 bin değil 60 bin eder paranız.

Kalın sistemde, unutun 10 yıl.
3-4 ayda bir bakıp kontrol ederseniz para az diye üzülürsünüz :)
  • michael_knight  (13.04.22 13:57:05)
bizim iş yerindeki herkes çıktı. zorunlu dahil etmişlerdi.

  • ya ben lan neyse  (13.04.22 14:34:29)
İçeride kalırsanız tefas.gov.tr den bireysel emeklilik fonlarını inceleyip yatırımınızı istediğiniz fonda yapabilirsiniz. 5 yılda 5e katlayan fonlar da var.

  • zoque  (13.04.22 17:29:42)
para biriktirmek için güzel bir araç. 9 senedir bes'teyim. param 3 katına çıktı. ancak kritik konu, hangi fonları alacağım satacağımı fena bilmiyorum diyeyim size. yine de köşeye para atamıyorsanız, vakit ilgi azlığı varsa para biriktirmek için güzel bir araç.

  • tallguy  (14.04.22 08:53:02 ~ 08:53:36)